Makduf – charakterystyka

Autor charakterystyki: Piotr Kostrzewski.

Makduf, przed czasem ze swej matki wydarty był łona tan Fife to jedna z najważniejszych postaci w dramacie Makbet Wiliama Szekspira. Wierny rycerz w służbie króla Szkocji Dunkana, jako pierwszy ma wątpliwości co do jego śmierci. Rzuca to na niego cień podejrzenia Makbeta i kończy tragicznie dla jego rodziny. Opowiadając się za Malkolmem, przystępuje do ostatecznej konfrontacji z tyranem i zabija go, wypełniając przepowiednię Wiedźm.

Charakterystyka Makdufa

Makduf to tan Fife, sprawujący swoją władzę z zamku o tej samej nazwie. Dzielny rycerz jest spełnionym mężem i ojcem licznego potomstwa. W dramacie ukazany jest jednak tylko wyjątkowo inteligentny jak na swój wiek syn Makdufa oraz jego żona - oboje padają ofiarą Makbeta. Ze słów Malkolma wynika przy tym, że Makduf niegdyś podziwiał lub był nawet przyjacielem głównego bohatera. W wyniku jego tyranicznych rządów stał się jednak jednym z jego najzagorzalszych przeciwników.

Tan Fife to mężczyzna obdarzony niezwykle silną osobowością. Wielce odważny, odznacza się nieustępliwym charakterem oraz wolą. To właśnie one pozwalają mu znieść mężnie wiadomość o śmierci rodziny i przekuć żal w zimną chęć zemsty. Kieruje nim również czysty patriotyzm względem Szkocji - jest w stanie znieść na tronie nawet osobę gorszą od Dunkana, byleby tylko ulżyć ojczyźnie pod jarzmem Makbeta. Nie jest więc tan Fife rycerzem bez skazy, zawsze stającym po stronie sprawiedliwości. Makduf nie jest też jednak człowiekiem popędliwym - spośród wszystkich tanów króla Dunkana wyróżnia go podejrzliwość oraz pewien rodzaj przenikliwej inteligencji, każący doszukiwać się drugiego dnia w śmierci króla.

To właśnie on jako pierwszy odkrywa morderstwo i strofuje Makbeta za zabicie domniemanych winowajców. Wie bowiem, że takim sposobem nie zdradzą nigdy swojego mocodawcy. Nie pojawia się na koronacji ani podczas późniejszej uczty, co wskazuje na jego rosnące wątpliwości względem niewinności Makbeta.

Kiedy rządy tyrana przybieraną charakter krwawych represji, Makduf początkowo skrycie, potem zaś otwarcie kontaktuje się z Malkolmem i stara się przekonać go do walki o tron. Dowiedziawszy się o zamordowaniu rodziny, poprzysięga zemstę na Makbecie. Pragnie konfrontacji podczas oblężenia zamku Dunzynan, do której ostatecznie dochodzi. Wtedy też wychodzi na jaw tajemnica Makdufa, a zarazem przewrotne spełnienie przepowiedni Czarownic. Otóż Makbet nie bał się walki, bowiem nie mógł go zabić mąż zrodzony z kobiety. Dlatego też nie bał się ostrza tana Fife. Makduf jednak nie został urodzony w wyniku sił naturalnych-wydobyto go z łona matki poprzez cesarskie cięcie. W teorii nie został więc "zrodzony", a więc spełniał słowa przepowiedni. Ostatecznie dowiódł tego, przynosząc Malkomlowi odciętą głowę tyrana.

Makduf to postać uosabiająca przymioty silnego mężczyzny, którego los stawia w straszliwym położeniu. Oddany Szkocji patriota traci całą rodzinę w służbie królestwu, przez co ociera się o załamanie nerwowe. Chęć zemsty i powinność względem państwa pozwalają mu jednak zwyciężyć te przeciwności. Nie jest to postać jednoznaczna, rycerz bez skazy. Widać to podczas rozmowy z Malkolmem w Anglii. Jest jednak bezkompromisowy i ma ogromną siłę charakteru, które mimo wszystko pozwalają mu stać się narzędziem sprawiedliwości.


Przeczytaj także: Charakterystyka porównawcza Makbeta i Edypa. Który z nich był według ciebie lepszym władcą?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.