Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Hrabia Kirkor to jeden z głównych bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego, który zatytułowany jest od imienia najważniejszej postaci - “Balladyna”.

Charakterystyka Kirkora

Kirkor to bogaty rycerz, właściciel i pan zamku. reprezentuje on wyższą klasę społeczną, obecną w feudalnym porządku świata przedstawionego. Bohater udaje się do Pustelnika po poradę w sprawie ożenku. Chciałby bowiem pojąć jakąś kobietę za żonę, nie ma jednak pojęcia, gdzie jej szukać. Pustelnik radzi mu, by wybrał zwykłą, wiejską dziewczynę, która doceni to, co wniesie do jej życia małżonek i będzie pracowita oraz gospodarna.

Kirkor udaje się więc do chaty Wdowy, nie może jednak zdecydować, którą z jej córek pojąć za żonę. Mają więc one ścigać się w zbieraniu malin, jednak Balladyna zabija siostrę i wychodzi za Kirkora. Nie jest to jednak dla rycerza szczęśliwy i udany związek. Żona szybko zaczyna zastanawiać się, jak pozbawić męża władzy. Nawiązuje ona też romans z jego podwładnym, Fon Kostrynem. Gdy Kirkor wyrusza walczyć pod Gnieznem za prawowitego króla, Popiela III, Fon Kostryn wyrusza także, by pokonać jego wojska. Kirkor ostatecznie ginie na polu bitwy, a Balladyna przejmuje jego władzę.

Kirkor jest inny niż pozostali możnowładcy świata przedstawionego. W przeciwieństwie do nich gardzi kłamstwem, korupcją i wykorzystywaniem poddanych. Jest on ufny - wierzy radzie Pustelnika i szuka swojej żony wśród prostych, wiejskich dziewcząt. Nie potrafi wybrać pomiędzy Aliną i Balladyną, obie wydają mu się równie atrakcyjne, zawierza więc swoje życie i decyzje w ręce losu. Nie podejrzewa także swojej przyszłej żony o dokonaną zbrodnię, dlatego bez żadnych wątpliwości żeni się z nią i sprowadza ją do swojego zamku.

Kirkor pragnie tak naprawdę tylko spokojnego życia z ukochaną, nie ma on wielkich planów i ambicji w przeciwieństwie do Balladyny. Przez swoje podejście staje się jej łatwą ofiarą, którą poświęca ona na drodze do władzy. Rycerz mógłby zamieszkać nawet w wiejskiej chacie, nie stawia więc zbytków i majątków na szczycie swojej hierarchii priorytetów. Kirkor jest także patriotą, co widać, gdy wyrusza on do walki o tron prawowitego króla, Popiela III. Nie jest on w stanie znieść niesprawiedliwości i bezprawia, dlatego zbiera wojsko i staje do bitwy o swojego króla. Uważa, że jego obowiązkiem jest walka o wolność i sprawiedliwość. Kirkor jest więc dobrym obywatelem, angażującym się w życie swojej ojczyzny. 

Mimo wszystkich swych zalet, Kirkor od początku jest ofiarą intryg i manipulacji, które rujnują mu życie. Balladynę spotyka, ponieważ ufnie stosuje się do rady Pustelnika. Ginie w wyniku intryg swojej żony, która nie kochała go i pragnęła tylko jego majątku i pozycji. Ostatecznie rycerz ginie zdradzony przez swojego podwładnego, który na dodatek uwiódł jego żonę. Kirkor jest więc wykorzystywany przez swoje otoczenie, które chce tylko przejąć to, co jest udziałem rycerza.


Przeczytaj także: Balladyna - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.