Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Zygmunt Krasiński
Epoka literacka:
Romantyzm
Data pierwszego wydania: 1835
Nie-Boska komedia - opracowanie
Nie-Boska komedia - streszczenie
Nie-Boska komedia - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Hrabia Henryk
Pankracy
Orcio
Maria
Leonard
Grupy w Nie-Boskiej komedii
Obóz arystokratów
Obóz rewolucjonistów
Wizja rewolucji w Nie-Boskiej komedii
Skomentuj postawy i argumentację stanowisk przyjętych wobec rewolucji przez hrabiego Henryka oraz jego przeciwnika, Pankracego
Bohaterowie Nie-Boskiej komedia, a...
Tragizm hrabiego Henryka
Scharakteryzuj osobowość i system wartości hrabiego Henryka jako zawiedzionego męża i niespełnionego artysty
Na czym polega nietypowość Hrabiego Henryka jako bohatera romantycznego?
Pankracy jako bohater tragiczny
Nie-Boska komedia - opracowanie tematów
Nie-Boska komedia - problematyka
Nie-Boska komedia - motywy literackie
Historiozofia dziejów w Nie-Boskiej komedii
Dramat rodzinny w Nie-Boskiej komedii
„Nie-Boska komedia” Krasińskiego, wizja ocalenia świata czy wizja katastrofy? Hrabia Henryk: mąż ojciec czy poeta? Czy jest zdolny stać się przywódcą?
Wykaż, że Nie-Boska komedia nawiązuje do Boskiej komedii Dantego
Motyw szatański w Nie-Boskiej komedii
Obraz rewolucji w Przedwiośniu i Nie-Boskiej komedii
Opisz spotkanie wrogów w części trzeciej Nie-Boskiej Komedii
Napisz scenkę małżeńską w oparciu o Nie-Boską komedię
Rola poety i poezji w Nie-Boskiej komedii
Motyw rodziny w Nie-Boskiej komedii
Prowidencjalizm Nie-Boskiej komedii
Objaśnij wizję w końcowej scenie Nie-Boskiej komedii jako konkluzję całego utworu
Nie-Boska komedia jako dramat społeczny
Jak interpretujesz ostatnią scenę Nie-Boskiej komedii, w której umierającemu Pankracemu ukazuje się Chrystus?
Uzasadnij zakończenie Nie-Boskiej komedii. Dlaczego role zostały odwrócone?
Trzy obrazy rewolucji: "Nie-Boska komedia", "Przedwiośnie", "Szewcy". Co je łączy, a co dzieli?
Nie-Boska komedia na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Postawa człowieka w sytuacji wyboru. Omów zagadnienie na podstawie Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Dramat rodzinny – inna wizja drogi romantycznego bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Konflikt racji rewolucjonistów i arystokratów. Omów zagadnienie na podstawie Nie- Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Niszcząca siła rewolucji. Omów zagadnienie na podstawie Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Nie-Boska komedia i inne lektury - wypracowania
Czym dla człowieka mogą być marzenia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Stu lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza oraz do wybranych tekstów kultury.
Bunt – siła destrukcyjna czy twórcza? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Antygony Sofoklesa oraz innych tekstów kultury.
Wojna i rewolucja jako źródło skrajnych doświadczeń człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Konserwatyzm i postępowość jako sprzeczne idee społeczne. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Apokaliptyczna wizja Sądu Ostatecznego jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Sen, widzenie, zjawa, spotkanie z sobowtórem... - różne sposoby przedstawiania życia wewnętrznego bohaterów. Omów na wybranych przykładach
Duchy, zjawy, upiory w literaturze romantycznej. Opisz funkcje tego motywu na wybranych przykładach
Stosunek człowieka do podziałów społecznych. Napisz wypracowanie o charakterze argumentacyjnym odwołując się do lektury obowiązkowej, uwzględniając konteksty i wybrane teksty kultury.
W jakim celu autor nawiązuje w swoim tekście do innego utworu literackiego? Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Górą „Edek” Marka Nowakowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Trzeźwy racjonalista – niepoprawny marzyciel. Jak wybór postawy życiowej wpływa na losy człowieka i jego relacje z innymi ludźmi? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Przemiana bohatera jako unikalna cecha polskiej literatury romantycznej. Omów zagadnienie na podstawie „Dziadów”, „Pana Tadeusza”, „Kordiana” i „Nie-boskiej komedii”
Bunt przeciwko porządkowi społecznemu. Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu? Omów zagadnienie na podstawie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rozważ sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej w literaturze oraz funkcje tych nawiązań. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Marii Wichowej. W pracy odwołaj się do: Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego, innych utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Zobacz także
Dziady - opracowanie
Pan Tadeusz - opracowanie
Kordian - opracowanie
Balladyna - opracowanie
Konrad Wallenrod - opracowanie
Zemsta - opracowanie
Ballady i romanse - opracowanie
Cierpienia młodego Wertera - opracowanie
Lilla Weneda - opracowanie