Wojna i rewolucja jako źródła doświadczeń człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Wojna i rewolucja to dwa zjawiska, które od wieków kształtują losy jednostek, narodów i całych społeczeństw. W historii ludzkości odgrywały one kluczową rolę, nie tylko zmieniając granice państw, lecz także wpływając na sposób myślenia, postrzegania świata i relacje międzyludzkie. Wojna, ze swoim destrukcyjnym charakterem, niesie cierpienie, stratę i przemoc, ale często wyzwala również niezwykłe pokłady odwagi, solidarności i poświęcenia. Rewolucja natomiast, będąca gwałtowną przemianą polityczną, społeczną lub gospodarczą, budzi nadzieję na lepszą przyszłość, ale może prowadzić do chaosu i destabilizacji. Oba te doświadczenia, choć skrajnie różne, głęboko wpływają na psychikę człowieka, jego wartości oraz sposób pojmowania świata. Polacy wielokrotnie doświadczyli takich skrajnych doświadczeń, co zostawiło swoje piętno w literaturze. Warto więc przeanalizować jak wojna i rewolucja wpływają na człowieka właśnie poprzez przykłady dzieł pisanych. 

Spis treści

Wojna i rewolucja jako źródła doświadczeń człowieka – zagadnienie

Przedwiośnie

Cezary Baryka, wywodzący się z klasy burżuazyjnej młody człowiek zafascynował się ideologią bolszewicką, coraz bardziej powszechną na początku XX wieku. Można mniemać, że początek tego zapatrzenia bierze się z braku ojcowskiego autorytetu podczas ostatnich lat pobytu chłopaka w Baku, czy też jego zbytniego rozpieszczenia. Istotne jest jednak przynależenie przez Barykę do grona ideologicznych rewolucjonistów, a to z powodu dalszych wydarzeń. Chłopak początkowo tak bardzo daje się porwać rewolucji, że nie tylko dokucza matce, ale nawet pozbawia ich oboje zabezpieczenia finansowego. Mimo iż ostatecznie reflektuje się i zaczyna wspomagać rodzicielkę, nie jest w stanie uratować jej z krwawych szponów rewolucji. Cezary pozostaje sam, a powodem tego staje się ideologia, za którą ślepo podążał. Z każdym przewrotem przychodzi śmierć oraz zniszczenie. Walki między Ormianami i Tatarami doprowadzają do straszliwego cierpienia ludności Baku. Koleje losu rzucają wtedy Barykę w wir pracy przy wynoszeniu zwłok zalegających miasto. Na tym przykładzie widać, jakim szokiem musi być dla niego ogrom tak niezawinionego cierpienia. Znajduje to odbicie w słowach skierowanych do martwego ciała młodej Ormianki, stanowiących również świadectwo jego przejrzenia prawdy o bolszewizmie.

Skrajne doświadczenie prawdziwego oblicza wojny i zła komunizmu leczy młodego człowieka z jego naiwności. Stanowi bolesną lekcję, kształtującą osobowość, podobnie jak śmierć matki. To właśnie tutaj główny bohater uczy się, że droga do poprawy egzystencji najuboższych mas nie może prowadzić przez tępy, brutalny reżim "proletariatu". Chory nie może się bowiem sam uleczyć a jedynie pogorszyć sytuację. Chociaż Cezary na zawsze pozostanie wierny swojej wrażliwości na niedolę ludzką, nigdy już nie będzie spoglądał na rewolucję przez pryzmat młodzieńczych lat. To, jak zmieni go doświadczenie z Baku, w pełni pokaże się podczas rozmowy z polskimi komunistami. Zakończenie powieści sugeruje, że bohater wybiera swoją własną drogę, odłączając się od rewolucjonistów podczas przemarszu. Tak więc przeżycia wojny i rewolucji ukształtują go swoim dramatyzmem, stworzą dojrzałego bojownika o sprawiedliwość, podążającego własną ścieżką.

Nie-boska komedia

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego stanowi romantyczną krytykę rewolucji z perspektywy szlacheckiej, okraszoną krytycznym spojrzeniem na stan moralny klas wyższych. Tutaj również mamy do czynienia z obrazem rewolucji i towarzyszącej jej wojny. Treść dramatu dotycząca szturmu zrewoltowanych nizin na ostatni bastion pod wodzą hrabiego Henryka ukazuje również konfrontację dwóch poglądów na świat. Przychodzi mu zmierzyć się na słowa z wodzem rewolty, Pankracym. Sytuacja zmusza obu do wytężonego sprawdzenia swoich spostrzeżeń o rzeczywistości. Henryk broni swojego zdania, jakoby rewolucja była jedynie próbą zrzucenia jarzma cywilizacji i moralności, Pankracy zaś ukazuje ją jako próbę stworzenia społeczeństwa bardziej pluralistycznego. Straszliwe oblicze tego konfliktu powoduje jednak potrzebę zrewidowania swoich poglądów przez obie strony. Taki rodzaj dysonansu poznawczego sam w sobie jest skrajnym doświadczeniem, dodatkowo łączy się z potwornymi obrazami zbrodni. Przedstawiciel arystokracji przebywa dantejską drogę przez obóz rewolucjonistów, obserwując ich najróżniejsze nastawienia. Ukazani są oni jako mieszkańcy swoistego piekła, gotowi zrobić wszystko bez poszanowania dla tradycji i dobra. Świat przed oczyma Henryka zdaje się kończyć, wraz z jego śmiercią w niepamięć ma odejść pewna epoka. Rzeczywistość zdaje się rozprężać, na oczach czytelnika rwą się wszelkie zależności międzyludzkie feudalnego porządku, ale również samo społeczeństwo. Oblężenie oraz swoista walka "o duszę" z Pankracym stanowi dramatyczne doświadczenie dla człowieka, który doskonale zdaje sobie sprawę z bycia obrońcą przegranej sprawy. Paradoksalnie koniec utworu ukazuje jednak dramat samego wodza rewolucji, człowieka, który ostatecznie przegrywa z Opatrznością i słabościami swoich "towarzyszy", wykrwawiając się na śmierć.

