Lady Makbet - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Paulina Słoma.

Lady Makbet to postać z dramatu Williama Szekspira pt. „Makbet”. Jest żoną tytułowego bohatera. Kobieta przyczyniła się do wielu nieszczęść, które spadły na Szkocję od momentu, w którym Makbet zapragnął objąć tron.

Charakterystyka Lady Makbet

Lady Makbet to bohaterka, która ogrywa w dramacie niekiedy o wiele większą rolę niż Makbet. Mimo to niewiele dowiadujemy się o jej wyglądzie, pochodzeniu, ani sprawowanej przez nią funkcji. Docenia przepych i bogactwo – głównie ten element jej usposobienia spowodował, że manipulowała mężem i zachęcała go do zbrodni. Zna Makbeta oraz jego słabości i potrafi je wykorzystywać.

W czasie zabójstwa Dunkana zachowała zimną krew. Nie tylko przygotowała plan zbrodni, ale również pomogła Makbetowi w jego realizacji. Po popełnieniu strasznego czynu jej mąż był roztrzęsiony, bliski paniki, natomiast Lady Makbet, nie ukazując żadnych emocji, umieściła zakrwawiony sztylet blisko śpiących wartowników. Za sprawą swojej niezwykłej inteligencji potrafiła przewidzieć, że to strażnicy w pierwszej kolejności oskarżeni zostaną o morderstwo.

Przepowiednia wiedźm przemówiła do Lady Makbet tak silnie, jak do jej męża. Mimo że wróżba czarownic nie wiązałaby się z objęciem tronu przez kobietę, we władzy jej męża dostrzegała ona szanse na życie w luksusie. Była bardzo ambitna, sprytna i przebiegła. Snuła kolejne intrygi, które miały pomóc Makbetowi w realizacji jego celu, nie wahała się przed żadnym z rozwiązań. Za jej namową ginęły kolejne osoby.

W związku Makbeta i Lady Makbet to ona zdecydowanie przejęła stery. Była o wiele bardziej silna psychicznie, potrafiła chłodno analizować sytuację i charakteryzowała się bezwzględnością. Mimo że kochała swojego męża, często go krytykowała – szczególnie wówczas, gdy nie był on w stanie sprostać jej kolejnym planom. Gdy Duncan miał gościć w domu Makbeta, jego żona od razu uznała to za pomyślną wróżbę i możliwość szybszego objęcia tronu przez Makbeta. Namawia męża, posługując się swoim sprytem i odniesieniami do przepowiedni wiedźm, że najlepszym rozwiązaniem będzie zabicie króla. Nie jest lojalna wobec władcy.

Makbet początkowo miał opory, ponieważ przed spotkaniem z wiedźmami charakteryzował się honorem i rycerskością. Jego żona, pozbawiona podobnych emocji, przekonuje go, że może być to jedyna okazja. Tym samym manipuluje mężem tak, by zasiać w nim poczucie bezgranicznej żądzy władzy. Jest zdeterminowana, by osiągnąć swój cel. Po morderstwie Dunkana ani chwili nie poświęciła na to, by wesprzeć swojego męża. Wyśmiała go i zarzuciła mu tchórzostwo. Jej zachowanie spowodowało, że po objęciu władzy Makbet przestał interesować się żoną. Odwrócił się od niej i nie chciał już korzystać z jej rad. Wypowiedzi Lady Makbet bardzo często dotyczyły jej męża. Uważała, że nie interesował się on swoją rodziną. Równocześnie przez cały czas dążyła do tego, by objął tron, jednak gdy tak się stało, miała mu to za złe.

Z racji tego, że Lady Makbet była głównym strategiem w planie objęcia tronu przez męża, za jej namową zginęło wiele osób. Początkowo słabszy psychicznie Makbet potrafił wyprzeć to z pamięci i popaść w oschłość, natomiast kobieta stopniowo popadała w szaleństwo. W końcu dosięgnęły ją wyrzuty sumienia, uświadomiła sobie, ile niepotrzebnych i okrutnych śmierci było jej pomysłem. Dostrzegła również po czasie, że straciła Makbeta na zawsze. Wiedziała, że to przez nią stał się tyranem i bezwzględnym człowiekiem.

Początek szaleństwa Lady Makbet objawiało się tym, że coraz więcej rzeczy zaczęło ją przerażać. Bała się ciemności, lunatykowała, cierpiała na bezsenność lub prześladujące ją koszmary. Wracała myślą do momentu zabójstwa Dunkana, które również wydarzyło się pod osłoną nocy i cierpiała przez to na ataki paniki.

Pozbawiona wsparcia swojego męża, Lady Makbet nie mogła podzielić się z nim swoimi emocjami, przez co wypłakiwała się samotnie w poduszkę każdego strasznego wieczoru. Do tych objawów po czasie doszły również halucynacje. Lady Makbet dostrzegała na swoich rękach plamy krwi. Nieustannie starała się je zmyć, jednak nie znikały, co wpędzało kobietę w jeszcze większy obłęd. Wcześniej chłodna i wyniosła kobieta musiała spać przy zapalonym świetle. Bardzo często zdarzało się, że wyruszała na samotne, nocne spacery, w trakcie których rozmawiała długo sama ze sobą. W czasie jednej z takich podróży zauważyła ją dama dworu i zdecydowała się wezwać lekarza. Gdy kolejnej nocy oczekiwali na swoją panią w komnacie zobaczyli ją, jak wraca roztrzęsiona i pociera swoje dłonie.

Wezwany lekarz nie potrafił pomóc Lady Makbet. Uznaje, że jest głęboko chora na duszy, radzi wezwać księdza, przeczuwając, że popełniła wielki grzech, który nie daje jej spokoju. Doktor słusznie przewiduje, że kobieta stanowi niebezpieczeństwo przede wszystkim dla samej siebie. Zaleca, by schować wszystkie przedmioty, którymi mogłaby się zranić. Lady Makbet coraz bardziej nie radzi sobie ze swoimi emocjami, napadami lęku i przewidzeniami. Wciąż nie może liczyć na wsparcie męża, którego wcześniej z takim uporem prowadziła ku władzy. Po niedługim czasie, wyczerpana wyrzutami sumienia i samotnością Lady Makbet popełnia samobójstwo.

Podobnie jak Makbet, Lady Makbet stała się ofiarą swojej zachłanności, żądzy władzy i chciwości. Kobieta jest postacią wyjątkowo charakterystyczną, barwną i oryginalną. Pozbawiona zasad moralnych i empatii manipulantka potrafiła świetnie kierować swoim mężem. Choć nie można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nie kochała ona Makbeta, ambicje przysłoniły jej wszystkie wartości, którymi wcześniej się kierowała. Małżeństwo to postacie tragiczne, które same skazały się na nieszczęśliwy los. Lady Makbet zdecydowała się popełnić samobójstwo, ponieważ mimo osiągniętego celu nic w jej życiu nie pozostało. Szekspir szkicując postać pozornie silnej i bezwzględnej kobiety ukazał w rozbudowany sposób ludzką psychikę. Najstraszniejsze czyny, za którymi stała Lady Makbet, nie pozostały bez winy. Kobieta pociągnęła ku tragedii zarówno siebie, jak i swojego męża.


Przeczytaj także: Makbet - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.