Suzin - charakterystyka

Autor charakterystyki: Piotr Kostrzewski.

Suzin to rosyjski kupiec i milioner, przyjaciel Stanisława Wokulskiego. Prostolinijny, miejscami wręcz grubiański, posiada jednak bardzo przyjacielski charakter oraz smykałkę do interesów. W całej powieści stanowi jedynego wspomnianego Rosjanina, a nawet jego udział został prewencyjnie mocno ograniczony. Wszystkiemu winna była carska cenzura, która skrupulatnie dbała o odpowiednie przedstawianie Rosjan w dziełach polskich.

Charakterystyka Suzina

Suzin to Rosjanin potężnej budowy, chociaż niewielkiego wzrostu. Jego czerwoną twarz zdobi konopiasta broda i siwiejące włosy.

Mężczyzna ubiera się niemodnie, mając zarazem upodobanie w eksponowaniu swojego bogactwa. Przejawia się ono w obwieszaniu dużą ilością złota: Suzin nosi pierścienie oraz dewizkę wykonaną z tego drogocennego kruszcu. Interesującym elementem charakterystycznym dla rosyjskiego kupca jest też jego sposób wypowiedzi. Stanowi on bowiem stylizację. Mówi on bowiem poprawnie gramatycznie, stosuje jednak zwroty charakterystyczne dla języka rosyjskiego. W ten sposób Bolesław Prus bez używania tego języka w powieści daje czytelnikowi do zrozumienia, że to właśnie w nim rozmawiają bohaterowie.

Charakter Suzina określić można jako jowialny. Człowiek ten budzi w otoczeniu ogromną sympatię, mimo sporych braków w obyciu i tendencji do bezpośredniości. Jak sam jednak przyznaje, oddaje dobrem za dobro. Charakter Rosjanina czytelnik poznaje po jego podejściu do Wokulskiego - serdecznym, pomocnym i zawsze śpieszącym z radą. O rodzinie Suzina wiadomo jedynie, że ma żonę. Podobno też zwykł robić się bardziej rozrzutny za każdym razem, im dalej od niej wyjeżdżał.

Rosjanin jest kupcem o niebywale dużym majątku i szerokiej gamie interesów. Inwestuje w niezliczone branże, najwięcej jednak dorobił się na dostawach broni dla wojska. Zarazem Suzin to przykład człowieka, który do wszystkiego doszedł sam. Nie ma bowiem wysokiego urodzenia ani wykształcenia. Nie zna nawet języków obcych, a jego zachowanie w wielu wypadkach uchodzić może za niezwykle prostolinijne. Najlepszym tego przykładem jest nazwanie lotu balonem w rozmowie z Wokulskim czynnością niegodną chrześcijanina.

Bohater jest typowym dorobkiewiczem, zarazem jednak człowiekiem niezwykle utalentowanym w swoim fachu. Suzin zna Wokulskiego jeszcze z Syberii - tam polubili się, a Rosjanin dopuścił Polaka do swoich interesów. Zachęcał go również do zarabiania na dostawach w wojnie rosyjsko-tureckiej. Ponownie spotykają się w Paryżu i tym razem to Wokulski wciąga Suzina do spółki handlu ze wschodem.

Suzin to zarazem stereotypowa i pozytywna kreacja Rosjanina w literaturze. Bolesław Prus rysuje obraz "brata Moskala" - człowieka, z którym Polak może poczuć jedność słowiańskiej duszy, mimo dzielących oba narody wydarzeń historycznych. Prostolinijność, a zarazem zaradność rosyjskiego kupca tworzy zarazem mieszankę tak przaśną, że aż wywołującą sympatię. Tym bardziej szkoda, że cenzura zmniejszyła udział Suzina w akcji samej powieści. W tym, jak też wielu innych wypadkach, carska zapobiegliwość wyraźnie nie przysłużyła się wizerunkowi samych Moskali.


Przeczytaj także: Ewelina Janocka - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.