Jakie rozterki przeżywają młodzi ludzie w okresie wchodzenia w dorosłość? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza oraz wybranych tekstów kultury.

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.

Często mówi się, że lata młodzieńcze to najlepszy i najbardziej beztroski okres w życiu człowieka. Nie można jednak zapominać, że dorastanie wiąże się z licznymi wyzwaniami i rozterkami – odnalezienie swojego miejsca na świecie, ukształtowanie stabilnej tożsamości i światopoglądu nie są proste. Przykłady popierające tę tezę można znaleźć nie tylko w codziennym życiu, ale też w literaturze. Motyw niełatwego dojrzewania pojawia się w powieści awangardowej Witolda Gombrowicza Ferdydurke, powieści politycznej Stefana Żeromskiego Przedwiośnie i opartej na faktach książce Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec.

Józio Kowalski, główny bohater Ferdydurke, z pozoru miał już czas dorastania za sobą – skończył trzydzieści lat. W rzeczywistości jednak, wciąż w dużej części czuł się młodzieńcem. Jak sam stwierdził, był w lesie i to zielonym – ten kolor prawdopodobnie miał podkreślać niedojrzałość Józia. Gombrowicz ukazał, że w gruncie rzeczy trudno jest odnaleźć swoje miejsce w świecie, obrać cel w życiu, ukształtować własną tożsamość.

Józio wciąż nie miał pojęcia, kim jest, zastanawiał się nawet, czy można nazwać go człowiekiem. Jego rówieśnicy szli do przodu w znacznie szybszym tempie: mieli już swoje rodziny, robili kariery. Kowalskiemu trudno było znaleźć z nimi wspólny język, znajdował się na całkowicie innym etapie życia. Rodzina naciskała, żeby wreszcie znalazł sobie kobietę i zdecydował, czym chce się zajmować. Ciotki nie miały już nawet wobec niego wysokich oczekiwań – miały tylko nadzieję, że wreszcie postanowi, co zamierza dalej robić ze swoim życiem.

W końcu Józio się poddał, nie chciał nawet ukrywać własnej niedojrzałości. Swoje debiutanckie dzieło zatytułował Pamiętnik z okresu dojrzewania, chociaż przyjaciele mu to odradzali. Józio nie zdołał znaleźć swojej tożsamości – oświadczył, że chciałby stworzyć własną formę, nie być taki, jak oczekują inni. Każdy, kto zakończenie powieści, wie jednak doskonale, że Kowalski doszedł do przygnębiających wniosków: człowiek był skazany na formy, gęby, pupy i drugiego człowieka.

Dla niektórych pokoleń okres dojrzewania był trudniejszy niż dla innych. Człowiek nie jest oderwaną od rzeczywistości jednostką – na nasze życie wpływa też sytuacja rodzinna, polityczna i ekonomiczna. Trudne poszukiwanie własnej tożsamości opisał Żeromski w powieści Przedwiośnie. Główny bohater, Cezary Baryka, potrzebował wiele czasu, aby zrozumieć, kim tak naprawdę jest. Wychował się w Rosji, ale jego rodzice byli Polakami – nie czuł się więc w pełni ani Rosjaninem, ani Polakiem.

Pierwsze zetknięcie z Polską było dla niego rozczarowujące – ojciec obiecywał mu szklane domy, a spotkały go bieda i brud. Cezary stopniowo nauczył się jednak miłości dla ojczyzny rodziców, w wojnie polsko-bolszewickiej walczył po stronie polskiej. Z poszukiwaniem tożsamości narodowej związane było też kształtowanie poglądów politycznych. Nastoletni Baryka fascynował się komunizmem. Kiedy jednak zobaczył, jak krwawe są rządy komunistów, zrozumiał, z czym naprawdę wiąże się ta ideologia. Dojrzałego Barykę widzimy w ostatniej scenie, kiedy kroczy w pochodzie robotników ubrany w polski mundur. Cezary wreszcie nauczył się myśleć samodzielnie i podejmować własne decyzje.

Losy młodych ludzi w trudnych czasach zostały ukazane również w książce Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Autor opisał historię przedstawicieli pokolenia Kolumbów, ludzi urodzonych ok. 1920 roku, których młodość przypadła na wybuch II wojny światowej. Główni bohaterowie, Rudy, Zośka i Alek nie mieli szansy na normalne dorastanie. Krótko po egzaminie dojrzałości, musieli stanąć do walki z wrogiem. Ich plany na przyszłość, studia czy założenie rodziny zostały przekreślone. Bohaterowie poszukiwali swojego miejsca w wojennej rzeczywistości, od Małego Sabotażu po Grupy Szturmowe. Niestety żadnemu z głównym bohaterów nie było dane odnalezienie się w powojennej rzeczywistości – Zośka, Alek i Rudy stracili życie w obronie ojczyzny.

Młodość jest ważnym okresem w życiu człowieka – to wtedy przeżywamy pierwsze miłości, zdobywamy wykształcenie, wybieramy ścieżkę zawodową. Warto jednak pamiętać, że niektóre pokolenia nie mogły spokojnie decydować o swoim życiu, nasi przodkowie niejednokrotnie musieli poświęcać się za ojczyznę.


Przeczytaj także: Przed czym i do czego mogą uciekać bohaterowie tekstów kultury? Odpowiedz odwołując się do podanego fragmentu Ferdydurke Witolda Gombrowicza oraz innych tekstów kultury.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.