Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Goplana to bohaterka należąca do planu fantastycznego dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna”.

Charakterystyka Goplany

Jest ona nimfą wodną, zamieszkującą jezioro Gopło i władającą nim. Goplana na wiosnę budzi się ze snu zimowego. Wtedy ożywa też cała przyroda i stroi się w różne barwy z okazji powrotu swojej królowej. Nimfa jest piękna i młoda, służą jej też dwie niezwykłe postaci - Skierka i Chochlik.

Goplana jest zakochana w Grabcu - kochanku Balladyny - którego uratowała przed utonięciem w jeziorze. Bez powodzenia walczy ona o jego względu, a pewnego razu, rozzłoszczona jego obojętnością, zamienia go w płaczącą wierzbę, przez co Grabiec staje się świadkiem zbrodni Balladyny. Goplana powierza również Grabcowi koronę Piasta III, w wyniku czego zostaje on omyłkowo koronowany. Nimfie nie udaje się jednak zdobyć względów ukochanego, traktuje on ją jak dziwne zjawisko, którego nie rozumie. 

Goplana jest postacią fantastyczną, potężną, ale także nieszczęśliwą. Jej władza i moc nie pozwalają jej zdobyć ukochanego mężczyzny, nieważne, jak skomplikowane intrygi nimfa planuje. Ma ona także tendencję do wtrącania się w ludzkie sprawy i ingerowania w życie innych bohaterów.

To właśnie Goplana przywiodła Kirkora do wiejskiej chaty, licząc, że zakocha się on w Balladynie, a wtedy Grabiec będzie już tylko jej. Goplana jest więc potężna i sprytna, jednak wszystko to, czego dotknie, sprowadza na innych nieszczęście. Nimfa jest także mściwa, czego przykładem jest jej zachowanie wobec Grabca. Gdy dowiaduje się o jego spotkaniu z Balladyną, w ramach zemsty zmienia go w wierzbę płaczącą.

Goplana jest więc także skupiona na sobie i egocentryczna, nie obchodzi jej to, że miesza w ludzkich losach - są oni dla niej tylko pionkami w rozgrywce, która ma doprowadzić ją do celu. Nie rozumie ona ludzkiej natury, pochodzi bowiem z innego świata. W związku ze swymi nierealnymi marzeniami Goplana cierpi, nie mogąc dostać tego, czego chce. Władza, którą ma jako królowa jeziora Gopło, nie ułatwia jej spełnienia pragnień, a nawet to utrudnia. Goplana jest także zaślepiona miłością do Grabca i nie dostrzega przez to wad ukochanego mężczyzny oraz katastrofy, która jest skutkiem jej pełnych emocji i namiętności działań.


Przeczytaj także: Alina – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:24:11