Tragizm Konrada Wallenroda i jego dramaty moralne. W swojej pracy odwołaj się do jednej lektury i jednego wybranego kontekstu.

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Antyk wprowadził do literatury postać bohatera tragicznego, który zmaga się z przeciwnościami losu i staje w obliczu moralnych dylematów, nie mających prostych rozwiązań. Taki bohater skazany jest na ciągłe cierpienie, będąc uwięzionym w sytuacji tragicznej, gdzie musi wybierać między dwoma równorzędnymi, wzajemnie się wykluczającymi rozwiązaniami, które są równie ważne i żadna z opcji nie przynosi mu prawdziwego dobra. Od czasów starożytnych literatura obfitowała w postaci tragiczne. Przykłady takich bohaterów to „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza, „Antygona” Sofoklesa, „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego oraz „Makbet” Williama Szekspira.

Konrad Wallenrod to postać, która żyła w dwóch sprzecznych światach. Pochodził z Litwy, lecz w młodości został porwany przez Krzyżaków, którzy zniszczyli jego ojczyznę. Wyrósł wśród rycerzy, ale nie zapomniał o swojej narodowej tożsamości. Wallenrod musiał ostatecznie wybrać, który z tych dwóch światów jest dla niego ważniejszy, ponieważ oba były w ciągłym konflikcie.

Jego dylemat dotyczył również kwestii lojalności – czy pozostać wiernym kodeksowi rycerskiemu, w który został wychowany, czy też zająć się ratowaniem Litwy poprzez kłamstwa, konspirację i intrygi. Wallenrod zdobył pozycję Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, ale postanowił wykorzystać ją, aby wspierać Litwę i zdradził Krzyżaków, opuszczając ich podczas walki z Litwinami. Został za to skazany na śmierć, której uniknął, popełniając samobójstwo.

Innym znaczącym dylematem Wallenroda było to, czy poświęcić swoje osobiste szczęście z Aldoną, czy zrezygnować z niego na rzecz ratowania ojczyzny. Wybrał poświęcenie się dla Litwy, rezygnując z osobistego szczęścia, co stanowiło dla niego trudny dylemat moralny.

Antygona to doskonały przykład bohaterki tragicznej z moralnymi dylematami. Musiała stawić czoła wyborowi między przestrzeganiem prawa ustanowionego przez Kreona, który zakazywał pochówku jednego z jej braci, a obowiązkami religijnymi, które nakazywały jej pochowanie zmarłego. Antygona, wierząc w boskie prawa, zdecydowała się pochować brata, mimo że to mogło prowadzić do jej śmierci. Za swoje czyny została skazana przez Kreona na powolną śmierć, ostatecznie popełniając samobójstwo. Los Antygony jest klasycznym przykładem dylematów moralnych bez jednoznacznych rozwiązań, prowadzących do tragicznych konsekwencji.

W powieści „Ludzie bezdomni” doktor Tomasz Judym stoi przed dylematem wyboru między własnym szczęściem u boku Joasi Podborskiej a realizacją swojej misji społecznej, czyli zapewnieniem dostępu do usług medycznych dla najuboższych. Judym obawia się, że małżeństwo z Joasią może przeszkodzić mu w realizacji jego misji, co wywołuje w nim konflikt między osobistym szczęściem a poczuciem obowiązku.

Makbet, bohater dramatu Williama Szekspira, zmaga się z ambicjami zdobycia władzy, które są sprzeczne z jego poczuciem lojalności jako poddanego wobec króla. Pod wpływem przepowiedni trzech wiedźm i namowy żony, Makbet morduje króla Dunkana, co prowadzi do ogromnych konsekwencji – utraty spokoju, popadnięcia w obłęd i ostatecznie do tragicznego końca. Makbet ilustruje, jak tragiczne wybory mogą prowadzić do autodestrukcji i moralnego upadku.

Wszystkie te przykłady ilustrują, jak bohaterowie tragiczni są skonfrontowani z dylematami, które nie mają jednoznacznych rozwiązań i prowadzą do osobistych tragedii.


Przeczytaj także: Dlaczego ludzie potrzebują utworów wskazujących im, jaką drogą podążać przez życie. W pra­cy od­wo­łaj się do: wy­bra­nej lek­tu­ry obo­wiąz­ko­wej oraz in­ne­go utwo­ru li­te­rac­kie­go.

Aktualizacja: 2024-09-19 19:18:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.