Dlaczego twoim zdaniem Balladyna stała się jednym z najpopularniejszych romantycznych dzieł w polskiej literaturze?

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Wiele dzieł zdobywa popularność tylko na krótki czas, a potem ginie w historii literatury, a o ich istnieniu wie tylko garstka historyków, interesujących się danym okresem czy autorem. Są jednak utwory, które zdobywają ogromny rozgłos, wchodzą na stałe do kanonu literatury, umieszczane są na listach lektur szkolnych i wciąż są czytane i znane, mimo upływających kolejnych lat, dekad, a nawet wieków od ich premiery. Jednym z takich tekstów jest „Balladyna” - romantyczny dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, który po raz pierwszy wydany został w roku 1839.

Jakie cechy dramatu Słowackiego stoją za jego popularnością? Dlaczego uznany on został za jeden z najważniejszych utworów, jakie powstały w czasach romantyzmu? Na zjawisko to z pewnością wpływ miał fakt, że „Balladyna” to swego rodzaju romantyczny kryminał, opowiadający zajmującą historię morderstw, jakich dopuściła się główna bohaterka na swojej drodze do zdobycia władzy i bogactwa. Odkrywanie kolejnych intryg Balladyny i obserwowanie, jak daleko będzie się ona w stanie posunąć, by zrealizować swój ambitny plan. Dramat jest więc po prostu dobrze napisaną, wciągająca lekturą, która szybko może zainteresować czytelnika.

Inną zaletą „Balladyny”, która sprawia, że czytelnicy wciąż po nią sięgają, jest jej baśniowość i magiczny klimat, jaki Słowacki wykreował przy pomocy fantastycznych elementów. Dramat bowiem opowiada o losach postaci takich jak nimfa Goplana czy służące jej chochliki, zawiera także elementy czarów, magii, dawnych wierzeń i siły wyższej, co razem tworzy niepowtarzalny klimat, przyciągający nowych odbiorców.

Dodatkowo Słowacki zawarł w swoim dziele nawiązania do czasów prasłowiańskiej Polski i do popularnej wówczas ludowości. Jego dzieło wydane zostało w czasach zaborów, dlatego przywoływanie mitologii polskiej, opisywanie kraju jako bytu istniejącego od stuleci podobało się czytelnikom, którzy brutalnie zostali pozbawieni nie tylko ojczyzny i próbowano im także odebrać tożsamość narodową. Dzieła takie jak „Balladyna” pomagały w jej budowaniu i utrzymaniu w społeczeństwie, dlatego były przez nie cenione.

Nie bez wpływu był także wyjątkowy talent Słowackiego do tworzenia tekstów, jego piękny język i umiejętność budowania wiarygodnych postaci i intrygujących historii. To właśnie jego umiejętności mogły zaważyć na tym, że „Balladyna” jest dziełem wciąż czytanym i poznawanym przez kolejne pokolenia młodych czytelników.


Przeczytaj także: Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów. Nowa matura

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.