Wesele jako dramat symboliczny

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Gabriela Adamczyk.

Dramat symboliczny oznacza utwór, w którym symbole są głównym środkiem wyrazu, a znaczenia funkcjonują na dwóch poziomach: bezpośrednim i ukrytym. Jedną z najważniejszych realizacji tej formy literackiej w Polsce jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantastyką, a wydarzenia i postacie są symbolami aspiracji, problemów społecznych czy tęsknot narodowych. 

Wesele jako dramat symboliczny

Symbol oznacza fragment świata przedstawionego w dziele literackim, który oprócz znaczenia dosłownego posiada również ukryty przekaz, którego odszyfrowanie leży w geście odbiorcy. W przeciwieństwie do alegorii symbol charakteryzuje możliwość różnych rozumień i interpretacji. Z tego powodu jest on nieprzetłumaczalny, nie można go opisać w żaden inny sposób niż za pomocą parafrazy. 

Symbol to figura, która zyskała szczególną popularność na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy rozwinął się symbolizm, czyli prąd literacki, którego ambicją stało się wyrażenie tego, co niewyrażalne. W ten sposób poezja miała docierać w rejony niedostępne racjonalnemu poznaniu.[1]

Jednym z kontynuatorów tej tendencji był Stanisław Wyspiański, a sztandarowym tego przykładem jest „Wesele”, którego premiera odbyła się w 1901 roku w Krakowskim Teatrze Miejskim (dzisiejszy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Szczególne nasilenie symboli następuje w akcie II dramatu, w którym wydarzenia rzeczywiste — uroczystość zaślubin w Bronowicach — splatają się z elementami fantastycznymi. 

Bronowicka chata jako symbol Polski

Jednym z najistotniejszych symboli, które determinuje odczytanie kolejnych jest miejsce akcji dramatu. Tytułowe wesele dobywa się w Bronowicach, podkrakowskiej wsi. Biesiadnicy gromadzą się w chacie, która urasta do rangi metafory stanu polskiego. W tym miejscu bowiem zbierają się przedstawiciele dwóch stanów — chłopstwa (od strony Panny Młodej) i miejskiej inteligencji (od strony Pana Młodego). 

O szczególnym znaczeniu bronowickiej chaty sugerują już początkowe didaskalia. Autor wskazał na obecność przedmiotów, które niosą ze sobą echo trudnej historii kraju i sygnalizują nadchodzące wydarzenia dramatu. Wśród nich znajdziemy odniesienia do każdego ze stanów: sarmackie szable, biurko inteligenta, chłopski wieniec dożynkowy czy żydowskie świeczniki. Nie bez znaczenia są również obrazy wiszące na ścianach: reprodukcje „Wernyhory” i „Kościuszki pod Racławicami” Jana Matejki. Pierwszy z nich nawiązuje do żywotności mitu o wskrzeszeniu narodu polskiego, a także zapowiada pojawianie się Wernyhory. Drugi z kolei symbolizuje chłopską siłę, mądrość oraz gotowość do czynu. 

Symbolizm postaci w Weselu

Pod koniec aktu I do chaty w Bronowicach zostaje zaproszony Chochoł. Ten gest był pomysłem Racheli, która w ten sposób chciała ożywić atmosferę panującą na weselu. Ku zaskoczeniu, ożywiony snop słomy faktycznie pojawia się w progach domu, a za nim przybywają kolejne duchy. 

Widma ukazujące się bohaterom w II akcie dramatu nawiązują do indywidualnych lęków i wyrzutów sumienia, o czym świadczą słowa Chochoła: „Co się komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach”. Jednocześnie każda ze zjawy przybywa z konkretnego momentu historycznego, sugerując, że ich obecność ma również znaczenie z perspektywy społecznych i narodowych problemów. 

  • Chochoł to ożywiony snop słomy, który służy do okrycia roślin przed mrozem. W pewien sposób symbolizuje on nadzieję na odrodzenie Polski, która ma rozkwitnąć po "zimie" zaborów. Jednak w ostatnich scenach staje się symbolem stagnacji. 
  • Wernyhora to legendarny wróżbita ukraiński z XVII wieku, który przewidział rozbiory, ale też odrodzenie Polski. Postać objawia się przed Gospodarzem i nakazuje mu przygotowania do wielkiego czynu.
  • Rycerz jest prawdopodobnie wzorowany na Zawiszy Czarnym z Grabowa, bohaterze bitwy pod Grunwaldem. Widmo ukazuje się Poecie, uosabiając honor, męstwo i patriotyzm.
  • Stańczyk to nadworny błazen ostatnich Jagiellonów, słynący z ciętego dowcipu i mądrości politycznej. Nawiedza on Dziennikarza, aby obnażyć jego hipokryzję i polityczną krótkowzroczność. 
  • Upiorem jest Jakub Szela, przywódca rabacji galicyjskiej. Staje on przed Dziadem, przypominając mu o krwawych rozliczeniach chłopów ze szlachtą. 
  • Za Hetmanem kryje się Franciszek Ksawery Branicki. Zjawa przychodzi do pana Młodego, aby wspomnieć mu o zdradzie stanu, jakiej się dopuścił, biorąc sobie za żonę chłopkę.
  • Widmo to prawdopodobnie malarz Ludwik de Laveux. Ukazuje się Marysi, symbolizując miłość romantyczną. 

Symbolizm przedmiotów w Weselu

Niektóre ze zjaw wnoszą ze sobą do akcji utworu przedmioty, które stają się symbolami dopełniającymi treść utworu. 

  • Kaduceusz, który Dziennikarz otrzymuje od Stańczyka to znak przewodnictwa ideowego, a jednocześnie usypiania narodu w imię idei lojalności względem cesarstwa austro-węgierskiego.
  • Złoty róg to duch kierujący narodem, wzywający do walki o niepodległość.
  • Złota podkowa Wernyhory to indywidualne szczęście.
  • Czapka z pawimi piórami Jaśka jest metaforą egoizmu, niedojrzałości i przywiązania do rzeczy materialnych.
  • Sznur, który został w ręku Jaśka, oznacza niewolę narodową. 

Symboliczne sceny w Weselu

W „Weselu” Wyspiańskiego symboliczne znaczenie mają również sceny. Wśród nich najważniejsze są te zamykające utwór. 

  • Scena zasłuchania Akt III, scena 36. Symbol biernego oczekiwania na cud wolności. 
  • Chocholi taniec — Akt III, scena 37. Symbol bierności narodu i stagnacji.

[1]  Por. M. Głowiński, J. Sławiński, T. Kostkiewiczowa, A. Okopień-Sławińska, Symbolizm [w:] Słownik terminów literackich, Wrocław/Warszawa/Kraków/Gdańsk 1976. 


Przeczytaj także: Wesele jako dramat młodopolski

Aktualizacja: 2024-11-04 11:07:14.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.