"O życiu człowieka decyduje człowiek" czy zgadzasz się ze słowami Bertolta Brechta? Postaw tezę i uzasadnij ją argumentami z literatury

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

"O życiu człowieka decyduje człowiek" - są to słowa niemieckiego pisarza, Bertolta Brechta, autora dzieła takiego jak „Dobry człowiek z Seczuanu”. Stwierdzenie to sugeruje, że człowiek jest sam kowalem własnego losu i odpowiada za rzeczy, jakie przytrafiają mu się w ciągu jego życia. Tymczasem każdą osobę może spotkać wiele wydarzeń, na które nie ma ona wpływu, a które potrafią całkowicie zmienić bieg jej losów. Udowodnić to można na przykładzie wielu bohaterów literackich, na przykład znanych z takich powieści jak „Lalka” Bolesława Prusa czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Dziady” Adama Mickiewicza.

W powieści „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa głównym bohaterem jest Stanisław Wokulski. Jego życie początkowo układa się dobrze - Wokulski samodzielnie dochodzi do majątku, dorabia się na handlu zagranicznym i zdaje się, że udało mu się własnymi rękoma dobrze uporządkować swoje życie, które będzie płynęło bez zgrzytów. Jednak okazuje się, że na życie Wokulskiego zaczynają mieć wpływ czynniki, które są od niego niezależne, a które zupełnie zrujnowały jego plany. Wokulski zakochuje się bowiem w arystokratce, Izabeli Łęckiej. Kobieta jednak odrzuca go, ponieważ Wokulski nie jest odpowiednio dobrze urodzony i nie spełnia jej wymagań. Są to czynniki, których Wokulski nie jest w stanie zmienić, a które rujnują jego plany, marzenia i odbierają mu chęć do życia. Nie był on zatem w stanie sam kształtować swojego życia.

W dziele Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” główny bohater, Cezary Baryka, próbuje kształtować swój los, jednak nieustannie przeszkadzają mu w tym wydarzenia dziejowe, takie jak zabory Polski, rewolucja w Baku, odzyskanie niepodległości przez jego ojczyznę oraz wojna polsko-bolszewicka. Cezary w związku z tym musiał dostosowywać się do wielu niezwykłych, historycznych wydarzeń, w wyniku których mógł nawet stracić życie. Nie miał on za bardzo szans na znalezienie się w stabilnej sytuacji, w której mógłby sam decydować o swoim życiu, ponieważ nieustannie robili to jego rodzice, władze różnych państw i wojny, jakie toczyły się w trakcie jego życia. Musiał on nieustannie odnajdywać się wśród tych historycznych zawirowań i decyzji innych.

Gustaw z czwartej części dramatu „Dziady” autorstwa Adama Mickiewicza także przekonał się, że jego życie nie zależy od niego samego. Także został odrzucony przez ukochaną, która wyszła za człowieka lepiej urodzonego i bardziej majętnego. Pozostawał on także pod silnym wpływem ksiąg pisanych przez twórców romantycznych. Jego życie kształtowane było więc przez epokę, w jakiej Gustaw żył, on zaś próbował w tym wszystkim jakoś przetrwać, ale ostatecznie doprowadziło go to do samobójstwa.

O życiu człowieka nie decyduje więc sam człowiek, tylko wiele innych czynników, takich jak wydarzenia historyczne, czy epoka, w jakiej przyszedł on na świat.


Przeczytaj także: Napisz rozprawkę na temat "pieniądze to nie wszystko". Rozważ go odwołując się do lektur obowiązkowych i własnych przemyśleń.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-19 13:00:11