Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Juliusz Słowacki
Epoka literacka:
Romantyzm
Kordian - opracowanie
Kordian - streszczenie
Kordian - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Kordian
Wszyscy bohaterowie Kordiana
Bohaterowie Kordiana, a...
Charakterystyka porównawcza Konrada i Kordiana
Kordian i Konrad wobec niewoli ojczyzny. Porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwa oraz różnice w postawach bohaterów
Kordian - bohater, szaleniec czy błazen? Odpowiedz na pytanie w oparciu o Kordiana
Kordian jako bohater romantyczny. Rozprawka
Kordian jako bohater werteryczny
Kordian czy Konrad, która forma buntu jest ci bliższa? Która forma buntu ma większe szansę na powodzenie?
Jacek Soplica, Kordian czy Konrad, który z tych bohaterów miał największe szanse na osiągnięcie sukcesu?
Kordian - opracowanie tematów
Kordian - główne wątki
Kordian - problematyka
Kordian - motywy literackie
Kordian jako dramat romantyczny
Winkelriedyzm w Kordianie
Podróże Kordiana - opis, etapy, znaczenie - motyw wędrówki w Kordianie
Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja i analiza fragmentu
Kordian - spisek koronacyjny. Streszczenie i interpretacja fragmentu dramatu
Ocena powstania listopadowego zawarta w Kordianie
Wyjaśnij pojęcie Weltschmerz i wykaż jego związek z kreacją bohatera w Kordianie
Czy Kordian zasługuje na miano arcydzieła literatury polskiej? Odpowiedź uzasadnij
Czy Kordian poniósł klęskę? Przyczyny klęski Kordiana
Polscy romantycy wobec aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Odwołaj się do znajomości III cz. Dziadów Adama Mickiewicza oraz Kordiana Juliusz Słowackiego.
„Polska – Chrystusem narodów" czy „Polska – Winkelriedem narodów" – czym różnią się te koncepcje?
Kordian na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Motyw poświęcenia życia dla dobra ojczyzny. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wartości, dla których człowiek gotów jest poświęcić życie. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Droga do dojrzałości romantycznego indywidualisty. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Poszukiwanie sensu życia i osąd świata przez bohatera literackiego. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw podróży w wymiarze rzeczywistym i wewnętrznym. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Winkelriedyzm jako romantyczna idea poświęcenia. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Postawy dekadencji, zwątpienia i nudy. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Podróż w wymiarze rzeczywistym i wewnętrznym. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kordian i inne lektury - wypracowania
Ludzie czynu czy marzyciele – którzy bardziej przyczynili się do rozwoju świata? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury.
Jak na postępowanie człowieka wpływa jego wyobrażenie o otaczającej go rzeczywistości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
Problem dorastania i społecznej inicjacji bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Utracone złudzenia jako źródło dramatu bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
Jak bunt i samotność kształtują bohatera literackiego? Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz rozprawkę w której rozważysz słuszność stwierdzenia "podróżowanie to doświadczanie czegoś nowego". W argumentacji odwołaj się do wybranych lektur
Samotność – wybór czy konieczność? Przedstaw literackie wizerunki bohaterów samotników w formie rozprawki
Wpływ otoczenia na życiowe wybory ludzi. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Dramat romantyczny i narodowy. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak literatura przedstawia świat ludzkich namiętności? Omów zagadnienie na podstawie Romea i Julii Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakich odpowiedzi na pytanie o sens życia udziela literatura? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Symboliczny obraz polskiej emigracji w Anhellim Słowackiego i jego polemika z Mickiewiczem
Na podstawie wybranych utworów literackich uzasadnij, że są one zwierciadłem czasu, w którym powstały
Czy to czego człowiek się nauczy, może wpłynąć na zmianę jego życia? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Refleksje na temat sensu życia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kreacja bohatera jako obraz „przygód człowieka myślącego”. Omów zagadnienie na podstawie Madame Antoniego Libery. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Mesjanizm jako romantyczna idea poświęcenia. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań. Matura próbna 2023
Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów. Nowa matura
Przemiana wewnętrzna bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Doświadczenia wynikające z podróżowania. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Boskiej Komedii Dantego Alighieri. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak cierpienie wpływa na refleksję człowieka o sobie samym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do „Lalki” Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury.
Podróż jako doświadczanie siebie i świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Podróży z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz opowiadanie o spotkaniu jednego z bohaterów lektury obowiązkowej z bohaterem innego utworu literackiego. Spotkanie to będzie początkiem wspólnej przygody która zmieni losy jednego z nich
Czy zgadasz się z tezą, że człowiek potrzebuje w życiu ideałów, którym mógłby podporządkować swoją aktywność? Uzasadnij odwołując się do Lalki Bolesława Prusa i innej lektury.
Napisz rozprawkę, w której rozważysz prawdziwość stwierdzenia, że wędrówką jest życie człowieka
Śmierć bohatera romantycznego - potrzebna czy zbędna, zasługująca na pamięć czy skazana na zapomnienie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.
Melancholia – choroba duszy, motywacja do działania? Różne oblicza nudy w literaturze. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Przemiana bohatera jako unikalna cecha polskiej literatury romantycznej. Omów zagadnienie na podstawie „Dziadów”, „Pana Tadeusza”, „Kordiana” i „Nie-boskiej komedii”
Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy miejsca, gdzie przebywamy, mają wpływ na naszą postawę wobec życia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką funkcję pełni przenikanie się konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze literackim. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innych utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Zobacz także
Dziady - opracowanie
Pan Tadeusz - opracowanie
Balladyna - opracowanie
Nie-Boska komedia - opracowanie
Konrad Wallenrod - opracowanie
Zemsta - opracowanie
Ballady i romanse - opracowanie
Cierpienia młodego Wertera - opracowanie
Lilla Weneda - opracowanie