Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Stefan Żeromski
Epoka literacka:
Młoda Polska
Przedwiośnie - opracowanie
Przedwiośnie - streszczenie
Przedwiośnie - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Cezary Baryka
Seweryn Baryka
Jadwiga Baryka
Szymon Gajowiec
Laura Kościeniecka
Karolina Szarłatowiczówna
Wanda Okszyńska
Hipolit Wielosławski
Antoni Lulek
Wszyscy bohaterowie Przedwiośnia
Bohaterowie Przedwiośnia, a...
Dojrzewanie i przemiana Cezarego Baryki
Stosunek Cezarego Baryki do rewolucji
Czy decyzja Cezarego Baryki o powrocie do Polski była słuszna?
Tomasz Judym i Cezary Baryka - charakterystyka porównawcza
Cezary Baryka i Zenon Ziembiewicz - charakterystyka porównawcza
Cezary Baryka jako romantyk
Rola miłości w życiu Cezarego Baryki
Miłość Cezarego Baryki i Laury Kościenieckiej
Przedwiośnie - opracowanie tematów
Przedwiośnie – kompozycja, styl, język
Przedwiośnie - problematyka
Przedwiośnie - motywy literackie
Przedwiośnie - główne wątki
Przedwiośnie - interpretacja tytułu
Symbolika w Przedwiośniu
Rola narracji w Przedwiośniu
Interpretacja zakończenia Przedwiośnia
Koncepcje naprawy Polski w Przedwiośniu
Obraz rewolucji w Przedwiośniu
Mit szklanych domów w Przedwiośniu
Dwie koncepcje nowej Polski w Przedwiośniu
Obraz komunizmu w Przedwiośniu
Naturalizm w Przedwiośniu
Obraz życia w Nawłoci i jej rola w utworze
Na podstawie analizy fragmentu Przedwiośnia skonfrontuj wyobrażenia komunistów o idealnym porządku społecznym z ukazanym w powieści autentycznym obrazem rzeczywistości rosyjskiej w czasie trwania rewolucji w Baku
Recenzja filmu Przedwiośnie
Obraz rewolucji w Przedwiośniu i Nie-Boskiej komedii
Trzy obrazy rewolucji: "Nie-Boska komedia", "Przedwiośnie", "Szewcy". Co je łączy, a co dzieli?
Podobieństwa i różnice Przedwiośnia i Pana Tadeusza
Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Przedwiośnie jako...
Przedwiośnie jako powieść polityczna
Przedwiośnie jako powieść dojrzewania i wkraczania w dorosłość
Przedwiośnie jako powieść wyrosła z troski o dalsze losy Polski
Czy Przedwiośnie jest utworem patriotycznym?
Przedwiośnie jako powieść społeczna
Przedwiośnie jako powieść rozwojowa
Przedwiośnie jako przestroga przed rewolucją
Przedwiośnie na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Problem dorastania i społecznej inicjacji bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Młodość jako czas buntu. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Utracone złudzenia jako źródło dramatu bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak bunt i samotność kształtują bohatera literackiego? Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wojna i rewolucja jako źródło skrajnych doświadczeń człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Utopijny i realny obraz rzeczywistości. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rola marzeń w życiu człowieka i zbiorowości. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Różnice i podziały społeczne jako źródło konfliktów. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wpływ otoczenia na życiowe wybory ludzi. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literacki wizerunek matki. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Relacje między rodzicami a dziećmi. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu? Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Różne wizje odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Przedwiośnie i inne lektury - wypracowania
Jaki obraz wsi i jej mieszkańców wyłania z literatury? Wypowiedź na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego i „Przedwiośnia” Żeromskiego
Poszukiwanie sensu życia i osąd świata przez bohatera literackiego. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Losy młodzieży polskiej jako temat utworów literackich. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw kobiety fatalnej. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obraz dworu szlacheckiego w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obraz miasta i jego mieszkańców. Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie problemy egzystencjalne i polityczne przedstawia literatura? Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaki wpływ na sposób widzenia świata przez człowieka mają czasy w których on żyje? Odwołaj się do wybranych lektur obowiązkowych
Konflikt racji rewolucjonistów i arystokratów. Omów zagadnienie na podstawie Nie- Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Niszcząca siła rewolucji. Omów zagadnienie na podstawie Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bohater w poszukiwaniu własnej tożsamości. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Sposoby i cel ukazywania wydarzeń historycznych w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Sielankowość i piękno kraju lat dziecinnych. Omów zagadnienie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rola autorytetu w kształtowaniu postaw młodych ludzi. Omów zagadnienie na podstawie Madame Antoniego Libery. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie rozterki przeżywają młodzi ludzie w okresie wchodzenia w dorosłość? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza oraz wybranych tekstów kultury.
Młodzi, dawni i współcześni – różni czy tacy sami? Rozprawka
Napisz krótkie opowiadanie pt. Tego dnia nigdy nie zapomnę
Warto odnaleźć w sobie siłę i odwagę, aby mierzyć się z trudnościami. Uzasadnij słuszność twierdzenia, przywołując odpowiednie przykłady z utworów literackich
"O życiu człowieka decyduje człowiek" czy zgadzasz się ze słowami Bertolta Brechta? Postaw tezę i uzasadnij ją argumentami z literatury
Ulegać emocjom czy kierować się rozsądkiem – jakiego wyboru dokonują bohaterowie powieści literackich? W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Marzenia o lepszym świecie a zderzenie z rzeczywistością. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Zobacz także
Wesele - opracowanie
Chłopi - opracowanie
Ludzie bezdomni - opracowanie
Syzyfowe prace - opracowanie
Jądro ciemności - opracowanie
Chłopcy z Placu Broni - opracowanie
Rozdziobią nas kruki, wrony - opracowanie
Cudowna podróż - opracowanie
Wierna rzeka - opracowanie