Wysocki – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Wysocki to postać epizodyczna „Lalki” Bolesława Prusa. Mężczyzna należy do ubogich warszawiaków zamieszkujących Powiśle. Stanowi przykład człowieka w kryzysie ubóstwa, który nie jest zdolny samodzielnie poprawić swojej sytuacji. Jego historia ma ukazywać słuszność pozytywistycznych ideałów pracy u podstaw.

Spis treści

Przedstawienie postaci

Wysocki jest woźnicą. Wokulski trafia na niego podczas spaceru po Powiślu, na który udaje się rozczarowany aroganckim zachowaniem Izabeli Łęckiej: „Obok niego stał jakiś człowiek w wypłowiałej kapocie z rudawym zarostem. Zdjął czapkę i pocałował Wokulskiego w rękę”. Nie jest to pierwsze spotkanie mężczyzn. W przeszłości Wysocki pracował dla Wokulskiego jako furman. Kupiec nie wie, dlaczego pracownik przestał się pojawiać. 

Wysocki znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, że w okolicach Nowego Roku, jego koń zmarł, a tym samym mężczyzna tym samym stracił źródło utrzymania, przez co musiał zastawić wóz. Nie jest osobą samotną, ma żonę i dzieci, którym musi zapewnić środki do życia. Wspólnie zamieszkują oni niską lepiankę na Powiślu. Żona Wysockiego stara się pomóc mężowi w utrzymaniu rodziny. Jest praczką, ale jej zarobki są bardzo niskie, ponieważ klientom również często brakuje pieniędzy, aby uregulować należności. 

Wysocki jest religijny, wychowuje swoje dzieci w wierze katolickiej. W Wielkim Tygodniu cała rodzina pości. Bohater obawia się jednak, że po świętach wciąż nie będzie miał czym nakarmić swoich dzieci. Wysocki jest zawstydzony swoją sytuacją. Przyznaje, że nie przyszedł do Wokulskiego po pomoc, ponieważ było to dla niego krępujące.

Losy postaci

Wokulski pomaga Wysockiemu, dając mu pieniądze na święta, zapewniając zatrudnienie i fundując nowego konia. Dzięki jego dobroduszności rodzina Wysockich wychodzi z ubóstwa. Wysocki zajmuje dom na Tamce. Później Wokulski umieszcza tam Mariannę — młodą dziewczynę, której również starał się pomóc. Kupiec zmienia też los brata Wysockiego, dróżnika Kolei Wiedeńskiej. Pomaga mu w przeniesieniu spod Częstochowy do Skierniewic. Brat Wysockiego odpłaca się Wokulskiemu, ratując go przed samobójstwem.

Sytuacja woźnicy i jego brata uświadamia Wokulskiemu, jak wielu jest biednych ludzi, którzy nie są w stanie zapewnić godnego życia własnym rodzinom. Kupiec pamięta o nich w testamencie, w którym przepisuje im część swojego majątku.

Recepcja postaci 

Wysocki jest jedną z kilku postaci w kryzysie ubóstwa, które pojawiają się na kartach powieści. Jak w przypadku Marianny, służy ona podkreśleniu postawy Wokulskiego, skłonnego do niesienia pomocy uciśnionym przez system i wrażliwego na społeczną niesprawiedliwość. Niemniej w przeciwieństwie do dziewczyny, której życie, mimo starań Wokulskiego, kończy się nieszczęśliwie, losy Wysockiego rozwiązują się w sposób pozytywny


Przeczytaj także: Lalka – plan wydarzeń

Aktualizacja: 2024-08-31 17:39:58.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.