Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
William Szekspir
Epoka literacka:
Barok
Makbet - opracowanie
Makbet - streszczenie
Makbet - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Makbet - charakterystyka
Lady Makbet - charakterystyka
Banko – charakterystyka
Dunkan – charakterystyka
Malkolm – charakterystyka
Makduf – charakterystyka
Makbet - bohaterowie
Bohaterowie Makbeta, a...
Czy Makbeta można nazywać bohaterem tragicznym?
Na czym polega tragizm Makbeta?
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
Makbet jako despota
Charakterystyka porównawcza Makbeta i lady Makbet
Tragizm Makbeta i Edypa - porównanie
Porównanie postaci Lady Makbet i Lady Makduf
Charakterystyka porównawcza Makbeta i Edypa. Który z nich był według ciebie lepszym władcą?
Makbet - opracowanie tematów
Makbet - główne wątki
Makbet - czas i miejsca akcji
Makbet - motywy literackie
Makbet - kompozycja, język i styl
Makbet - okoliczności powstania
Makbet jako tragedia władzy - przesłanie utworu
Makbet jako dramat szekspirowski
Rola wiedźm w Makbecie
Problem zła w Makbecie
Problem ludzkiego losu w Makbecie
Makbet - jakie były przepowiednie czarownic?
Opisz drogę Makbeta do władzy
Cechy teatru elżbietańskiego na przykładzie Makbeta
Topos theatrum mundi w Makbecie
Dlaczego Makbet jest przykładem dramatu nowożytnego?
Motyw ptaków w Makbecie i jego funkcja w utworze
Postacie fantastyczne i zjawiska nadprzyrodzone w Makbecie
Teatr elżbietański - najważniejsze informacje, główne cechy
Jaką uniwersalną refleksję o świecie wyraża Makbet w jednej z ostatnich swoich wypowiedzi?
Makbet - najważniejsze cytaty
Makbet - wypracowania i prace pisemne
Oceń słuszność stwierdzenia Tacyta: „Dla pożądających władzy nie istnieje droga pośrednia między szczytem a przepaścią” w kontekście Makbeta i innych wybranych tekstów kultury.
Napisz alternatywne zakończenie Makbeta
Napisz rozprawkę odnosząc się do słów Makbeta - „Nie zaśniesz już więcej!", fragmentu tragedii, z którego one pochodzą oraz do znajomości całego utworu przedstaw swoją refleksję o tym, czy można w życiu dążyć „po trupach do celu"
Badacze twórczości Szekspira przypisują zamkowi Makbeta znaczenie symboliczne. Przeanalizuj wzmianki o zamkowej przestrzeni w tekście głównym i w didaskaliach. Przedstaw swoja hipotezę symbolicznego znaczenia zamku Makbeta
Makbet na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Rola postaci fantastycznych i zjawisk nadprzyrodzonych w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wina jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw władzy. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Moralna odpowiedzialność za czyny. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wizerunek kobiety w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Literacki wizerunek tyrana. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czy człowiek decyduje o własnym losie? Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jak władza wpływa na człowieka? Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Makbet i inne lektury - opracowania
Człowiek w obliczu zła. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst
Motyw walki dobra ze złem o duszę ludzką. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wciel się w role dworzanina Makbeta i napisz list do Malkolma. Scharakteryzuj sytuacje w królestwie. Przedstaw fakty i swoje spostrzeżenia na ten temat. Zachowaj oficjalny ton listu
Która z lektur obowiązkowych poprzez propagowane wzory i wartości może – Twoim zdaniem - skłaniać do refleksji nad naturą dobra i zła? Uzasadnij swój wybór.
„Los musi się dopełnić, nie można go zmienić ani uniknąć, choćby prowadził w przepaść" (Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem). Rozważ problem, odwołując się do fragmentu mitu o Syzyfie oraz co najmniej do dwóch innych tekstów kultury
Skromność czy śmiałość - która postawa jest korzystniejsza? Napisz rozprawkę, w której rozważysz ten problem. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego
Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia - Wiktor Hugo. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy warto podążać za marzeniami. Odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego przykładu z literatury
Rodzaje komizmu i sposoby jego realizacji w wybranych utworach autorów z różnych epok
Walka dobra ze złem o duszę ludzką. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Władza - sposób na zaspokojenie własnych ambicji czy służby poddanym? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko odwołując się do Antygony oraz innego utworu literackiego
Co jest miarą człowieczeństwa w człowieku? Odpowiedz na pytanie w oparciu o Quo vadis i inną lekturę obowiązkową
Napisz rozprawkę, w której udowodnisz, że bohaterowie literaccy ponosili konsekwencje swoich życiowych wyborów. W argumentacji wykorzystaj znajomość wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego
Przyśniło ci się, że spotkałeś bohatera literackiego, który jest negatywna postacią („czarnym charakterem”). Dzięki tobie nastąpiła w nim pozytywna przemiana. Opowiedz o tym wydarzeniu. W swoim opowiadaniu wykaz się znajomością wybranej lektury obowiązkowej
Bohaterowie literaccy wobec losu. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Relacja świata realistycznego i fantastycznego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Świat jest teatrem, aktorami są ludzie. Bohaterowie literaccy często przybierają maski, żeby osiągnąć swój cel. Rozważ problem odwołując się do Hamleta i wybranych kontekstów literackich.
Śmierć jednego człowieka mocno wpływa na życie drugiego. Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność tego stwierdzenia w argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Człowiek w poszukiwaniu szczęścia. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Zobacz także
Skąpiec - opracowanie
Romeo i Julia - opracowanie
Świętoszek - opracowanie
Kopciuszek - opracowanie
Hamlet - opracowanie
Życie snem - opracowanie
Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska - opracowanie
Don Kichot - opracowanie
Lalka - opracowanie