Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Trudne sytuacje to coś, czego doświadczył w życiu każdy człowiek, nawet najszczęśliwszy i żyjący na swój wymarzony sposób. Radzenie sobie z przeciwnościami losu nie jest przyjemne, często pochłaniają one wiele energii, czasu i środków, ponadto szczególnie dramatyczne wydarzenia mogą prowadzić do traumy i wpływać na całą resztę życia. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy da się uniknąć trudności na swej życiowej drodze. Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, prostym „tak” lub „nie”, jednak warto zajrzeć do przykładów z literatury, które niuansują tę problematykę.

Spis treści

Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? – rozprawka

Lalka

„Lalka” Bolesława Prusa to przykład trudnych sytuacji, które były możliwe do uniknięcia i takich, na które główny bohater, czyli Stanisław Wokulski, nie miał wpływu. Do tej drugiej kategorii należy fakt, że Wokulski urodził się w ubogiej rodzinie i to na dodatek w Polsce pod zaborami. Te bez wątpienia skomplikowane okoliczności wpłynęły na jego dalsze życie czy światopogląd, ale mężczyzna nie był w stanie zrobić nic, by tego uniknąć. Wokulski podjął jednak decyzje świadczące o poczuciu sprawczości, do których zalicza się udział w powstaniu styczniowym czy nieustanne zabieganie o względy Izabeli Łęckiej. Zwłaszcza to drugie działanie go unieszczęśliwiło, ale było przejawem wzięcia losu we własne ręce. Za udział w powstaniu został zesłany na Syberię i odebrało mu to najlepsze lata jego młodości. W przypadku Łęckiej Wokulski był świadom tego, że kobieta nie widzi w nim męża, a mimo to nieustannie starał się o jej rękę, co wreszcie doprowadziło go wręcz do chęci targnięcia się na własne życie. Gdyby Wokulski wybrał inaczej, to zapewne darowałby sobie przykrości, zamiast tego być może ułożyłby sobie życie z panią Stawską i zapewne byłby o wiele szczęśliwszym człowiekiem.

Dziady cz. II

„Dziady cz. II” to dzieło Adama Mickiewicza, które zawiera w sobie silne inspiracje ludowością, w tym moralnością ludową, która była uznawana przez romantyków za szczególnie warta docenienia. W związku z tym przekaz moralny prostego ludu pojawia się w dramacie. W tych słowach Mickiewicz tłumaczy odbiorcy, w jaki sposób dostać się do nieba i jak żyć właściwie. Okazuje się, że by było to możliwe, człowiek nie może wręcz unikać trudnych sytuacji, musi skosztować bólu i cierpienia.

Pokazuje to przykład lekkich duchów, dusz dzieci, które w trakcie obrzędu Dziadów proszą obecnych w kaplicy ludzi o podanie im ziarna gorczycy. Za życia znały one jedynie szczęście oraz słodycz, przez co ich byt nie był pełny i po śmierci nie mogą dostąpić zbawienia. Mickiewicz pokazuje zatem, że człowiek nie powinien unikać każdej trudnej sytuacji, ponieważ czyni to jego życie mniej kompletnym. Jego bohaterowie zmagają się też z ciężką sytuacją kraju, ponieważ Polska jest w tym utworze pod zaborami. To bardzo trudna sytuacja, której nie mogli uniknąć czy jej zapobiec.

Inne konteksty literackie

  • „Nie-boska komedia” Krasińskiego – Utwór przedstawia przykład trudnej sytuacji, do której główny bohater wprowadza na własne życzenie. Dla tworzenia poezji porzuca rodzinę, co doprowadza do choroby i śmierci jego żony oraz choroby synka, którym hrabia Henryk musi się sam opiekować po śmierci małżonki. Wszystkie te tragedie to efekt jego lekkomyślności i przekonania o swoim powołaniu, co okazało się być jedynie ułudą. Nieszczęścia hrabiego są zatem jego odpowiedzialnością.
  • „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamieńskiego – To historia Rudego, Alka i Zośki, którzy zaraz po maturze musieli się zmierzyć z koszmarem II wojny światowej. Była to bardzo trudna sytuacja graniczna, na którą chłopcy nie mieli żadnego wpływu i która ostatecznie odebrała im życie. To pokazuje, że człowiek nie jest w stanie uniknąć wszystkich trudności i czasami staje się on po prostu ich ofiarą, a jego cierpienie jest niezawinione.

Zakończenie

Wspomniane przykłady z literatury pokazują, że trudne sytuacje to w pewnej części coś, nad czym człowiek nie ma kontroli, ale także, iż są nieodmiennym stanem ludzkiej egzystencji. W niektórych przypadkach są one jednak efektem jego decyzji i wówczas konieczne jest zmierzenie się z konsekwencjami swoich własnych czynów, przekonań oraz akcji.


Przeczytaj także: W jaki sposób w tekstach kultury artyści prezentują ideę pomocy innym? Odpowiedz, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Aktualizacja: 2024-11-15 18:36:53.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.