Inne konteksty literackie

  • Medaliony” Zofii Nałkowskiej – Poprzez relacje osób, które przeżyły wojnę, wyłania się zbrodnia, która bezpośrednio dotknęła wielu Żydów, odbierając im zdrowie, majątek, rodziny, a często także życie. W opowiadaniach Nałkowskiej Holocaust jest ukazany z perspektywy osób pochodzenia żydowskiego, które były bezpośrednimi ofiarami systemowej nienawiści i metodycznego mordowania milionów ludzi z powodu ich pochodzenia. Przykładowo „Kobieta cmentarna” opisuje wspomnienia kobiety mieszkającej przy getcie, która była świadkiem tragicznych wydarzeń, takich jak ludzie wyskakujący z płonących budynków. Wojna wpływa na ludzi negatywnie, na zawsze naznaczając ich psychikę trudnymi do zaakceptowania obrazami oraz traumą, która nieraz decyduje od komfortu ich życia po okresie zagrożenia, o ile udaje im się ten czas przetrwać.
  • Opowiadania obozowe” Tadeusza Borowskiego – W świecie obozowym zło jest wszechobecne, namacalne i nieodłączne od codziennego życia, osobiste przeżycia czy duchowe przekonania schodzą na daleki plan. W opowiadaniu „Proszę państwa do gazu” narrator opisuje sytuację, w której więźniowie pracują przy rozładowywaniu transportów nowych ofiar. Tadek i inni więźniowie uczestniczą w procesie, który prowadzi do śmierci tysięcy ludzi, ale nie mogą sobie pozwolić na odmowę – jest to dla nich kwestia przetrwania. Aby przebyć obóz, człowiek musi zaakceptować rzeczywistość i dostosować się do niej, nawet jeśli oznacza to współudział w zbrodni lub przymykanie oka na codzienne złe uczynki współwięźniów. Wojna sprzyja temu, aby doświadczenie dehumanizacji stawało się narzędziem władzy.
  • Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – Autor międzywojennego dramatu ukazuje społeczeństwo, które próbuje się odnaleźć po odzyskaniu niepodległości, a jednocześnie pada ofiarą nowych, radykalnych ideologii, takich jak komunizm i faszyzm. Sztuka jest satyrą ostrzegającą przed niebezpieczeństwami, które mogą wyniknąć z nieumiejętnego zarządzania krajem i jego reformami, co w efekcie prowadzi do anarchii. Tytułowi szewcy są mimo wszystko tylko trybikami w wielkiej machinie, którą zarządzają konkretne polityczne nurty, co sprowadza indywidualność człowieka do sprawy bardzo marginalnej, wręcz nieistotnej. Gdy szewcy buntują się przeciwko władzy i sami zaczynają ją dzierżyć, okazują się nieodporni na pokusę nadużycia wobec osób im podległych. Rewolucja więc degraduje naturę człowieka, przyczyniając się do jego demoralizacji.
  • Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego – Młodzi chłopcy, tacy jak Zośka, Rudy i Alek, w trakcie II wojny światowej poświęcają swoje najlepsze lata życia, walcząc za wolność Polski. Ich czyny i niezłomna postawa są symbolem patriotyzmu, odwagi i bezinteresownej ofiary dla ojczyzny. Kamiński przedstawia ich jako młodzież pełną ideałów, decydując się przy tym na częściową idealizację wojny, która chociaż tragiczna w skutkach, jest motorem napędowym zacieśniania więzi przyjaciół, mających okazję sprawdzić się w walce o wyższe wartości. O ile doświadczenia chłopców są trudne, dla niektórych kończą się oddaniem życia, wydźwięk powieści kieruje myślenie czytelnika o jej bohaterach jak o współczesnych herosach. 

Podsumowanie

Rewolucja i wojna to dramat wielu ludzi, często bezimiennych ofiar tych wydarzeń. Śmierć oraz strata nie są jednak najgorszymi ze wszystkich wynoszonych z nich doświadczeń. Najbardziej zdaje się dotykać człowieka fakt zniszczenia jego paradygmatu postrzegania społeczności. Rewolucja jest bowiem formą wojny domowej, gdy sąsiad staje często przeciwko sąsiadowi. Ludzie jako istoty społeczne, cierpią, kiedy ich grupa zaczyna przeżywać kryzys. Budynki da się bowiem odbudować a majątki odzyskać, jednak trauma nieufności pozostaje na długo. Doświadczenie takie kształtować więc będzie charaktery tych, którzy je przetrwali. Przez to wpłynie też na wygląd świata po rewolucji czy wojnie.


Przeczytaj także: Uto­pij­ny i re­al­ny ob­raz rze­czy­wi­sto­ści. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie Przed­wio­śnia Ste­fa­na Żerom­skie­go. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst.

Aktualizacja: 2024-10-18 22:45:01.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.