Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Stanisław Wyspiański
Epoka literacka:
Młoda Polska
Wesele - opracowanie
Wesele - streszczenie
Wesele - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Pan Młody
Panna Młoda
Gospodarz
Gospodyni
Poeta
Dziennikarz
Jasiek
Czepiec
Rachela
Nos
Żyd
Ksiądz
Chochoł
Stańczyk
Wernyhora
Wszyscy bohaterowie Wesela
Wesele - opracowanie tematów
Wesele - motywy literackie
Wesele - główne wątki
Wesele - problematyka
Symboliczne sceny w Weselu
Symbole w Weselu i ich znaczenie
Obraz polskiego społeczeństwa w Weselu
Zjawy w Weselu – symbolika, funkcja, opis
Jak można zinterpretować ostatnią scenę Wesela? Wymowa ostatniej sceny
Wesele jako rozrachunek z narodowymi mitami
Wesele jako dramat neoromantyczny
Dlaczego Wesele można uznać za dramat narodowy?
Wesele jako dramat narodowy
Wesele jako dramat fantastyczny
Wesele jako dramat symboliczny
Wesele jako dramat młodopolski
Ocena narodu polskiego. Chłopi a inteligencja w Weselu
Cechy dramatu Wyspiańskiego na przykładzie Wesela
Artyzm Wesela Stanisława Wyspiańskiego
Chłopomania w Weselu
Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją a chłopami w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego?
Czy inteligencja postrzega wieś i chłopów stereotypowo? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do podanego fragmentu Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
Opisz sposób postrzegania wsi i chłopów przez inteligentów w Weselu
Chocholi taniec i jego symbolika - Wesele
Kaduceusz w Weselu - funkcja i symbolika
Złoty róg w Weselu - funkcja i symbolika
Dlaczego według Wyspiańskiego inteligencja nie potrafiła odegrać rzeczywistej roli przywódczej w społeczeństwie?
Co by było, gdyby… Wyobraź sobie, że Wyspiański żyje dzisiaj. Czyje wesele byłoby najlepszym wydarzeniem, by zilustrować współczesną Polskę? Jakie postaci umieściłbyś/umieściłabyś jako bohaterów w swojej sztuce?
Wesele i Dziady cz. II - porównanie
Chłopi w Chłopach Reymonta i Weselu Wyspiańskiego - porównanie postaw
Jaki obraz wsi i jej mieszkańców wyłania z literatury? Wypowiedź na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego i „Przedwiośnia” Żeromskiego
Wesele - spotkania ze zjawami
Spotkanie Marysi z Widmem - streszczenie i interpretacja
Spotkanie Dziada z Upiorem - streszczenie i interpretacja
Spotkanie Pana Młodego z Hetmanem - streszczenie i interpretacja
Spotkanie Poety z Rycerzem - streszczenie i interpretacja
Spotkanie Gospodarza z Wernyhorą - streszczenie i interpretacja
Spotkanie Dziennikarza ze Stańczykiem - streszczenie i interpretacja
Wesele na maturze - rozprawki
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
Na podstawie fragmentu Wesela Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach
Wesele na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Artysta jako bohater literacki. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rola duchów, widm i zjaw w utworach literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Funkcje przedmiotów i postaci symbolicznych w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Relacje między przedstawicielami różnych grup społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Funkcja proroctw i przepowiedni w utworach literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Refleksja nad narodem jako temat utworów literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Symboliczny sens chocholego tańca w kontekście polskiej kultury i historii. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rozprawa z narodowymi mitami. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaką ocenę dziejów Polski zawiera literatura? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw wesela i jego znaczenie w kreacji świata przedstawionego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Krytyczny obraz rzeczywistych relacji społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Refleksja nad narodem jako temat utworu literackiego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Symboliczne znaczenie przedmiotów w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Symboliczny sens tańca. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Relacja świata realistycznego i fantastycznego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw tańca. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wesele i inne lektury - wypracowania
Literacka kreacja chłopskiego bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Ludowość jako źródło inspiracji. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci ballad Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Funkcja motywów fantastycznych i elementów grozy w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci ballad Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Groteskowa reinterpretacja motywu tańca. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Na podstawie Wesela uzasadnij w jaki sposób wizja i symbol mogą być źródłem wiedzy o postaci. Użyj argumentów z utworu i innej lektury obowiązkowej
Bohater lektury obowiązkowej znalazł się w świecie innego utworu literackiego i przeżył tam niezwykłą przygodę. Napisz opowiadanie o tym niezwykłym spotkaniu
Każdy jest w życiu za kogoś lub za coś odpowiedzialny. Napisz rozprawkę w której rozważysz na czym polega odpowiedzialność wybranych przez ciebie bohaterów literackich.
Rozważ, jaką rolę w utworze literackim pełni konstrukcja czasu. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Doroty Korwin-Piotrowskiej. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Aluzje do Wesela w Szewcach
Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką funkcję pełni przenikanie się konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze literackim. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innych utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Zobacz także
Przedwiośnie - opracowanie
Chłopi - opracowanie
Ludzie bezdomni - opracowanie
Syzyfowe prace - opracowanie
Jądro ciemności - opracowanie
Chłopcy z Placu Broni - opracowanie
Rozdziobią nas kruki, wrony - opracowanie
Cudowna podróż - opracowanie
Wierna rzeka - opracowanie