Kordian - opracowanie

Opracowanie Kordiana

"Kordian" to dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego, nad którym prace rozpoczęły się na początku 1833 roku w pensjonacie pani Pattey w Les Pâquis pod Genewą. Słowacki, tworząc w trudnych warunkach i zmagając się z brakiem weny, ukończył dzieło 30 listopada tego samego roku. Powstanie "Kordiana" w tak krótkim czasie oraz jego luźne zakończenie wzbudziły wśród historyków literatury spekulacje, czy dramat stanowi jedynie pierwszą część planowanej trylogii.

Utwór nawiązuje do powstania listopadowego, opisując historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, Kordian, jest młodym, romantycznym idealistą, który nie potrafi zrealizować zamachu na cara z powodu swojej wewnętrznej słabości. Słowacki analizuje przyczyny klęski powstania oraz kondycję pokolenia powstańców, sugerując, że tylko absolutne poświęcenie i walka do końca mogą przynieść niepodległość.

Kordian jest postacią całkowicie wykreowaną przez Słowackiego, a jego imię, oznaczające "dający serce", zostało wymyślone przez poetę. Bohater ma wszystkie cechy charakterystyczne dla romantyka: przeżywa egzystencjalne rozterki, nie odnajduje swojego miejsca w rzeczywistości, a nieszczęśliwa miłość do Laury prowadzi go do samotności i próby samobójczej. Kordian szuka idei dobra, ale wskazówki otrzymuje od szatana, co doprowadza go na skraj upadku.

Podczas swojej wędrówki po Europie, Kordian odkrywa brutalną prawdę o świecie rządzonym przez pieniądz. W scenie na szczycie Mont Blanc przechodzi przemianę z nieszczęśliwego kochanka w gorliwego patriotę, decydując się poświęcić dla ojczyzny zgodnie z ideą winkelriedyzmu. Paranormalne zjawiska, takie jak powrót do kraju na obłoku, podkreślają jego przeznaczenie.

Dramat kończy się nieudaną próbą zamachu na cara, co jest wynikiem wewnętrznych słabości Kordiana. Jego podróż symbolizuje duchowe dojrzewanie, a konfrontacja z rzeczywistością powoduje utratę złudzeń. Kordian jest dynamiczną postacią, która ciągle się zmienia i zmaga z samym sobą, a przebyta droga wzbogaca go o nowe doświadczenia i wiedzę o świecie.