Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Bolesław Prus
Epoka literacka:
Pozytywizm
Data pierwszego wydania: 1889
Lalka - opracowanie
Lalka - streszczenie
Lalka - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Stanisław Wokulski
Ignacy Rzecki
Izabela Łęcka
Tomasz Łęcki
Helena Stawska
Kazimierz Starski
Julian Ochocki
Michał Szuman
Profesor Geist
Prezesowa Zasławska
Kazimiera Wąsowska
Baronostwo Krzeszowscy
Węgiełek
Marianna
Książę
Jan Mincel (starszy i młodszy)
Wirski
Lisiecki
Mraczewski
Wysocki
Molinari
Baron Dalski
Ewelina Janocka
Rossi
Suzin
Wszyscy bohaterowie
Grupy społeczne w Lalce
Mieszczaństwo w Lalce
Mieszczaństwo żydowskie w Lalce
Arystokracja w Lalce
Biedota w Lalce
Naukowcy i wynalazki w Lalce
Bohaterowie Lalki, a...
Stanisław Wokulski - człowiek epoki przejściowej
Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?
Ignacy Rzecki jako romantyk
Stanisław Wokulski jako romantyk
Stanisław Wokulski jako pozytywista
Stanisław Wokulski jako bohater tragiczny
Kim byłby Stanisław Wokulski, gdyby żył w XXI wieku? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej
Izabela Łęcka jako przedstawicielka arystokracji
Charakterystyka porównawcza Stanisława Wokulskiego i Tomasza Judyma
Joanna Podborska i Izabela Łęcka - charakterystyka porównawcza
Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej
Lalka - opracowanie tematów
Lalka - interpretacja tytułu
Praca organiczna - porównanie Lalki i Ludzi bezdomnych
Kompozycja Lalki
Typy narracji w Lalce
Lalka - problematyka powieści
Lalka - motywy literackie
Symbole w Lalce
Wątki miłosne w Lalce
Lalka jako powieść realistyczna
Trzy pokolenia idealistów w Lalce
Panorama społeczeństwa w Lalce
Lalka jako weryfikacja ideałów pozytywistycznych i romantycznych
Pozytywizm w Lalce - praca u podstaw i praca organiczna
Na czym polega nowatorstwo kompozycji Lalki?
Warszawa w Lalce
Paryż w Lalce
Powstanie styczniowe w Lalce
Motyw pracy w Lalce
Motyw tęsknoty w Lalce
Ewolucjonizm w Lalce
Utylitaryzm w Lalce
Scjentyzm w Lalce
Emancypacja w Lalce
Lalka - najważniejsze cytaty
Lalka - rozprawki i prace pisemne
Wartości duchowe czy dobra materialne – co dla człowieka może być źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury
Jak cierpienie wpływa na refleksję człowieka o sobie samym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do „Lalki” Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury.
Czy zgadasz się z tezą, że człowiek potrzebuje w życiu ideałów, którym mógłby podporządkować swoją aktywność? Uzasadnij odwołując się do Lalki Bolesława Prusa i innej lektury.
Czy warto walczyć ze światem jak Wokulski, czy może lepiej zaakceptować jego ograniczenia i realizować własne cele, jak czynił to Ochocki? Która postawa jest Ci bliższa? Sformułuj swoje stanowisko i je uzasadnij, przywołując przykłady z tekstów kultury
W jaki sposób w tekstach kultury artyści prezentują ideę pomocy innym? Odpowiedz, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
Ludzie czynu czy marzyciele – którzy bardziej przyczynili się do rozwoju świata? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozprawka na przykładzie Lalki Bolesława Prusa
Nadzieja – źródło duchowej siły czy słabości człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całej powieści oraz wybranego tekstu kultury.
Co sprawia, że człowiek może pokonywać przeciwności losu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
Czym dla człowieka może być praca? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Na przykładzie Lalki Bolesława Prusa
Zwyczaje i konwenanse – ważny element kultury czy niepotrzebny anachronizm? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury
Lalka na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Jaką rolę odgrywa majątek i pochodzenie w relacjach międzyludzkich? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obowiązki jednostki wobec zbiorowości. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kreacje kobiece w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak literatura przedstawia kontrast między światem biedy a światem bogactwa? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Cena bycia idealistą. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Praca jako pasja człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kto lub co decyduje o życiu ludzkim? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Różne oblicza przyjaźni. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw walki człowieka o własne szczęście. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miasto jako metropolia w ujęciu realistów. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rola wspomnień w życiu człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obraz polskiego społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Momenty przełomowe w życiu bohaterów. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Różne wizerunki człowieka zakochanego. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie cechy charakteru ułatwiają człowiekowi osiągnięcie celu? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miłość – siła destrukcyjna czy motywująca do działania? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Lalka i inne lektury - wypracowania
Miłość czasem przynosi szczęście, a czasem cierpienie i rozczarowanie. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, jak miłość wpłynęła na postępowanie wybranych przez Ciebie bohaterów literackich
Motyw cierpienia po stracie bliskich. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst
Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do Lalki Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury
Czy pieniądz rządzi światem - odwołaj się do Ojca Goriot oraz innego tekstu kultury
Czego można się dowiedzieć o człowieku na podstawie jego snów? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej oraz wybranych tekstów kultury.
