Co łączy Izabelę Łęcką z Emmą Bovary?

Autorka opracowania: Gabriela Adamczyk. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Emma Bovary z powieści Gustawa Flauberta oraz Izabela Łęcka z „Lalki” Bolesława Prusa to dwie postaci literackie, które, choć powstały w innym czasie i miejscu, łączy wiele podobieństw. Obie prezentują pewien typ kobiecości, wyobrażony przez dziewiętnastowiecznych, męskich pisarzy. 

Spis treści

Czy Bolesław Prus czytał Panią Bovary?

Na samym początku należy wyjaśnić sprawę bezpośrednich związków między francuską i polską powieścią. Publikacje tych książek dzieli około trzydzieści lat — „Pani Bovary” ukazała się w roku 1857, z kolei „Lalka” wyszła pod koniec lat 80. Z pewnością możemy powiedzieć Bolesław Prus znał opowieść o Emmie Bovary, o czym świadczy zachowany egzemplarz tej książki w jego bibliotece. Niemniej, jednak jeśli ją czytał, miało to miejsce już po opublikowaniu „Lalki”. Mimo wszystko nie przekreśla to podobieństw między oba tekstami, które powstały w okolicznościach diagnozowania romantycznych ideałów. 

Co łączy Izabelę Łęcką z Emmą Bovary?

Zanim przejdziemy do podobieństwa, warto wskazać na zasadniczą różnicę między bohaterkami. Emma Bovary to przedstawicielka klasy średniej, która wiedzie życie na prowincjach Francji, ale marzy o awansie społecznym i mieszkaniu w wielkim mieście, w otoczeniu bogactwa i intelektualnych rozrywek. Tymczasem Izabela Łęcka jest przedstawicielką właśnie tego środowiska — salonowej arystokracji, która zamieszkuje centrum Warszawy. Co prawda nie sposób porównywać możliwości w XIX-wiecznym Paryżu względem miasta podlegającego zaborcy. Niemniej jednak różnica klasowa między bohaterkami, a także aspiracje Emmy, pokrywające się ze statusem Izabeli, wydają się mieć szczególne znaczenie. 

W pewnym sensie przykład Izabeli Łęckiej obnaża fałszywość marzeń Emmy Bovary o awansie na drabinie społecznej jako drogi ku uwolnieniu od społecznych konwenansów. Nawet w przypadku klasy wyższej, pozycja kobiety jest wciąż zależna od norm określonych przez mężczyzn. Z tego powodu bohaterka Prusa, podobnie jak tytułowa postać Flauberta, jest niezadowolona z rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. W środowisku salonowym Łęcka nie jest niczym więcej, jak towarem, a przez to szuka konsolidacji w osobnym, wymyślonym świecie, jakiego symbolem jest posąg Apollina uosabiający idealnego kochanka. Podobnie czyni Emma, uciekając w marzenia o życiu godnym sentymentalnych powieści. Bohaterki łączy konflikt, wynikający z rozpoznań o patriarchalnej rzeczywistości ścierających się z fałszywymi diagnozami własnego nieszczęścia. Obie funkcjonują przede wszystkim jako obiekt męskich pragnień, o czym świadczy lista ich adoratorów, ale jednocześnie trudno im uwolnić się od tej roli. Zarówno w przypadku Bovary, jak i Łęckiej powodem takiego stanu rzeczy jest wychowanie. W przypadku pierwszej z nich główną rolę odegrała tu literatura, z kolei dla bohaterki Prusa to dzieciństwo spędzone w otoczeniu luksusu i wygód, daleko od surowości codziennego życia.

Główne powiązanie między Emmą Bovary i Izabelą Łęcką wynika z faktu, że obie są efektem męskiej wyobraźni. Ich obecność w powieściach służy konkretnym celom, związanych z ambicjami przedstawienia moralnego zepsucia kobiet. Z tego powodu obydwaj pisarze nie dają w powieści czytelnikom powodów do współczucia. W konsekwencji swoich wyborów obie postaci kończą tragicznie, to znaczy zostają odrzucone przez społeczeństwo, co Łęcką prowadzi do klasztoru, Emmę do samobójstwa. 


Przeczytaj także: Aktualność Pani Bovary

Aktualizacja: 2024-09-04 13:43:06.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.