Jasiek to jedna z postaci dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem “Wesele”. Jego pierwowzorem był Jan Mikołajczyk — brat panny młodej, czyli Jadwigi Mikołajczykówny. W utworze młodzieniec ma do odegrania bardzo istotną rolę, która ma zaważyć na dalszych losach narodu polskiego.
Bohater był jednym z młodych chłopaków ze wsi, którzy bawili się na weselu. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z Panną Młodą, pełnił funkcję drużby Pana Młodego. Ze swojej roli wywiązywał się bardzo chętnie, był rozrywkowy i nie stronił od zabawy. Całą noc przetańczył z pannami.
Od Jaśka biła młodzieńcza energia i chęć do życia. Podobnie jak jego siostra, Jasiek nie skupiał się na kwestiach metafizycznych czy skomplikowanych dylematach moralnych. Wystarczająco zajmowała go praktyczna sfera życia. Jasiek marzył o dostatniej przyszłości na wsi, wśród ludzi, których znał od dziecka.
Chłopak wprost mówił, że chciałby zostać bogatym ziemianinem. Bohater nie ukrywał, że rzeczy materialne mają dla niego duże znaczenie. Bez skrępowania przyznawał się też, że chciałby wzbudzać zazdrość wśród okolicznych chłopów. Z jednej strony zasługiwał na pochwałę ze względu na szczerość, jednak nie sposób przemilczeć jego materializmu, który wiązał się z pragnieniem spokojnego, dalekiego od spraw politycznych życia.
Symbolem takiej postawy Jaśka stała się czapka z pawimi piórami. Był to przedmiot, który miał dla chłopaka bardzo dużą wartość, ponieważ uosabiał jego marzenia o zdobyciu bogactwa. Jednak czapka przyczyniła się do jego porażki. Chłopak miał do wykonania bardzo ważną misję — poinformowanie chłopów o rozpoczynającym się powstaniu. Niestety, schylił się po czapkę z pawimi piórami i zgubił złoty róg, który przekazał Gospodarzowi Wernyhora.
Jasiek z pewnością kochał ojczyznę, ale był zbyt młody i niedoświadczony życiowo, aby wziąć na siebie odpowiedzialność za zwołanie powstania. Można tu jednak upatrywać się winy Gospodarza, który powierzył ważne zadanie młodzieńcowi. Jasiek bardzo żałował, że zawiódł rodaków. Niestety, nie był w stanie naprawić swojego błędu. Było już za późno, mógł tylko obserwować, jak zgromadzeni pogrążają się w chocholim tańcu, symbolizującym uśpienie Polaków. Walka o ojczyznę ponownie została przełożona na później.
Aktualizacja: 2024-10-08 17:39:01.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.