Balladyna - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Balladyna” to dramat romantyczny i jedno z najważniejszych dzieł autorstwa Juliusza Słowackiego. Po raz pierwszy ukazała się w roku 1839 w Paryżu. Przedstawia losy tytułowej bohaterki, która sięga po władzę, zaczynając od morderstwa własnej siostry, Aliny, by poślubić bogatego rycerza Kirkora. Dramat łączy w sobie elementy realistyczne z fantastycznymi.

  • Balladyna - miejsce akcji
  • Balladyna - czas akcji
  • Balladyna - miejsce akcji

    Słowacki wskazał między innymi miejsce akcji. Rozgrywa się ona w okolicach jeziora Gopło. Oznacza to, że są to tereny położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie ten zbiornik wodny się znajduje. Wydarzenia mają miejsce w wiejskiej chacie Balladyny, w lesie, na zamku Kirkora i w innych lokalizacjach. Opisywane tereny, takie jak zagajniki czy pustelnie mają zdecydowanie baśniowy klimat, który współgra z opisywanymi wydarzeniami.

    Balladyna - czas akcji

    Słowacki opisał w dramacie wydarzenia dziejące się w odległych czasach. W przywołanym przez niego okresie panuje w Polsce mityczna i legendarna dynastia Popielidów, a konkretnie jest to czas rządów króla Popiela III i Popiela IV. O tej dynastii w swoich kronikach wspomina między innymi Wincenty Kadłubek, a także sam Jan Długosz. Ten drugi kronikarz twierdzi, że rządy Popiela I przypadają na okolice roku 800. Są to zatem czasy legendarne, a wspomniani władcy są wytworem mitów oraz dawnych opowieści. Sama zaś akcja obejmuje zaledwie cztery dni, w ciągu których Balladyna morduje swoją siostrę, zostaje żoną Kirkora, przegania matkę z zamku, zdradza męża i sięga po władzę. Wszystko to dzieje się w ciągu pięciu aktów, a w ostatnim następuje dzień czwarty wydarzeń oraz śmierć głównej bohaterki dzieła, czyli tytułowej Balladyny, która sprowadziła na siebie okrutny koniec.


    Przeczytaj także: Młodość jako czas pierwszych rozczarowań. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

    Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.