Krytyczny obraz rzeczywistych relacji społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Specyfiką ludzkiego postrzegania jest wyolbrzymienie pewnych aspektów na rzecz innych. Powoduje to, że często nie jesteśmy w stanie krytycznie spojrzeć na jakieś zjawisko, szczególnie jeżeli dotyczy nas na płaszczyźnie emocjonalnej. Z pewnością możemy do takich zaliczyć relacje społeczne. Próba uchwycenia ich rzeczywistego kształtu przywodzi gorzki obraz, na którego tle wychodzą na wierzch wszelkie ludzkie niedoskonałości. Tak pesymistyczna wizja domaga się jednak z całą stanowczością jakichś argumentów. Tych dostarczy niezawodnie literatura - szkło ogniskujące wszelkie myśli i aktywność ludzką.

Spis treści

Krytyczny obraz rzeczywistych relacji społecznych – zagadnienie 

Wesele

Stanisław Wyspiański pisząc swoje „Wesele” stworzył obraz nazywany Polską Chatą. To interesująca wizja, która przedstawia całe społeczeństwo jako jedną, wiejską chatę. Wszystkie stany społeczne spotykają się tam, mając możliwość bliskiej interakcji zarówno ze sobą nawzajem, jak również nagromadzonym bagażem historycznym. Wyspiański tworzy dzięki temu ciasną scenę, na której swoją rolę mogą zagrać wszelkie animozje, niezrozumienie różnic i aspiracji. Krytykuje przez to zastaną rzeczywistość, nie pozwalając osiąść swoim widzom na laurach samozadowolenia. W sposób symboliczny stara się przekazać szerokie spektrum historyczne i socjologiczne, które buduje nasze społeczeństwo. Poprzez dialogi zauważymy między innymi niezrozumienie dwóch największych warstw społecznych - chłopstwa i inteligencji. Jedni są niezwykle prężni, rozrywa ich wręcz moc dziejotwórcza. Drudzy zaś to wykształceni, rozumiejący otaczający świat ludzie kultury. Zarazem jednak chłopi nie znajdują celu dla swojej siły, są pozbawieni wizji, a przebrzmiała inteligencja gardzi innymi stanami. Prowadzi to do obopólnego niezrozumienia, świetnie ukazanego w słowach Radczyni o sianiu na roli. Zarazem wszyscy oni udają między sobą zgodę, nie ufają sobie ze względu na stare zaszłości.

Wyspiański bynajmniej nie atakuje tutaj samej idei Polskiej Chaty. Istotnie, krytykuje zjawiska w niej występujące. Jego krytyczne spojrzenie to symboliczny obraz stanu faktycznego, który ma jednak bardzo istotny cel. Niczym starożytny dramaturg, Wyspiański pragnie wywołać w widzu swoiste katharsis. Wstrząśnięcie nim poprzez zawoalowanie symbolami prawdy ma zmusić go do refleksji na rzeczywistością. Dzięki temu Wyspiański ma nadzieję przerwać chocholi taniec - wieczne powtarzanie tych samych błędów.

Moralność Pani Dulskiej

Podobnym przesłaniem kieruje się „Moralność Pani Dulskiej”, dramat dotykający stosunków rodzinnych. To ewidentnie utwór tragikomiczny, który w krzywym zwierciadle przedstawia wszelkie negatywne aspekty życia mieszczańskiego. W czasach Gabrieli Zapolskiej wykształcił się bowiem pewien infantylny, niezwykle przekłamany model rodziny. Nazwany potem "dulszczyzną" polegał na powierzchownym kreowaniu wizerunku szczęśliwego ogniska domowego, gdzie wszyscy domownicy pozbawieni byli choćby cienia podejrzeń o złe prowadzenie. Tak zwane "brudy" prano bowiem w zaciszu domu, ukrywając i często nawet nie robiąc sobie z nich okazji do refleksji. Panowało przy tym okropne skąpstwo i wieczne spoglądanie na prowadzenie się innych.

Wszystkie te cechy sportretowała autorka w swojej „Moralności Pani Dulskiej”. Tytułowa bohaterka to osoba obłudna, robiąca wszystko na pokaz, byle tylko uchodzić na zewnątrz za moralną. Taka kreacja stanowi bez mała spojrzenie krytyczne, mające na celu ośmieszenie tak rozumianego mieszczańskiego modelu życia. Posiadał on bowiem na początku wiele cech pozytywnych, które dopiero z czasem przekształciły się w opisane powyżej wynaturzenia. Zapolska pragnęła poprzez swoją tragifarsę oczyścić z nich społeczeństwo, pełniła więc swoim dziełem funkcję edukacyjną.

