Sen o Polsce czy sąd nad Polską? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Historia Polski obfituje w wydarzenia tragiczne i heroiczne, przeplecione ze sobą niczym nici gobelinu. Wyczytać na nim możemy dzieje naszego kraju, jego wizje i marzenia, które chciano w nich urzeczywistnić. Polska, wielokrotnie znikając z map Europy, stawała się marzeniem, snem, na którego realizację czekano. Zarazem jednak wielu zadawało sobie pytanie o przyczyny upadku ojczyzny, dostrzegało zło czające się w naturze narodu. Te nadzieje i obawy starał się odzwierciedlać rodzima literatura. Każdy jej sen o Polsce wydaje się poniekąd podszyty sądem nad jej wadami. Krytyka była na kartach literatury nieraz ostrzejsza od nadziei, czasami tęsknota wywyższała się ponad realizm. Zawsze jednak obie towarzyszyły sobie nawzajem. W poniższej pracy zostaną przytoczone trzy dzieła literackie, które doskonale obrazują tę ciekawą zależność. 

Spis treści

Sen o Polsce czy sąd nad Polską? – zagadnienie

Wesele

Dramat Wyspiańskiego jest dziełem o charakterze dramatu symbolicznego. Czytelnik ma więc do czynienia z rzeczywistością (a konkretnie dwiema), które należy odczytywać głębiej, niż tylko racjonalne wypadki fabuły. Wszystko tutaj znaczy coś więcej, ma ukryte znaczenie. Choćby bronowicka chata i zebrani w niej przedstawiciele ludu wiejskiego oraz inteligencji to w rzeczywistości symbol Polski - wspólnego domu, w którym wiszą jeszcze szable szlacheckie, ale bawi się już pospołu mieszczuch i chłop. Idąc tym tropem, dochodzimy do wniosku, że Wyspiański opowiada nam historię o Polsce i Polakach, a konkretnie zaś rysuje duchowy obraz narodu. Symbol jest bowiem wdzięcznym narzędziem do oddawania wartości duchowych, trudnych w jednoznacznym odzwierciedleniu. W „Weselu” widzimy poniekąd krytykę samego snu o Polsce. Wernyhora objawiający się Gospodarzowi i wzywający do czynu głos złotego rogu to symbole oczekiwania na cud. Polacy, zamiast realnie działać w kierunku wolności, czekają w uśpieniu sygnału z niebios. Podobnie Wyspiański weryfikuje chłopomańską wizję inteligencji, pragnącą widzieć we wsi sielankę i infantylizującą chłopów. Elementem obnażającym sen o pojednaniu obu stanów jest majacząca w pamięci Rabacja galicyjska.

Sąd nad narodem przybiera również formę jednostkowego obnażenia przywar. Każda z Osób Dramatu reprezentuje coś, co zdaniem Wyspiańskiego należy zmienić lub podnieść upadku. Mamy więc rozprawę z: romantyzmem, studzeniem ducha narodowego, warcholstwem, nierozwiązanymi zadrami stanowymi i porzuceniem dumy narodowej. Osobnym zjawiskiem jest tutaj Chochoł, a to ze względu na niejednoznaczność tej postaci. Wiecheć słomy kryjący krzak róży przed zimą jest bowiem symbolem nadziei, a zarazem odnosi się do stagnacji i marazmu. Poprzez ten podwójny symbolizm Wyspiański ostrzega Polaków, że zachowawcze unikanie działań patriotycznych paradoksalnie może zabić żywotny charakter narodu. Chocholi taniec to bowiem ruch, jednak odtwórczy i w swojej naturze martwy. Dzięki niemu co prawda przetrwa, jednak jako skansen.

Dramat Wyspiańskiego możemy więc w świetle niniejszej pracy nazwać sądem nad Polską, któremu towarzyszy odrobina snu o niej. Przed zbyt długim śnieniem autor jednak ostrzega, widząc w nim somnambuliczny marazm, nie zaś prawdziwe życie narodu.

