Julian Ochocki – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Julian Ochocki to bo­ha­ter „Lal­ki” Bo­le­sła­wa Pru­sa, któ­ry jest przed­sta­wi­cie­lem mło­de­go po­ko­le­nia, uosa­bia­ją­ce­go prze­łom dwóch epok: po­zy­ty­wi­zmu i mo­der­ni­zmu. Z jed­nej stro­ny, fa­scy­nu­je się na­uką i chce przy­czy­nić się do roz­wo­ju spo­łe­czeń­stwa, a z dru­giej do­pa­da­ją go pe­sy­mizm i znie­chę­ce­nie. Męż­czy­zna za­po­wia­da zmia­ny, któ­re na­dej­dą wraz z koń­cem XIX wie­ku, gdy en­tu­zjazm i za­an­ga­żo­wa­nie ustą­pią ten­den­cjom schył­ko­wym.

Spis treści

Przedstawienie postaci

Bo­ha­ter jest mło­dy, w trak­cie ak­cji po­wie­ści ma dwadzieścia osiem lat. Po­ja­wia się po raz pierw­szy, gdy przed Wiel­ka­no­cą bie­rze udział w kwe­ście u boku swo­jej ku­zyn­ki, Izabeli Łęckiej. Ochoc­ki jest przy­stoj­nym męż­czy­zną, przypomina Napoleona Bonaparte. Ma roz­ma­rzo­ny wy­raz twa­rzy, co od­da­je oso­bo­wość bo­ha­te­ra.

Ju­lian jest mło­dy i atrak­cyj­ny, ale nie przy­wią­zu­je uwa­gi do wy­glą­du. Na pierw­szym miej­scu za­wsze sta­wia na­ukę i pra­cę nad wy­na­laz­ka­mi. Czę­sto ma po­tar­ga­ne wło­sy. Moż­na też za­uwa­żyć po­lu­zo­wa­ny kra­wat czy nie­do­pię­tą ka­mi­zel­kę. Ochoc­ki jest wykształcony. Ukoń­czył wy­dział me­cha­nicz­ny na po­li­tech­ni­ce oraz wy­dział przy­rod­ni­czy na uni­wer­sy­te­cie. Sta­wia so­bie am­bit­ny cel, chce wynaleźć maszynę latającą. Chęt­nie dys­ku­tu­je na ten te­mat z Wo­kul­skim, któ­ry w mło­do­ści pró­bo­wał skon­stru­ować ba­lon. Ku­piec opo­wia­da mu też o swo­ich do­świad­cze­niach z lo­tem tym środ­kiem trans­por­tu. 

Ochoc­ki po­świę­ca cały swój czas na­uce i ba­da­niom. Wpa­da w pra­co­ho­lizm, nie jest już w sta­nie od­po­czy­wać. Wa­ka­cje w Za­sław­ku uzna­je za zmar­no­wa­ny czas. Bo­ha­ter wie­rzy, że jego wy­na­laz­ki zmie­nią świat. Nie chce kon­stru­ować rze­czy co­dzien­ne­go użyt­ku. Ma­rzy, aby za­pi­sać się w hi­sto­rii ludz­ko­ści, jako wiel­ki wy­na­laz­ca. Od­zna­cza się chorobliwą ambicją.

Relacje Juliana Ochockiego ze Stanisławem Wokulskim

Ochoc­kie­go z Wo­kul­skim łączy wspólne zainteresowanie naukami ścisłymi. Ju­lian pod­kre­śla, że ku­piec jest je­dy­ną oso­bą w War­sza­wie, z któ­rą może po­roz­ma­wiać o swo­ich wy­na­laz­kach.

Wokulski darzy Ochockiego sympatią, po­nie­waż mło­dy wy­na­laz­ca nie kie­ru­je się głów­nie chę­cią zy­sku czy zdo­by­cia sła­wy, Ju­lian ma na celu po­pra­wę losu ca­łe­go spo­łe­czeń­stwa. Bo­ha­ter jest ty­po­wym po­zy­ty­wi­stą, go­to­wym po­świę­cić całe ży­cie, aby po­ma­gać in­nym. Wokulski wspiera Ochockiego, nie ograniczając się wyłącznie do ciepłych słów. Zostawia mu w testamencie największą sumę wśród wszystkich spadkobierców: sto czter­dzie­ści ty­się­cy ru­bli. Ku­piec chce w ten spo­sób umoż­li­wić Ju­lia­no­wi dal­sze ba­da­nia.

Usposobienie Juliana Ochockiego

Bo­ha­ter jest indywidualistą. Izo­lu­je się od swo­je­go śro­do­wi­ska, aby sku­pić się na dzia­łal­no­ści na­uko­wej. Ochoc­ki jest ary­sto­kra­tą, ale wy­staw­ne, sa­lo­no­we ży­cie nie sta­no­wi dla nie­go żad­nej war­to­ści. Do­strze­ga wady przed­sta­wi­cie­li wyż­szych sfer. Nie jest w sta­nie to­le­ro­wać mo­ral­ne­go upad­ku arystokracji. Ochocki znacznie różni się od swoich krewnych, któ­rzy dba­ją tyl­ko o wła­sną wy­go­dę i od­no­szą się z wyż­szo­ścią do resz­ty spo­łe­czeń­stwa. Ju­lian jest go­to­wy pro­wa­dzić sa­mot­ne ży­cie, je­śli tego bę­dzie wy­ma­ga­ło dal­sze pro­wa­dze­nie ba­dań.

Brak zro­zu­mie­nia spra­wia, że Ochoc­ki po­sta­na­wia zmie­nić swo­je ży­cie. Po­dej­mu­je de­cy­zję o wy­jeź­dzie do Pa­ry­ża, po­nie­waż sły­szał od Wo­kul­skie­go o ba­da­niach pro­wa­dzo­nych przez pro­fe­so­ra Ge­ista, dą­żą­ce­go do wy­na­le­zie­nia me­ta­lu lżej­sze­go od po­wie­trza. Oso­bo­wość Ochoc­kie­go za­po­wia­da na­dej­ście no­wej epo­ki - modernizmu.

Gdy Wo­kul­ski po raz pierw­szy wi­dzi Ochoc­kie­go, oba­wia się, że mło­dy męż­czy­zna jest ad­o­ra­to­rem Iza­be­li. Oka­zu­je się jed­nak, że Ju­lian nie za­mie­rza wią­zać się z Łęcką ani żad­ną inną ko­bie­tą. Po kil­ku za­wo­dach mi­ło­snych jest prze­ko­na­ny, że mógł­by po­ślu­bić tyl­ko ko­bie­tę po­dob­ną do sie­bie, ale pe­sy­mi­stycz­nie stwier­dza, że ta­kich nie ma. Ochoc­ki kwestionuje nawet istnienie miłości. Z nie­chę­cią od­no­si się do ko­biet, jest prze­ciw­ni­kiem emancypacji. Do­ce­nia je­dy­nie panią Wąsowską.


Prze­czy­taj tak­że: Michał Szuman – charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-06 20:31:58.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.