Napisz rozprawkę w której rozważysz czy warto podążać za marzeniami. Odwołaj się do co najmniej dwóch lektur
Rola marzeń w życiu człowieka i zbiorowości. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Relacje między przedstawicielami różnych grup społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bohater literacki wobec samotności. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz przemówienie, w którym przekonasz słuchaczy, że wobec ludzi potrzebujących pomocy powinniśmy kierować się współczuciem i życzliwością. Odwołaj się do II części Dziadów Adama Mickiewicza oraz innego utworu literackiego
Świat ducha a świat rozumu. Omów zagadnienie na podstawie Romantyczności Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak jest przedstawiana w literaturze relacja rozum – uczucia w odniesieniu do przemian ideowych przełomu epok? Omów zagadnienie na podstawie Romantyczności Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Miasto jako przestrzeń destrukcji. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literackie portrety kobiet. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Historyczna pamięć o powstaniu styczniowym. Omów zagadnienie na podstawie utworu Gloria victis Elizy Orzeszkowej. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bohater literacki w sytuacji wyboru. Przedstaw problem w formie wypracowania na wybranych przykładach
Czy samotność jest zrządzeniem losu czy też świadomym wyborem człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Wieży Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz innego tekstu literackiego.
Jakie znaczenie dla człowieka ma otaczająca go przestrzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
Aby rozpoznać prawdziwą przyjaźń, trzeba ją sprawdzić w trudnych sytuacjach. Napisz rozprawkę, w której rozważysz prawdziwość tego stwierdzenia. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej i innego tekstu literackiego.
Czy to czego człowiek się nauczy, może wpłynąć na zmianę jego życia? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Napisz wypowiedź argumentacyjną, w której rozważysz słowa Adama Mickiewicza. W swojej pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Konflikt idei społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Postawa człowieka w sytuacji wyboru. Omów zagadnienie na podstawie Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czy człowiek marzy o piękniejszym świecie, czy stara się zmieniać ten, w którym żyje? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Jaką rolę odgrywa „forma” w życiu człowieka? Czy zgadzasz się z koncepcją Gombrowicza? Rozważ problem na podstawie podanego fragmentu Ferdydurke Witolda Gombrowicza, całego utworu oraz wybranych tekstów kultury.
Jak może się zachowywać człowiek wobec egzystencjalnych doświadczeń miłości i cierpienia? W swoich rozważaniach odwołaj się do IV cz. Dziadów oraz własnych spostrzeżeń.
Jaką postawę należy przyjąć wobec człowieka potrzebującego? Napisz rozprawkę, w której rozważysz ten problem. Odwołaj się do przytoczonego fragmentu, całej przypowieści oraz do wybranego tekstu z lektur obowiązkowych.
Czy warto "zdobywać góry" i ambitnie dążyć do celu? Uzasadnij to twierdzenie w formie rozprawki na podstawie zachowań bohaterów literackich
Czy pomoc bliźnim może być źródłem szczęścia? Posłuż się trzema argumentami, w tym przynajmniej dwoma z literatury. Rozwiń przynajmniej jeden z nich.
Stosunek człowieka do podziałów społecznych. Napisz wypracowanie o charakterze argumentacyjnym odwołując się do lektury obowiązkowej, uwzględniając konteksty i wybrane teksty kultury.
Warto odnaleźć w sobie siłę i odwagę, aby mierzyć się z trudnościami. Uzasadnij słuszność twierdzenia, przywołując odpowiednie przykłady z utworów literackich
Czy warto być dobrym? Napisz rozprawkę, w której odpowiesz na to pytanie. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej, innego tekstu literackiego i własnych doświadczeń.
Miłość – inspiruje, ale czasem podcina skrzydła. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów. Nowa matura
Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa literatura? Postaw tezę i odwołaj się do "Latarnika" Henryka Sienkiewicza oraz innego tekstu literackiego
"O życiu człowieka decyduje człowiek" czy zgadzasz się ze słowami Bertolta Brechta? Postaw tezę i uzasadnij ją argumentami z literatury
Napisz rozprawkę na temat "pieniądze to nie wszystko". Rozważ go odwołując się do lektur obowiązkowych i własnych przemyśleń.
Ulegać emocjom czy kierować się rozsądkiem – jakiego wyboru dokonują bohaterowie powieści literackich? W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Czy warto walczyć o swoje szczęście? Rozważ problem, odwołując się do wiersza Adama Asnyka Jedni i Drudzy oraz wybranych tekstów kultury.
Człowiek - istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki i wybranych kontekstów.
Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Wybór postawy życiowej a skuteczność w realizacji celu. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Działanie w pojedynkę czy we współpracy z innymi – co ułatwia osiągnięcie celu? Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Konfrontacja marzeń z rzeczywistością. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czym dla człowieka mogą być wspomnienia? Omów zagadnienie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Jakie prawdy o człowieku ujawniają jego sny albo widzenia? Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Co utrudnia porozumienie między przedstawicielami różnych grup społecznych? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zobacz także
Zbrodnia i kara - opracowanie
Quo vadis - opracowanie
Potop - opracowanie
W pustyni i w puszczy - opracowanie
Opowieść wigilijna - opracowanie
Gloria victis - opracowanie
Ojciec Goriot - opracowanie
Mendel Gdański - opracowanie
Latarnik - opracowanie