Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Juliusz Słowacki
Epoka literacka:
Romantyzm
Balladyna - opracowanie
Balladyna - streszczenie
Charakterystyki bohaterów
Balladyna
Alina
Kirkor
Fon Kostryn
Goplana
Wdowa
Grabiec
Wszyscy bohaterowie Balladyny
Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny
Balladyna - opracowanie tematów
Balladyna - motywy literackie
Symbolika w Balladynie
Kogo, dlaczego i w jaki sposób zabiła Balladyna?
Groteska i ironia w Balladynie
Fantastyka w Balladynie
Balladyna jako dramat romantyczny
Motywy baśniowe, legendarne i historyczne w Balladynie
Balladyna jako postać tragiczna
Balladyna - najważniejsze cytaty
Balladyna na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Funkcja wątków baśniowych i fantastycznych w kreacji świata przedstawionego utworu. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw zbrodni i kary. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Matka jako postać tragiczna. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Konsekwencje dokonanych wyborów życiowych. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wina i kara w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Balladyna - prace pisemne i rozprawki
Nie ma zbrodni bez kary - rozważ odwołując się do Balladyny i Zbrodni i kary
Motyw winy i kary na podstawie lektur: Antygona, Zbrodnia i kara i Balladyna
Napisz reportaż o pobycie w zamku Kirkora i Balladyny
Mowa sądowa w obronie Balladyny - napisz mowę sądową w imieniu obrońcy
Dlaczego warto przeczytać Balladynę Juliusza Słowackiego? Recenzja Balladyny
Czy droga, którą wybrała Balladyna była niewłaściwa? - rozprawka
Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że każda zbrodnia wcześniej czy później zostanie ukarana? Napisz rozprawkę na ten temat. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego tekstu literackiego.
Dlaczego twoim zdaniem Balladyna stała się jednym z najpopularniejszych romantycznych dzieł w polskiej literaturze?
Wyjaśnij sens stwierdzenia Goplany: Natura zbrodnią pogwałcona Mścić się będzie. W odpowiedzi odwołaj się do przykładu z Balladyny
Balladyna - opowiadania
Wyobraź sobie, że losy Aliny i Balladyny potoczyły się inaczej. Napisz opowiadanie, w którym zmienisz historię ich życia
Napisz opowiadanie o tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby Balladyna natychmiast po zabiciu Aliny zaczęła mieć wyrzuty sumienia
Napisz opowiadanie o spotkaniu Balladyny z bohaterem innej lektury. W czasie spotkania obie postacie opowiadały o czynach które popełniły i które wywołały w nich poczucie winy
Jak mogłoby potoczyć się losy bohaterów Balladyny, gdyby Balladyna nie zabiła Aliny? Napisz opowiadanie z elementami dialogu
Napisz opis przeżyć wewnętrznych Aliny uradowanej z efektów zbierania malin
List do Goplany - napisz list do Goplany, w którym pocieszysz ją i wyjaśnisz, że Grabiec nie był jej pisany
Napisz list gończy za Balladyną
Balladyna i inne lektury - wypracowania
Czym może być dla człowieka prawda? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Zbrodni i Kary oraz do wybranych tekstów kultury
Władza i prawo stanowią podstawę dobrego państwa - rozprawka
Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Relacje między światem realnym i fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kara za popełnione winy jako podstawa sprawiedliwości ludowej. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wina jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw władzy. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wizerunek kobiety w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia - Wiktor Hugo. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy warto podążać za marzeniami. Odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego przykładu z literatury i/lub filmu,
Literacki portret kobiety. Omów zagadnienie na podstawie Madame Antoniego Libery. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Władza - sposób na zaspokojenie własnych ambicji czy służby poddanym? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko odwołując się do Antygony oraz innego utworu literackiego
Napisz rozprawkę w której rozważysz czy każda wina powinna być ukarana. Odwołaj się do dwóch wybranych utworów literackich
Jak władza wpływa na człowieka? Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży.
Zobacz także
Dziady - opracowanie
Pan Tadeusz - opracowanie
Kordian - opracowanie
Nie-Boska komedia - opracowanie
Konrad Wallenrod - opracowanie
Zemsta - opracowanie
Ballady i romanse - opracowanie
Cierpienia młodego Wertera - opracowanie
Lilla Weneda - opracowanie