Wirski to postać epizodyczna „Lalki” Bolesława Prusa, która pełni rolę zarządcy zlicytowanej kamienicy Łęckich. Jednak w konsekwencji odkupienia budynku od Wokulskiego przez baronową Krzeszowską, Wirski traci swoją posadę. Uzyskawszy pomoc od głównego bohatera, sam następnie podaje pomocną dłoń potrzebującej Helenie Stawskiej. Wirski należy do zubożałej klasy posiadaczy ziemskich, których utrata majątku zmusiła do życia w mieście.
Spis treści
Wirski to mężczyzna około pięćdziesięcioletni, który starzeje się z godnością. Niemniej jego aparycję psuje ogólne zaniedbanie. Najbardziej widoczne są plamy na surducie i postrzępione na dole spodnie. Jego gęsta, siwiejąca broda oraz zaczerwienione oczy dopełniają wrażenie niechlujności.
Wirski to osoba niezwykle uprzejma, umiejąca też okazać dobre serce. Prywatnie jednak, w rozmowach z Rzeckim potrafi stroić sobie niewybredne żarty. Wirski pomógł znaleźć mieszkanie Helenie Stawskiej, stając również po jej stronie w sprawie o lalkę. Wygląd starego obszarpańca nie przeszkadza mu również w byciu kobieciarzem oraz doskonałej orientacji w sposobach załatwiania spraw urzędowych. Sprawy damsko-męskie hamuje u niego jednak przywiązanie do rodziny.
Ta ostatnia składa się z dzieci: Wicka i Kazi oraz żony Mani. Jak powiedziano, mężczyzna czuje więź ze swoimi bliskimi i nie chce ich w żaden sposób skrzywdzić. Odróżnia go to od wielu przedstawicieli warszawskiego mieszczaństwa, czy arystokracji swojego okresu.
Wirski to przedstawiciel ziemiaństwa. Szlachcic utracił swój wiejski majątek, co zmusiło go do osiedlenia w Warszawie. Tam pełni funkcję zarządcy kamienicy Łęckich, aż do wykupienia jej przez baronową Krzeszowską. Konfliktowa kobieta odbiera mu pracę i eksmituje go.
Na szczęście z pomocą przychodzi Wokulski, który daje Wirskiemu pracę przy swojej spółce do handlu ze wschodem. Bohater w swojej pracy odznacza się rzetelnością, przykładając do obowiązków z należytą powagą.
Co do przeszłości szlachcica, jest ona związana z losami Cesarstwa Francuskiego. Wirski uczestniczył bowiem w kampanii napoleońskiej. Wspomina nawet powitanie cesarza w Paryżu po kampanii włoskiej. Sam uczestniczył w bitwie pod Magentą (1859).
Rządca Wirski, chociaż jest jedynie postacią epizodyczną, stanowi ciekawy przykład skomplikowanych losów polskiego ziemiaństwa. Ta niegdyś silna klasa, stanowiąca trzon kultury polskiej, potraciła majątki w wyniku powstań i niekorzystnych działań politycznych.
Aktualizacja: 2024-10-03 17:19:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.