Pan Tadeusz

Odwrotne proporcje dostrzec możemy w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Historia sporu między Horeszkami i Soplicami, zakończona ostatnim zajazdem na Litwie i wspólną walką z carskimi jegrami jest w istocie mitem narodowym. Sam autor wspomina o takim celu, jako swojej przewodniej myśli. Mickiewicz pragnął, by epopeja zawędrowała „pod strzechy”, a tym samym budziła świadomość narodową. Zdawał on sobie bowiem sprawę z mocy, jaką ma literatura w budowaniu poczucia przynależności w ludzie. Dla czujących się Polakami sen, jakim jest Soplicowo miał, zaś służyć w charakterze pokrzepienia serca. Nie mogąc odnaleźć Polski na mapie, mogli do niej zawsze wrócić w swoich marzeniach. Dlatego świat przedstawiony w „Panu Tadeuszu” ma rys arkadyjski, a przy tym krainy lat dziecinnych.

Autor nie omieszkał przy tym jednak wytknąć pewnych negatywnych cech narodowych. W Kluczniku można dostrzec obraz Sarmaty stawiającego swoje sprawy ponad interesem ogółu, człowieka kłótliwego i skorego do łamania prawa. Jacek Soplica to z kolei warchoł. Najgorszy z nich wydaje się jednak Major Płut - zrusyfikowany Polak o tchórzliwym charakterze, którym pogardzał nawet kapitan Rykow. Sen o Polsce ma tu więc charakter narodowotwórczy, ale nie omija krytyki przywar narodowych.

Inne konteksty literackie

  • Kordian” Juliusza Słowackiego – Do tematu „snu o Polsce” pasuje odpowiedź Słowackiego na „Dziady cz. III”. W swoim dziele poeta stara się oddać ducha winkelriedyzmu, czyli filozofii narodowej, wedle której jego ojczyzna przedstawiona jest nie jako ofiara, która choć walczy, to musi upaść, aby później się odrodzić. Tytułowy bohater marzy, aby Polska aktywnie walczyła o niepodległość, do czego namawia swoich druhów. Zostaje jednak zignorowany i sam chce stawić czoła carowi, co kończy się niepowodzeniem, gdyż Kordian zostaje złapany przez straż tuż przed zorganizowaną przez siebie akcją. Przez dzieło przemawia przede wszystkim wiara w ducha narodowowyzwoleńczego, w wyjątkową rolę Polski w walce z zaborcą i przekonanie o przyszłości, w której wyrwie się ona z okowów. Dramat stoi więc pomiędzy podejściem Wyspiańskiego i Mickiewicza. To sen, ale o poszukiwaniu Polski. Sąd, będący zarazem poszukiwaniem wyjścia z dostrzeżonego problemu.
  • Dziady cz. III” Adama Mickiewicza – Szczególnie fragment pt. „Wielka Improwizacja” ukazując Konrada próbującego nawiązać kontakt z Bogiem, wydaje się istotny w kontekście szukania winnych sytuacji zaborów. Początkowo Konrad opowiada o sobie i prosi Stwórcę o nadanie mu szczególnej funkcji poprowadzenia rzeszy ludzkich do walki przeciwko wrogom. Im dłużej ten milczy, tym wygłaszający monolog staje się coraz bardziej niecierpliwy i rozgoryczony, a jednocześnie zdeterminowany do zmuszenia Boga do odpowiedzi. Ostatecznie oskarża go o obojętność wobec ludzkiej krzywdy i cierpienia, dlatego wydźwięk utworu zdaje się krytyczny wobec sytuacji kraju. 
  • Moja piosnka [II]” Cypriana Kamila Norwida – Utwór wyraża tęsknotę za krajem poety, który musiał wyemigrować do Paryża pod groźbą zsyłki. W podniosłych słowach, idealizujących krainę dzieciństwa i dorastania, wspomina Polskę jako miejsce, „gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi/przez uszanowanie/ dla darów nieba”. Wspomnienia są pozytywne, opisywane z perspektywy nostalgii i kontrastu do trudnych warunków na zachodzie, co wnioskujemy, wiedząc, że Norwid zmarł w skrajnej biedzie. Jest to „sen” o tyle, że idealizacja nigdy nie jest adekwatna do rzeczywistości.

Podsumowanie

Jak więc widać, sen o Polsce często ma w sobie element jej krytyki. Wynika to z głębokiego zatroskania Polaków o swoją ojczyznę oraz brak wyciągania nauczki z historii. Chcemy bowiem, by jako idea przetrwała, skoro ciągle jest zagrożona w realnej postaci. Idee jednak, chociaż pobudzają serca, muszą być ciągle poddawane krytyce. Dlatego też sen o Polsce to zarazem sąd nad Polską.


Przeczytaj także: Co utrudnia porozumienie między przedstawicielami różnych grup społecznych? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Aktualizacja: 2024-10-31 19:06:56.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.