Czy możliwe jest zachowanie godności w skrajnych sytuacjach? Omów zagadnienie na podstawie Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autorka Hanna Krall

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówimy o godności. Wydaje się, że zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i ekonomicznych na zadowalającym poziomie pozostawia nam możliwość walki tylko na tym poziomie. Tymczasem jeszcze niedawno ludzie musieli zmagać się z utratą godności w sytuacji skrajnej. Nie musimy szukać na to przykładów wśród pożółkłych kart starożytności, to współczesna historia. Kiedy jednak porównamy sobie te rozliczne sytuacje z obecnym stanem rzeczy i wojną wszystkich ze wszystkimi rodzi się niespodziewane pytanie: czy możliwe jest zachowanie godności w skrajnych sytuacjach? Skoro bowiem dzisiaj, pośród bezpieczeństwa i dobrobytu wiecznie narzekamy na brak godności, co możemy powiedzieć o okolicznościach znacznie gorszych? Pomimo tych wątpliwości wydaje się, że możliwe jest zachowanie godności nawet w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Potwierdzenie tej tezy leży na łamach literatury. 

Spis treści

Czy możliwe jest zachowanie godności w skrajnych sytuacjach? – zagadnienie

Zdążyć przed Panem Bogiem

Hanna Krall przeprowadziła wywiad z Markiem Edelmanem - ostatnim żyjącym przywódcą powstania w warszawskim getcie. Samo wystąpienie zbrojne ŻOB było swoistym aktem godnościowym – bojownicy chcieli zdecydować o swoim losie, a nie zostawiać go w rękach Niemców. Uważali, że śmierć z bronią w ręku jest lepsza niż zapędzenie do wagonów. Podobnie rozpatrywać możemy samobójstwa popełniane w obliczu porażki powstania. Podyktowane były przede wszystkim utratą nadziei, ale również chęcią zachowania jakiejkolwiek sprawczości. Wybór taki jest skrajny, jednak udowadnia możliwość zachowania godności wobec nawet najcięższej sytuacji. Kwestią wartą zatrzymania się jest tutaj możliwość wyboru tego, co uważa się za najodpowiedniejsze. Być może lepiej oddaje to opowieść Edelmana o starym Żydzie, któremu Niemcy kazali tańczyć na beczce. Upokorzony człowiek zrobił wielkie wrażenie na przywódcy powstania. Obiecał sobie, że nigdy nie da się „wsadzić na beczkę” - pozbawić godności. Powstanie było właśnie aktem sprzeciwu, tragicznego, niemniej sprzeciwu.

Inny świat

Gustaw Herling-Grudziński opisał z kolei próbę zachowania człowieczeństwa w sytuacji skrajnej. Wiąże się to z godnością istoty ludzkiej, której utratę Grudziński widział na własne oczy w radzieckim obozie pracy. Opisane w „Innym świecie” wydarzenia dobitnie pokazują, że jedynym sposobem na zachowanie człowieczeństwa są małe gesty współczucia, które nie pozwalają na stoczenie się w otchłań zezwierzęcenia. Tak bowiem określić można złagrowanie – porzucenie wszelkich zasad moralnych na rzecz przetrwania za wszelką cenę. Grudziński widział w Jercewie ludzi zdolnych do donoszenia czy zabijania za racje żywnościowe i przywileje. Opisywał kobiety oddające ciało, by zyskać protekcję oraz nocny terror urków. Wedle autora w tym wszystkim człowiek powoli zatracał się, powracał do zwierzęcego stanu skupienia wyłącznie na przeżyciu. Porzucał wtedy niejako godność istoty ludzkiej, przyjmując zachowania przeczące jakiejkolwiek wyższej moralności. Ci z osadzonych, którzy potrafili okazać choć trochę człowieczeństwa innemu osadzonemu, zachowywali jednak swoją godność. Dobrymi przykładami są historia Kozaka Pamfiłowa i jego syna, czy miłości Jawgieniji Fiodorowny - kobiety, która umarła, rodząc swojemu ukochanemu dziecko.

Innym przykładem zachowania godności w sytuacji skrajnej może być historia Kostylewa. Mężczyzna, niegdyś twardy komunista, został zdradzony przez system. Postanowił więc nigdy mu nie pomagać i okaleczał się, byle tylko unikać pracy. Kostylew, chociaż ostatecznie popełnił samobójstwo, stanowił przykład triumfu ludzkiej woli nad totalitaryzmem. Systemowi bowiem zależało najbardziej na złamaniu osadzonych, nim zostaną zamęczeni pracą. Kostylewa nie udało się złamać, chociaż umarł doprowadzony do rozpaczy.

