Cudowna podróż - opracowanie

Opracowanie Cudownej podróży

"Cudowna podróż" to powieść Selmy Lagerlöf, pierwszej kobiety nagrodzonej Noblem w dziedzinie literatury. Książka, wydana w latach 1906 i 1907, opowiada o Nilsie Holgerssonie, młodym chłopcu, który uwielbia psocić i dręczyć zwierzęta na farmie swojej rodziny. Gdy łapie w sieć tomte, skandynawskiego magicznego duszka - krasnoludka, ten w odwecie zamienia go w krasnoludka, co sprawia, że Nils kurczy się i zaczyna rozmawiać ze zwierzętami. Nils dołącza do dzikich gęsi, które wyruszają na migrację, i razem przemierzają wszystkie historyczne prowincje Szwecji.

Podczas podróży Nils i domowy gąsior Martin muszą udowodnić dzikim gęsiom, że są wartościowymi towarzyszami. W trakcie wędrówki Nils obserwuje naturalne cechy i zasoby ekonomiczne Szwecji, ucząc się przy tym odpowiedzialności i empatii. Spotykane przez niego postaci i sytuacje przyczyniają się do jego przemiany wewnętrznej.

Książka zawiera również różne wątki poboczne, dotyczące ludzi i zwierząt, na które Nils i dzikie gęsi mają wpływ. "Cudowna podróż" pozostaje ważnym dziełem literatury dziecięcej, uczącym o odpowiedzialności za własne czyny.