Inne teksty literackie

  • Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa – Woland przybywa do Moskwy i wywołuje chaos, ale także ujawnia, jak jednostki dokonują wyborów, które wpływają na ich życie. Woland ze swoją świtą organizuje także pokaz czarnej magii. Widownia pragnęłaby, żeby jego uczestnicy odsłonili się jako oszuści i kuglarze, tymczasem Woland i jego towarzysze doprowadzają do tego, że na wierzch wychodzą największe grzechy i tajemnice moskiewskiej elity. Odkrywa on prawdziwą naturę tych ludzi i stawia ich w obliczu tego, kim są. Jego postać służy jako zwierciadło ich postępków, w jakim mogą się przejrzeć, co ma ich sprowokować do refleksji, zatem próbuje zmienić tych ludzi, wskazując bezpośrednio na ich występki. Dlatego, cytując powieść, „zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”.
  • Chłopi” Władysława Reymonta – Konflikt między Maciejem Boryną a jego synem Antkiem jest jednym z głównych wątków powieści. Boryna, jako właściciel gospodarstwa i głowa rodziny, symbolizuje tradycyjny światopogląd, według którego dąży do utrzymania swojej pozycji społecznej i majątkowej. Z kolei Antek, młodsze pokolenie, pragnie przejąć kontrolę nad ziemią i decydować o własnym życiu. Konflikt ten wynika z napięcia między pragnieniami młodych ludzi a tradycjami i hierarchią rodzinną, w której ojciec ma decydujący głos. Reymont ukazuje tu uniwersalny problem różnicy pokoleniowej, ale także społecznej zachowawczości, ponieważ mieszkańcy Lipiec dużo bardziej poważają monumentalnego gospodarza Macieja Borynę niż jego pogubionego syna. Ostatecznie nawet żona Antka, Hanka, radzi sobie lepiej jako głowa rodziny, co odsłania prawdziwy obraz społeczności wsi.
  • Lalka” Bolesława Prusa – Historia Stanisława Wokulskiego, któremu udało się na małym majątku dorobić względnego bogactwa, które mimo wszystko nie uczyniło go jednym z równoprawnych uczestników salonu towarzyskiego. Ze spaceru po Powiślu Wokulski wyciąga negatywne wnioski. Widzi tam biedę, lumpenproletariat doprowadzony niemal do zagłodzenia. Wszechobecnemu brudowi i nędzy towarzyszy nieodzowny upadek moralny. Ludzie pikują swoim poziomem do roli dwunożnych zwierząt i to wyraźnie wypaczonych. Prus podkreśla to opisami chorób, jakie trawią napotkanych przez Wokulskiego ludzi. Mieszkańców Powiśla można ewidentnie nazwać cichymi ofiarami urbanizacji, a także fałszywej filantropii salonów, do których sam pretenduje, aby przypodobać się ukochanej Izabeli Łęckiej.
  • Ziemia obiecana” Stefana Żeromskiego – Powieść opowiada o trójce przyjaciół, którzy próbują poradzić sobie w czasach rozrastającego się w Polsce kapitalizmu początku XX wieku, w fabrycznej części ówczesnej Łodzi. Łódź ma wiele wspólnego z biblijną Sodomą - miejscem które prócz ciała, niszczyło też dusze swoich mieszkańców, dla których ważniejsze od wartości duchowych, a nawet życia ludzkiego, były pieniądze i jak najszybsze ich zdobywanie, nawet kosztem uczciwości. Przykładem jest wypadek w jednym z zakładów, kiedy mężczyzna wpada do maszyny, która w brutalny sposób niszczy jego ciało, zabijając go na miejscu. Fabrykant, widząc to, każe nie zatrzymywać pracy, co pokazuje, jak jednostka w społeczeństwie kultu zysku przestaje się liczyć.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej opracowania w swoim wydźwięku mogą wydawać się niezwykle pesymistyczne. Niemniej, autorom dzieł tutaj omawianych chodziło właśnie o krytyczne spojrzenie na przedstawione problemy. Dostrzegali oni mocny dysonans między wyidealizowanymi postawami a rzeczywistym obrazem ich wcielania w życie. Szczytne idee roszczące sobie prawo do układania świata zazwyczaj korodują właśnie od strony ludzkiej, ponieważ jesteśmy istotami niedoskonałymi i skażonymi przemijaniem.


Przeczytaj także: Refleksja nad narodem jako temat utworu literackiego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Aktualizacja: 2024-10-20 18:15:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.