Charakterystyka Baronostwa Krzeszowskich

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Baron Krzeszowski i jego żona należą do najbarwniejszych bohaterów „Lalki”. Posiadają wiele negatywnych cech, przez co nie wzbudzają sympatii czytelnika. Jednak, jak dowiadują się czytelnicy, ich postępowanie wynika w znaczącej mierze z nieszczęśliwego życia. 

Spis treści

Historia Baronostwa Krzeszowskich

Baron i Baronowa Krzeszowscy to przedstawiciele arystokracji, którzy mierzą się oni z rosnącymi problemami majątkowymi. Ich związek został zawarty ze względów materialnych. Małżeństwo jest w separacji, bo Krzeszowska nie zgadza się na rozwód. W przeszłości para straciła córkę

Baronowa Krzeszowska — przedstawienie postaci

Baronowa Krzeszowska wywodzi się z zamożnej, mieszczańskiej rodziny. Ze względu na swoje pochodzenie, została odrzucona przez krewnych męża. Poczucie wyższości nie przeszkodziło jednak arystokratom w pożyczaniu pieniędzy od Krzeszowskiej. Chociaż posiada niemały majątek, ubiera się skromnie. Jest blada i gładko uczesana, wciąż nosi żałobę po śmierci córki.

Krzeszowska mieszka na drugim piętrze kamienicy Łęckich, którą później kupuje Wokulski. Zajmuje duże mieszkanie, ale spędza całe dnie w pokoju córeczki, o który dba tak, jakby dziecko nadal żyło. Reszta mieszkania jest zaniedbana — wszystkie meble i lustra są zasłonięte, a rośliny dawno zwiędły.

Usposobienie Krzeszowskiej

Krzeszowska jest kłótliwą intrygantką, przez co otoczenie nie darzy jej sympatią. Wytacza proces studentom z kamienicy, którzy na każdym kroku jej dokuczają. Łęccy obawiają się baronowej — są przekonani, że źle im życzy. 

Baronowa zamierza kupić kamienicę Łęckich, żeby zostać w mieszkaniu, w którym zmarła jej córka. W tym celu zatrudnia u siebie Helenę Stawską, ponieważ ma nadzieję, że ta przekona Wokulskiego do sprzedaży. W końcu Krzeszowska kupuje kamienicę za wysoką cenę. Wykazuje się chciwością, natychmiast podwyższa lokatorom czynsz. 

Kobieta źle traktuje klasę pracującą. Swoją służącą, Stawską, podejrzewa o romans z baronem. Wytacza Stawskiej absurdalny proces o kradzież lalki. Po powrocie męża Krzeszowska staje się bardziej pokorna. Przeprasza Helenę, a nawet wpłaca datek na cele dobroczynne. 

Baron Krzeszowski — przedstawienie postaci

Baron Krzeszowski to typowy przedstawiciel zepsutej arystokracji, którego życie koncentruje się na utrzymaniu swojego statusu społecznego. Mężczyzna jest dumny ze swojego pochodzenia, ale w rzeczywistości wciąż wpada w długi i żyje z pieniędzy swojej żony. Mimo wszystko nie potrafi odpuścić sobie przyjemności. Jedną z nich jest hazard, konkretniej gra w karty i wyścigi konne. 

Usposobienie Krzeszowskiego

Baron to człowiek o złej reputacji w towarzystwie. Charakteryzuje go wybuchowość, a także ogromna słabość do kobiet — m.in. zaleca się do Stawskiej, służącej Krzeszowskiej, ale zostaje odrzucony. Z żoną nie łączy go żadne uczucie, jedynie pieniądze. 

Mimo to Krzeszowski potrafi postąpić honorowo zgodnie z kodeksem szlacheckim. Po znieważeniu Izabeli staje do pojedynku z Wokulskim. Baron jest dobrym strzelcem, początkowo zamierza zastrzelić kupca, ale później postanawia postrzelić go w nogę. Jednak Krzeszowski przegrywa pojedynek i zachowuje się w nietypowy sposób — wysyła Izabeli swój wybity ząb.

Rola Krzeszowskich w powieści

Krzeszowscy, szczególnie Baron, obrazują upadek tradycyjnej arystokracji, która progresywnie traci wpływy i majątki w obliczu rosnącej burżuazji. Historia związku mieszczanki z przedstawicielem najwyższej klasy społecznej stanowi krytyczny komentarz o tym, jak dawne elity zmagają się z nowymi realiami ekonomicznymi i społecznymi


Przeczytaj także: Kazimierz Starski – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-09-06 12:09:58.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.