Dziennikarz (Wesele) – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” był inspirowany ślubem krakowskiego poety Lucjana Rydla oraz pochodzącej ze wsi Jadwigi Mikołajczykówny. Autor zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami, aby stworzyć obraz polskiego społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie widoczny jest tutaj podział na miasto i wieś, ponieważ na zabawie spotkali się przedstawiciele inteligencji i chłopstwa. Jednym z najważniejszych miejskich gości był Dziennikarz, którego postać doskonale ukazuje bierność polskich publicystów.

Charakterystyka Dziennikarza

Jak wiele postaci „Wesela” Dziennikarz był również wzorowany na prawdziwej postaci. W tym przypadku mówi się o Rudolfie Starzewskim, przyjacielu Stanisława Wyspiańskiego z lat studenckich, znanym dziennikarzu i długoletnim redaktorze naczelnym stańczykowskiego „Czasu”. W środowisku uchodził za człowieka niezwykle pracowitego, który godzinami przesiadywał za biurkiem. Jednocześnie nie unikał życia towarzyskiego i często bywał z krakowskimi artystami. 

Dziennikarz Wyspiańskiego, choć oczytany i inteligentny, był człowiekiem słabego charakteru. Jego postawa przypomina dawną szlachtę, która uważała się za wyjątkową grupę społeczną, tym samym tłamsząc ludzi innego pochodzenia. Bohater z pobłażliwością odnosi się do chłopstwa. Przykładem jest rozmowa między nim a Czepcem, która otwiera dramat. Chłop interesuje się polityką i próbuje nawiązać konwersację z Dziennikarzem. Ten natomiast lekceważy partnera i z góry uznaje go za niedouczonego. 

Podobnie jak duża część polskiej inteligencji przełomu XIX i XX wieku przez postać Dziennikarza przemawia dekadentyzm, czyli przekonanie, że świat chyli się ku upadkowi, a wszystkie wartości przestają mieć znaczenie. Bohater szuka ucieczki od rzeczywistości w używkach czy romansach. Podczas wesela nie szczędził sobie alkoholu ani flirtów z młodymi dziewczętami. Jego bierność przejawiała się również w pracy. Wykonywał swój zawód z przyzwyczajenia, bez poczucia odpowiedzialności czy misji. 

Dziennikarz jest jednym z bohaterów, przed którymi w drugiej części dramatu pojawiają się zjawy. Jemu ukazuje się Stańczyk, ostatni błazen Jagiellonów, znany z obrazu Jana Matejki. Widmo próbowało uświadomić bohaterowi, że jako inteligent musi wziąć odpowiedzialność za dalsze losy narodu. W tym celu wręczyło mu kaduceusz, atrybut Hermesa, który miał łagodzić spory i godzić wrogów. Oczywiście, to gest ironiczny, który ma podkreślić niewiarę Dziennikarza w narodowe zjednoczenie. 


Przeczytaj także: Rachela (Wesele) – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-10-11 13:43:12.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.