Inny świat – czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Inny świat” to powieść autorstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, oparta o jego własne przeżycia związane z pobytem w sowieckim łagrze w okresie II wojny światowej. Autor opisuje, jak wyglądała codzienność osób osadzonych tam, z czym się ona wiązała i jak trudne było przeżycie w podobnie nieludzkich warunkach. Herling-Grudziński w swoim dziele bazuje na własnych wspomnieniach i nawiązuje też do dzieła Fiodora Dostojewskiego, szukając w nim podobieństw swoich doświadczeń.

Spis treści

Inny świat – miejsce akcji

Miejsce akcji powieści „Inny świat” Herlinga Grudzińskiego to sowiecki łagier, położony na terenach byłego Związku Radzieckiego. Obóz leży w Jercewie koło Archangielska i należy do tak zwanego archipelagu Gułag, czyli podmiotu zarządzającego funkcjonującymi w ZSRR łagrami. Jercewo należało do systemu łagrów kargopolskich, które leżały blisko Morza Białego. Oprócz tego autor opisuje inne miejsca, w których przebywał przed dotarciem do łagru, na przykład więzienia w Witebsku, Wołogdzie czy Leningradzie.

W ostatnich fragmentach pisarz opisuje też swoją drogę, którą przebył, by dołączyć do oddziałów polskich w Ługowoje, a jego droga prowadziła między innymi przez Wołogdę, Buj, Czelabińsk, Ural, Orsk czy Dżambuł. Sam epilog rozgrywa się już w Europie, w Rzymie, dokąd mężczyzna trafił po wojnie. Przebywał wówczas w hotelu na zbiegu ulic Tritone i Corso Umberto.

Inny świat – czas akcji

Czas akcji jest bardzo sprecyzowany, ponieważ opisuje wydarzenia, które faktycznie miały miejsce w historii. Wydarzenia trwają od końca lata w roku 1940, aż do chwili, w której narrator wstępuje do polskich sił 12 marca 1942. Sam zaś epilog rozgrywa się w czerwcu roku 1945. Jak widać, wydarzenia niemal w całości mają miejsce podczas trwania II wojny światowej, epilog dzieje się zaś krótko po jej zakończeniu w Europie. Wydarzenia rozgrywające się na terenie obozu obejmują zatem około dwóch lat. Autor przedstawia wiele wydarzeń nie w sposób linearny, a za to przywołując liczne wspomnienia z wcześniejszych lat.


Przeczytaj także: Czy człowiek zniewolony może zachować godność? Rozważ problem, odnosząc się do opowiadań Borowskiego, Innego świata Herlinga Grudzińskiego oraz dowolnie wybranego tekstu literackiego

Aktualizacja: 2024-10-16 12:44:24.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.