W samobójstwie zachowanie godności widziała również Natalia Lwowna. Idąc za słowami Dostojewskiego zawartymi w „Zapiskach z martwego domu”, kobieta za ostateczną granicę wolności uważała możliwość wyboru własnej śmierci. Zachowywała więc podmiotowość i przez to człowieczeństwo do czasu, jak dany jej był wybór nad samobójstwem lub osadzeniem w obozie. Jej myślenie przypominało tutaj wnioski towarzyszy Marka Edelmana. Należy jednak pamiętać, że mowa o sytuacji skrajnej, bez możliwości wyjścia żywym.

Inne konteksty literackie

  • Władca much” Williama Goldinga – W powieści zostawieni samym sobie na wyspie chłopcy również ulegają zezwierzęceniu, powrotowi do pierwotnych zachowań, przez to tracąc niejako swoją godność. Początkowo są jednak niewinni, dobrze sobie radzą. Jest tak dzięki ustaleniu przez Ralpha pewnych zasad dotyczących życia społecznego. Demokracja reprezentowana przez konchę i wyższy cel, jakim jest podtrzymanie ognia, tworzą zręby cywilizacji. W tak zorganizowanej społeczności nawet najsłabszy Prosiaczek ma możliwość przeżycia. Jednak kiedy władzę przejmują łowcy Jacka i zarzucone zostają wszelkie normy społeczne, nie ma już poszanowania dla godności. Pozostaje jedynie przemoc i prawo siły. Strażnikiem ludzkiej godności oraz samego człowieczeństwa są wynikające z jego poszukiwania zasady społeczne. Tylko traktując normy moralne i społeczne jako nadrzędne względem nas samych, możemy uratować własną godność.
  • Dżuma” Alberta Camusa – Mieszkańcy Oranu zostają dotknięci tytułową śmiertelną chorobą. Jej symbolika odnosi się do zło systemu totalitarnego, zaciskającego swe macki wokół każdej sfery życia człowieka. Bohaterowie tacy jak doktor Rieux starają się zwalczać chorobę, co wydaje się syzyfową pracą wobec jej skali. Mimo to, Rieux pragnie ocalić nie tylko życia, ale też godność swoich bliźnich, łagodząc ich cierpienie. Powieść jest przykładem szukania wartości życia w najtrudniejszych warunkach, a ludzka godność stawiana jest wyżej niż panika i poddanie się złu.
  • Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego – Główny bohater Raskolnikow po utracie możliwości dalszej edukacji na studiach, odczuwa dotkliwe konsekwencje ubóstwa. W miarę rozwoju akcji, dochodzi do wniosku, iż jako człowiek wrażliwy i inteligentny, ma większe moralne prawo do dóbr materialnych. Za symbol społecznego pasożytnictwa uważa lichwiarkę, którą postanawia zamordować. Raskolnikow jest więc przykładem postaci nie zachowującej moralności w trudnych warunkach. Przeciwny jest przykład postaci pobożnej Soni, która pomimo skrajnej biedy i wynikającego z niej zdobywania pieniędzy nierządem, zachowuje godność osobistą, dając ukochanemu wzór postępowania w obliczu grzechu, który popełnił.
  • Tango” Sławomira Mrożka – Artur jest idealistą, który funkcjonuje w rodzinie sprzeciwiającej się tradycyjnym normom i konwenansom. Jego rodzice są anarchistami, wszystkie wyższe wartości są dla nich nic nie warte lub relatywne, co budzi niepokój syna o miejsce godności człowieka w takim porządku moralnym. Pragnąc narzucić jakikolwiek porządek, Artur staje się w domu strażnikiem zasad, jednak w efekcie ten system przechodzi w tyranię, co przynosi zły skutek. Artur postanawia symbolicznie ożenić się ze swoją kuzynką, aby w ten sposób przywrócić tradycyjny stan rzeczy, jednak zostaje zabity przez Edka – prymitywnego kochanka matki. Wydźwięk utworu utrzymuje stanowisko, iż jest możliwe zachowanie własnej godności do ostatniej chwili, nawet płacąc najwyższą cenę.

Podsumowanie

Godność można więc uratować nawet w okolicznościach skrajnych. Należy ją jednak traktować jako dobro nadrzędne, ważniejsze nawet od naszego życia. W wypadku nastawienia na przetrwanie będziemy zmuszeni do jego utraty. Wiąże się bowiem ono z naszym człowieczeństwem. Przetrwanie za wszelką cenę charakteryzuje zwierzęta - te zaś ludzkiej godności nie posiadają.


Przeczytaj także: Li­te­ra­tu­ra fak­tu jako źró­dło wie­dzy o prze­szło­ści. Omów za­gad­nie­nie na pod­sta­wie książ­ki Zdą­żyć przed Pa­nem Bo­giem Han­ny Krall. W swo­jej od­po­wie­dzi uwzględ­nij rów­nież wy­bra­ny kon­tekst.

Aktualizacja: 2024-10-24 12:26:57.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.