Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Gustaw Herling-Grudziński
Epoka literacka:
II Wojna Światowa
Inny świat - opracowanie
Inny świat - streszczenie
Inny świat - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Narrator Innego świata
Gorcew
Dimka
Kostylew
Rusto Karinen
Machapetian
Zabójca Stalina
Natalia Lwowna
Bohaterowie Innego świata
Inny świat - opracowanie tematów
Inny świat - motywy literackie
Inny świat - kompozycja, styl i język
Problematyka moralna Innego świata
Inny świat jako utwór o sile i słabości człowieka
Opisz krótko przyczyny uwięzienia Grudzińskiego i sposób opuszczenia przez niego łagru
Realia obozu sowieckiego przedstawione w Innym świecie
Okrucieństwo więźniów w Innym świecie
„Obozowe zmory” - głód, choroby i śmierć – przedstawione w Innym świecie
Opis obozu w Jercewie z Innego świata
Dom Swidanij – opis
Wymień i krótko opisz więzienia i obozy w których przebywał Grudziński - Inny świat
Interpretacja ostatniej sceny Innego świata
Opisz dzień pracy w łagrze, weź pod uwagę plan dnia, podział więźniów i obowiązujące reguły.
Dlaczego Grudziński odmówił słowa "rozumiem" w epilogu Innego świata?
Wyjaśnij, dlaczego Grudziński porównał swojego rozmówcę do ptaka z przetrąconym skrzydłem
Nawiązania do Dostojewskiego w Innym świecie
„Inny świat” – hołd złożony człowiekowi i dokument jego degradacji - wypracowanie
Czy w świecie sowieckich łagrów możliwe jest zachowanie człowieczeństwa? Odpowiedz odwołując się do Innego świata
Ocalić życie to jeszcze nie wszystko – omów przykłady postaw heroicznych w Innym świecie
Wyjaśnij na czym polegała nowa moralność w łagrze sowieckim i jakie stanowiła zagrożenie dla człowieczeństwa
Tu otwierał się inny, odrębny świat... Wyjaśnij sens motta Innego świata
Inny świat i Opowiadania Borowskiego
„Opowiadania” Tadeusza Borowskiego a „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – podobieństwa i różnice
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – odbicie ludzkich historii w literaturze na podstawie lektur Inny świat, Opowiadań Borowskiego i Zdążyć przed Panem Bogiem
Jak Gustaw Herling-Grudziński krytykował Tadeusza Borowskiego? Nihilizm w opowiadaniach
Inny świat - rozprawki i prace pisemne
Czy szczególne okoliczności mogą usprawiedliwić postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury
Obozy koncentracyjne i łagry to miejsca w których odbierano godność - czy zgadzasz się z tym twierdzeniem? Rozprawka
Obóz jako autonomiczny system społeczny - jego reguły i obyczaje. Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory, przedstawiające świat lagrów i łagrów
Jak rozumiesz zacytowany fragment pochodzący z Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego:„Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach. Uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich”. Napisz swoją opinię w formie krótkiego eseju
Czy zachowanie godności i miłość są możliwe w warunkach obozowych? Odpowiedz na podstawie lektury Innego świata
Inny świat na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Postawy człowieka w sytuacji ekstremalnej. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Moralność obozowa jako wynik zniewolenia człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu? Omów zagadnienie na podstawie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Granice ludzkiej godności i upodlenia. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Refleksje na temat wartości ludzkiego życia. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak zachować człowieczeństwo w sytuacji ekstremalnej? Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Człowiek wobec zła. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literatura dokumentu osobistego jako świadectwo pamięci. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Pamięć o historii utrwalona w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literatura jako świadectwo pamięci. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Inny świat i inne lektury - wypracowania
„Człowiek coraz bardziej bytuje w lęku” – Jan Paweł II. Dramat ludzkiej egzystencji w wybranych utworach XX w
„Człowiek zlagrowany” jako ofiara zbrodniczego systemu. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Proszę państwa do gazu Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Na czym polega dehumanizacja człowieka? Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Ludzie, którzy szli Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Hierarchia wartości w sytuacjach granicznych. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Proszę państwa do gazu Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obozowa codzienność jako czas trudnych doświadczeń egzystencjalnych. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Ludzie, którzy szli Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kaci i ofiary – obraz międzyludzkich relacji w obozie. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Ludzie, którzy szli Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Określ, jaki problem podejmuje Walter Hilsbecher w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Pisanie jako terapia
Ile jest warte ludzkie życie? Omów zagadnienie na podstawie książki Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zagłada z perspektywy świadka i uczestnika wydarzeń w getcie. Omów zagadnienie na podstawie książki Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Funkcjonowanie jednostki w państwie totalitarnym. Omów zagadnienie na podstawie powieści Rok 1984 George’a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaką prawdę o naturze ludzkiej człowiek uzmysławia sobie w obliczu cierpienia? Odpowiadając na to pytanie przywołaj postacie literackie, mitologiczne i biblijne.
Literatura uczy, bawi, wychowuje. Rozwiń temat odwołując się do wybranych przykładów
Przyprawianie ‘gęby’, czyli gombrowiczowska koncepcja człowieka zniewolonego przez formę. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do powieści Ferdydurke i innego tekstu kultury
W jakim celu autor nawiązuje w swoim tekście do innego utworu literackiego? Omów zagadnienie na podstawie opowiadania Górą „Edek” Marka Nowakowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Reporter jako obserwator i komentator rzeczywistości. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Podróży z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Rozważ, jaką rolę w utworze literackim pełni konstrukcja czasu. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Doroty Korwin-Piotrowskiej. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch różnych epok oraz wybranego kontekstu.
Literacka polemika ze stereotypami zbiorowych wyobrażeń o historii. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Drogi donikąd Józefa Mackiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Pisarz jako świadek historii. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Drogi donikąd Józefa Mackiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność stwierdzenia, że mimo zła istniejącego na świecie człowiek potrafi wznieść się ponad nienawiść i okazać serce drugiej osobie
Od pokory do rozpaczy ‒ postawy człowieka doświadczanego przez los. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Czy zawsze można oceniać człowieka według tych samych kryteriów moralnych? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Zdążyć przed Panem Bogiem oraz do innych tekstów kultury.
Jednostka w systemie totalitarnym. Omów zagadnienie na podstawie powieści Rok 1984 George’a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak zachować wolność w państwie totalitarnym? Omów zagadnienie na podstawie powieści „Rok 1984” George’a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literacka ocena systemów totalitarnych. Omów zagadnienie na podstawie powieści Rok 1984 George’a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zobacz także
Opowiadania Borowskiego - opracowanie
Kamienie na szaniec - opracowanie
Zdążyć przed Panem Bogiem - opracowanie
Droga donikąd - opracowanie
Dziady - opracowanie
Lalka - opracowanie
Pan Tadeusz - opracowanie
Wesele - opracowanie
Przedwiośnie - opracowanie