Makbet - czas i miejsca akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Makbet” to jedna z najbardziej znanych sztuk autorstwa Williama Szekspira. Pierwsze jej wydanie datuje się na rok 1606. Autor przedstawił w niej historię ambicji, która sprawiła, że główny bohater, tytułowy Makbet, posunął się do morderstwa, by zdobyć tron Szkocji, a wszystko to wysłuchaniu wróżby trzech wiedźm. Szekspir pokazuje upadek Makbeta oraz jego powolne staczanie się w objęcia obłędu, który rodzi się przez wyrzuty sumienia, jakie targają bohaterem. Dramat pokazuje zatem co się dzieje, kiedy człowiek pozostaje sam ze sobą w konflikcie tragicznym i popełnia złe decyzje.

  • Makbet - miejsce akcji
  • Makbet - czas akcji
  • Makbet - miejsce akcji

    Miejsce akcji dramatu „Makbet” to przede wszystkim Szkocja, która jest krajem pochodzenia bohaterów. Wydarzenia ukazane są przede wszystkim w czterech zamkach. Jest to Forres, czyli siedziba królewska, Inverness, czyli posiadłość Makbeta, Fajf, w którym osiadł Makduf oraz zamek Dunzynan.

    W dziele pojawia się też wrzosowisko, na którym Makbet spotyka trzy wiedźmy i otrzymuje od nich przepowiednię, jaskinia tych samych wiedźm oraz las Birnam. Na moment akcja przenosi się również do sąsiadującej ze Szkocją Anglii, gdzie zbiegli synowie króla Dunkana po jego zamordowaniu. W związku z tym czytelnik ma okazję odwiedzić dwór samego króla Edwarda.

    Makbet - czas akcji

    Akcja ma miejsce w czasach średniowiecza. Jest to bowiem XI wiek. Wspomniane zostają w dramacie walki szkocko-norweskie, dzięki czemu można osadzić wydarzenia w konkretnym okresie historycznym, dużo wcześniejszym niż czasy, w których żył sam Szekspir. Cała fabuła dramatu rozciąga się aż na kilkanaście lat, pokazane jednak zostają jedynie wybrane wydarzenia z tego okresu. Nie są one też równomiernie rozłożone na poszczególne akty, na przykład akt I to zaledwie jeden dzień, ale w akcie IV pojawia się aż kilkanaście istotnych momentów z okresu panowania Makbeta w Szkocji.


    Przeczytaj także: Napisz alternatywne zakończenie Makbeta

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.