„Nie-boska komedia” to dramat romantyczny autorstwa Zygmunta Krasińskiego, który po raz pierwszy został wydany w roku 1835. Ukazuje on losy hrabiego Henryka, człowieka, który porzuca swoją rodzinę, ponieważ wierzy, że będzie poetą, ale okazuje się to był ułudą. Następnie Henryk staje na czele przeciwników rewolucji obyczajowej, wznieconej przez niższe klasy społeczne. Krasiński eksponuje tutaj klasową niechęć do uboższych grup społecznych, które pragną sprawiedliwszego porządku społecznego.
Spis treści
Miejsca, w których dzieje się akcja dramatu, są bardzo różne. Krasiński zgodnie z romantycznymi wyznacznikami zrywa bowiem z antyczną zasadą trzech jedności. Jako miejsce opisywanych wydarzeń można przede wszystkim wskazać wiejski kościółek, w którym hrabia Henryk bierze ślub ze swoją ukochaną Marią, komnaty zabytkowego zamku, który należy do hrabiego, lochy tego samego zamku, szpital dla osób nerwowo chorych oraz cmentarz.
Bardzo ważnym miejscem są też Okopy Świętej Trójcy. Są one autentyczne, leżą na Podolu, w zachodniej Ukrainie. Tam kiedyś bronili się konfederaci barscy, a w Krasiński osadził w nich obóz arystokratów, broniących ze wszelkich sił dawnego porządku świata, jaki chcą obalić rewolucjoniści.
Czas akcji także nie jest sprecyzowany w dramacie i również Krasiński nie zastosował się tutaj do zasady trzech jedności. Pojawiają się aluzje do faktycznych wydarzeń, takich jak powstanie listopadowe z roku 1839 czy Wielka Rewolucja Francuska, która wybuchła w roku 1789. W przybliżeniu czas trwania akcji można określić na mniej więcej piętnaście lat, od chwili ślubu Henryka z Marią, do śmierci ich syna, Orcia i zdobycia zamku przez atakujących rewolucjonistów. W drugiej części Orcio ma już bowiem czternaście lat, co pozwala odbiorcy spróbować określić ramy czasowe przedstawianych w dramacie wydarzeń.
Aktualizacja: 2024-10-15 20:44:17.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.