Przedwiośnie - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Przedwiośnie” to jeden ze znanych utworów autorstwa Stefana Żeromskiego. Opowiada on o losach Cezarego Baryki, młodego człowieka, który najpierw mieszka z rodzicami w Baku, a potem ma okazję obserwować Polskę, która odbudowuje się po latach zaborów. W tym czasie Baryka kształtuje swój światopogląd i jest świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, takich jak rewolucja w Baku czy wojna z bolszewikami. Czytelnik ma okazję obserwować dorastanie Baryki oraz jego drogę do dojrzałości.

 • Przedwiośnie - czas akcji
 • Przedwiośnie - miejsca akcji
 • Przedwiośnie - czas akcji

  Czas akcji powieści „Przedwiośnie” rozciąga się na kilka lat, praktycznie dekadę, i łatwo można go umiejscowić ze względu na obecność w fabule dobrze znanych wydarzeń historycznych.

  Cała akcja rozpoczyna się w czasie I wojny światowej, gdy ojciec bohatera, Seweryn Baryka, zostaje powołany do wojska. Jest to zatem rok 1914. Cezary ponownie spotka się z ojcem po zakończeniu konfliktu i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli cztery lata później, w roku 1918. Daty te wskazują, że Baryka urodził się w roku 1900, w chwili powołania ojca do wojska ma on bowiem czternaście lat. Cezary doświadcza też rewolucji bolszewików w Rosji, która miała miejsce w roku 1917.

  Natomiast w 1919 roku Cezary Baryka wraz z ojcem wyruszają w drogę do wolnej Polski, której Seweryn nie przeżywa. Kolejnym punktem na osi czasu jest wojna z bolszewikami z roku 1920, w której Cezary walczy już za swoją ojczyznę. Potem Cezary spędza czas na wsi, w dworku Nawłoć, a do Warszawy wraca w styczniu 1921 roku.

  Ostatnia część powieści rozgrywa się w latach 1921-1924. Cezary studiuje wtedy medycynę, poznaje Gajowca i ostatecznie bierze udział w strajku robotników w pierwszych dniach przedwiośnia roku 1924.

  Przedwiośnie - miejsca akcji

  Akcja powieści rozgrywa się w różnych lokalizacjach. Jako pierwsze miejsce opisane jest Baku, w którym Cezary się wychowywał. Czytelnik widzi Baku przed i po rewolucji, która doprowadziła do ruiny miasta. Bohaterowie spędzają czas także w Moskwie i Charkowie, innych rosyjskich miastach.

  Za namową Seweryna Cezary udaje się wraz z nim do Polski, która właśnie odzyskała niepodległość. Dalej Cezary trafia do Warszawy, a w czasie wojny z bolszewikami przemierza Mazowsze, walcząc z wrogiem. Po konflikcie kolega z okopu zaprasza go do siebie i tak Cezary trafia do dworku Nawłoć, który znajduje się pod Częstochową. Cezary bywa także w Leńcu, w pałacu ukochanej Laury Kościenieckiej. Opisany zostaje także folwark Chłodek, gdzie Cezary spędza kilka tygodni na pracy oraz w majątku w Odolanach.

  Ostatnia część powieści znowu przenosi akcję do Warszawy, gdzie bohater studiuje i coraz bardziej kształtuje się jego światopogląd i gdzie wreszcie bierze udział w strajku robotników. Autor ukazuje takie miejsce jak Ogród Saski czy Belweder. Jak widać, Żeromski zabiera swojego czytelnika do bardzo wielu miejsc, które formują jego bohatera i ukazują zróżnicowanie polskiego społeczeństwa zaraz po odzyskaniu niepodległości i po I wojnie światowej.


  Przeczytaj także: Ludzie bezdomni - czas i miejsca akcji

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.