Książę - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Książę jest jednym z arystokratów, opisanych w powieści Bolesława Prusa „Lalka”. Z pozoru, jest dobroczyńcą i patriotą, który zawsze stawia dobro ojczyzny na pierwszym miejscu. Trudno jednak nie dostrzec, że słowa i czyny księcia wzajemnie się wykluczają.

Charakterystyka Księcia (Lalka)

Bohater jest typowym arystokratą. Narrator powieści podkreśla, że dusza i ciało księcia jednoznacznie wskazują na jego pochodzenie. Mężczyzna wydaje się tolerancyjny i postępowy. Mówi Wokulskiemu, że szanuje przedstawicieli niższych warstw społecznych. Książę twierdzi, że dla niego liczą się tylko uczciwość, talent i energia do działania. Przyznaje nawet, że sytuacja ojczyzny byłaby lepsza, gdyby jego przodkowie nie izolowali się od reszty społeczeństwa.

Książę dostrzega też wady arystokracji. Jest przekonany, że przedstawicielom zacnych rodów nie brakuje rozumu ani szlachetności, jednak cechują się biernością. Książę stawia się w roli przywódcy. Uważa, że jest w stanie nakłonić arystokrację do zdecydowanego działania. Słowa bohatera okazują się pustymi frazesami.

Książę udaje, że nie zważa na konwenanse społeczne, ale w rzeczywistości ma inne poglądy. Dostrzega jasny podział na zwyczajny tłum i klasy wybrane. Jest przekonany, że przeciętny człowiek rzeczywiście może pochodzić od małpy, zgodnie z teorią ewolucji Darwina. Nie wierzy jednak, że w taki sam sposób powstała arystokracja. Jego zdaniem, ta klasa społeczna wywodzi się od starożytnych herosów. On sam porównuje się do Prometeusza. Jest przekonany, że otrzymał specjalną misję, ma odmienić życie całego społeczeństwa.

Wbrew temu co uważa, nie jest altruistą. Ma nadzieję, że zostanie nagrodzony przez Boga na Sądzie Ostatecznym. Sądzi, że jest lepszy od swojego otoczenia, chociaż nie podejmuje żadnego zdecydowanego działania, ograniczając się do wzniosłych słów. Nie wciela głoszonych idei w życie. Twierdzi, że jest tolerancyjny, ale okazuje się antysemitą, z niechęcią odnosi się do Szlangbauma.

Również jego relacja ze Stanisławem Wokulskim nie jest szczera. Książę jest wobec niego nieufny, chociaż dowiaduje się do swojego siostrzeńca, że kupiec prowadził na wojnie uczciwe interesy. Gdy nie podoba mu się zachowanie Wokulskiego, zwleka z zaproszeniem go na bal. Patriotyzm i otwarty umysł księcia okazują się być tylko grą pozorów.


Przeczytaj także: Prezesowa Zasławska - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.