Balladyna – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Dramat „Balladyna Juliusza Słowackiego to utwór o władzy, zbrodni i moralnym upadku jednostki. Tytułowa bohaterka, ogarnięta żądzą władzy, dopuszcza się licznych morderstw, co prowadzi ją do ostatecznego upadku. W utworze pojawiają się różnorodne motywy, uniwersalne w kontekście również czasów współczesnych.

Spis treści

Motyw zbrodni

Akcja dramatu koncentruje się głównie wokół motywu zbrodni. Dopuszcza się jej kilku bohaterów, jednak prowodyrem przeważnie okazuje się tytułowa Balladyna. Pierwszym zbrodniarzem, o którym wspomina utwór, jest król Popiel IV, który po odebraniu władzy Popielowi III sprawuje krwawe, despotyczne rządy, eliminując swoich przeciwników, rządząc twardą ręką. Mimo że ten wątek pojawia się w dramacie, to największą uwagę autor poświęca morderstwom, jakich dopuszcza się Balladyna. Władza i ambicja prowadzą ją do pierwszej zbrodni – zabicia swojej siostry Aliny, z którą rywalizuje o rękę księcia Kirkora w konkursie na zbieranie malin. Wydarzenie to staje się początkiem jej drogi ku zbrodni i stopniowego zatracania własnego człowieczeństwa.

Początkowo Balladyna jest przerażona własnym czynem, jednak szybko tłumi wyrzuty sumienia. Jej ambicje i żądza władzy rosną w siłę, co symbolicznie odzwierciedla nieusuwalne, krwawe znamię na jej czole. Po poślubieniu Kirkora nie przestaje pozbywać się osób, które mogą stanowić dla niej zagrożenie. Wraz ze swoim kochankiem, Kostrynem, morduje Gralona, który wie za dużo o śmierci Aliny. Następnie zabija Grabca, by odebrać mu koronę Lecha, a także rozkazuje zgładzenie Pustelnika. W walce o dominację Balladyna przekupuje wojsko Kirkora, przez co przyczynia się do śmierci swojego męża. Zabija również swojego wspólnika, Kostryna, mimo że nosi jego dziecko. Jej czyny prowadzą do śmierci matki, Wdowy, która ginie na torturach. 

Motyw śmierci

Śmierć w utworze jest nienaturalna, następuje wskutek morderstw, bitew lub nadprzyrodzonych interwencji. Balladyna metodycznie eliminuje tych, którzy mogą jej przeszkodzić w osiągnięciu celu, nie zważając na konsekwencje. Słowacki przedstawia także śmierć w sposób groteskowy i absurdalny – Filon zakochuje się w martwym ciele Aliny, traktując je jako obiekt czystej, idealistycznej miłości. Bohater naiwnie wierzy, że Pustelnik zdoła ją wskrzesić, co ukazuje jego oderwanie od rzeczywistości. Giną wszyscy pretendenci do gnieźnieńskiego tronu, co podkreśla, że śmierć w utworze jest narzędziem sprawiedliwości. Największą ironią losu jest fakt, że Balladyna sama wydaje na siebie wyrok, nie zdając sobie z tego sprawy, a jej życie kończy się nagle, kiedy ginie rażona piorunem.

Motyw władzy

Kolejnym istotnym motywem w dramacie jest władza, której żądza staje się główną siłą napędzającą działania bohaterów. Kirkor walczy o sprawiedliwość i pragnie przywrócić tron prawowitemu władcy, Popielowi III. Jego intencje są szlachetne, w przeciwieństwie do Balladyny, której dążenie nie zna granic moralnych. Kobieta, początkowo prosta wiejska dziewczyna, stopniowo przekształca się w bezwzględną tyrankę, gotową na każdą podłość, by osiągnąć swój cel. Nie zadowala się pozycją pani na zamku – pragnie zostać autokratyczną królową, co prowadzi ją do kolejnych zbrodni. Ambicja zaślepia nie tylko Balladynę – nawet Grabiec, prosty chłop, chce być królem.

Motyw miłości

Goplana zakochuje się w Grabcu, lecz ich relacja jest nierealna i skazana na niepowodzenie. Mężczyzna nie traktuje jej poważnie, woli flirtować z Balladyną, która z kolei jest zainteresowana jedynie władzą i bogactwem. Grabiec, choć początkowo zdaje się być beztroski, nie przeżywa szczególnie zdrady Balladyny i szybko akceptuje jej ślub z Kirkorem. Balladyna nie kocha swojego męża – traktuje go wyłącznie jako narzędzie do osiągnięcia swoich celów, a gdy staje jej na drodze, eliminuje go bez skrupułów. Podobnie wykorzystuje Kostryna, którego pozbywa się, gdy już nie jest jej potrzebny. Jedynym prawdziwym uczuciem w dramacie jest miłość macierzyńska Wdowy, która mimo zdrady i okrutnego traktowania przez Balladynę, do końca pozostaje lojalna wobec swojej córki.

Motyw cierpienia

Balladyna, choć pozornie odnosi sukces, sama skazuje się na wieczne cierpienie – życie w nieustannym strachu przed zdemaskowaniem i maskowanymi wyrzutami sumienia. Nawet natura zdaje się karać ją za zbrodnie – duch Aliny ją prześladuje, zapach malin przypomina o popełnionym morderstwie, a plama krwi na czole staje się nieusuwalnym piętnem winy. Cierpienie dotyka także Pustelnika, wygnanego władcę, który rozumie ból innych i udziela mądrych rad. Wdowa cierpi zarówno fizycznie, jak i psychicznie, tracąc córki i będąc wyrzuconą z zamku w trakcie burzy. Próbuje odebrać sobie życie, lecz zostaje oślepiona przez piorun, a jej los kończy się tragicznie, gdyż na torturach.

Motyw sprawiedliwości

Motyw sądu w dramacie pojawia się w kulminacyjnym momencie, kiedy Balladyna, jako nowa władczyni, ma osądzić trzech winnych. Nieświadomie skazuje samą siebie na śmierć, gdyż to ona odpowiada za wszystkie zbrodnie. Ostatecznym wyrazem sprawiedliwości jest uderzenie pioruna, które symbolicznie wymierza jej karę za wszystkie popełnione grzechy. Piorun jest narzędziem boskiej interwencji, karzącym Balladynę. Los Balladyny wydaje się przesądzony już w chwili popełnienia pierwszej zbrodni. Znamię na jej czole to nie tylko fizyczny ślad po zbrodni, ale także symbol nieuchronnej kary i ciężaru winy, którego nie da się pozbyć. Natura zdaje się sprzysięgać przeciwko Balladynie – pioruny, duchy i znaki od losu wskazują na jej rychły koniec.

Motyw przemiany bohaterki

W dramacie pojawia się również motyw przemiany bohatera. Balladyna przechodzi drastyczną metamorfozę od potencjalnie niewinnej dziewczyny, którą mogłaby być podobnie do swojej siostry, Aliny, do bezwzględnej morderczyni, nie wahającej się poświęcać bliskich w imię własnych ambicji. Początkowo kieruje nią strach, później jednak traci jakiekolwiek skrupuły. Jej przemiana ukazuje, jak zgubna może być żądza władzy i jak zbrodnia prowadzi do moralnego upadku.


Przeczytaj także: Kordian - plan wydarzeń

Aktualizacja: 2025-03-30 23:39:57.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.