Kordian - czas i miejsca akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kordian” to jeden z najbardziej znanych dramatów epoki romantyzmu, a jego autorem jest Juliusz Słowacki. Dzieło po raz pierwszy ukazało się anonimowo w Paryżu w roku 1834. Było ono między innymi odpowiedzią na „Dziady” Adama Mickiewicza i na zawartą w nich koncepcję mesjanizmu polskiego. Słowacki przedstawił tam własne idee i użył do tego losów młodego chłopca, tytułowego Kordiana, który stopniowo dojrzewa jako mężczyzna oraz jako patriota walczący o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

 • Kordian - miejsce akcji
 • Kordian - czas akcji
 • Kordian - miejsce akcji

  Miejsce akcji w dramacie nie jest jednorodne. Kordian bowiem dużo podróżuje. Wydarzenia początkowo mają miejsce w okolicy Karpat, gdzie spotykają się ze sobą wiedźmy oraz szatani. Ma to miejsce w grocie czarnoksiężnika Twardowskiego. Potem z kolei akcja przenosi się do staropolskiego dworku na prowincji, który zamieszkuje Kordian wraz ze swoim sługą. Tereny te prawdopodobnie leżą właśnie blisko Karpat, czyli w zaborze austriackim.

  W kolejnych aktach Kordian rozpoczyna swoją podróż po Europie i odwiedza tam Londyn, Dover, Włochy, Watykan oraz trafia na szczyt Mont Blanc, skąd ponownie wraca do swojej ojczyzny. Potem akcja rozgrywa się w Warszawie, przed zamkiem królewskim i na Placu Saskim czy Placu Marsowym.

  Kordian - czas akcji

  Czas akcji dramatu „Kordian” jest bardzo różnorodny i nie jest przedstawiony zgodnie z następującymi po sobie wydarzeniami. Sceny w Karpatach to Sylwester roku 1799 i 1800, potem zaś młodość Kordiana przypada na początek wieku XIX. Wydarzenia nie są ułożone w sposób linearny. W akcie II pojawia się już konkretna data, czyli rok 1828. Wspomniana też zostaje koronacja cara Mikołaja na króla Polski, co miało miejsce 24 maja 1829 roku. Spisek na jego życie również faktycznie zawiązał się w Warszawie w tym samym roku, co koronacja. Wcześniej sługa Kordiana, Grzegorz, przypomina kampanię napoleońską i klęskę jego wojsk w Rosji, w roku 1812.


  Przeczytaj także: Napisz list do Goplany, w którym wyjaśnisz jej niewłaściwość jej postępowania

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.