Wysocki - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska.

Wysocki należy do ubogich warszawiaków, zamieszkujących Powiśle. Stanowi przykład biednego człowieka, który nie jest w stanie poprawić sytuacji swojej rodziny bez pomocy z zewnątrz. Jego historia ukazuje słuszność pozytywistycznych ideałów pracy u podstaw.

Charakterystyka Wysockiego

Bohater jest woźnicą. Wokulski trafia na niego podczas spaceru po Powiślu, na który udaje się rozczarowany aroganckim zachowaniem Izabeli. Nie jest to jednak pierwsze spotkanie mężczyzn. W przeszłości, Wysocki pracował dla Wokulskiego jako furman. Kupiec nie wie, dlaczego pracownik przestał się pojawiać.

Wysocki znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, że w okolicach Nowego Roku, jego koń padł. Mężczyzna tym samym stracił źródło utrzymania. Nie jest osobą samotną, ma żonę i dzieci, którym musi zapewnić środki do życia. Rodzina żyje w biedzie. Zamieszkują niską lepiankę na Powiślu.

Żona Wysockiego stara się pomóc mężowi w utrzymaniu rodziny. Jest praczką, ale jej zarobki są bardzo niskie, ponieważ klientom również często brakuje pieniędzy, aby uregulować należności. Wysocki jest religijny, wychowuje swoje dzieci w wierze katolickiej. W Wielkim Tygodniu cała rodzina pości. Bohater obawia się jednak, że po świętach wciąż nie będzie miał czym nakarmić swoich dzieci. Wysocki jest zawstydzony swoją sytuacją. Ma na sobie wypłowiałą kurtkę, stracił konia i zastawił wóz u Żyda. Przyznaje, że nie przyszedł do Wokulskiego po pomoc, ponieważ było to dla niego krępujące.

Wokulski pomaga Wysockiemu. Daje mu pieniądze na święta, zapewnia zatrudnienie i nowego konia. Dzięki niemu, rodzina podnosi się z upadku. Wysocki zajmuje dom na Tamce, w którym Wokulski później umieszcza Mariannę, której również udzielił pomocy. Kupiec zmienia też los brata Wysockiego, dróżnika Kolei Wiedeńskiej. Pomaga mu w przeniesieniu spod Częstochowy do Skierniewic. Brat Wysockiego odpłaca się Wokulskiemu, ratując go podczas próby samobójczej.

Sytuacja woźnicy i jego brata uświadamia Wokulskiemu jak wielu jest biednych ludzi, którzy nie są w stanie zapewnić godnego życia własnym rodzinom. Kupiec pamięta o nich w testamencie, w którym przepisuje im część swojego majątku.


Przeczytaj także: Lalka - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.