Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Alina jest jedną z głównych bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem “Balladyna”. Jest ona młodszą siostrą tytułowej postaci i wraz z nią i matką mieszka w ubogiej, wiejskiej chacie.

Charakterystyka Aliny

Alina opisywana jest na zasadzie przeciwieństwa Balladyny - jest od niej delikatniejsza, ma różaną cerę i jasne oczy. Złote włosy zaplata w warkocz. Gdy w chacie pojawia się rycerz Kirkor, nie może on zdecydować, którą z sióstr chciałby poślubić. Dlatego więc rywalizują one o jego rękę, zbierając do dzbanków maliny. W trakcie tego wyścigu Alina zostaje zamordowana przez swoją starszą siostrę, która chce zapewnić sobie rękę rycerza. Świadkiem morderstwa jest tylko Grabiec, zmieniony przez Goplanę w wierzbę płaczącą. Zniknięcie Aliny zostaje wytłumaczone ucieczką dziewczyny z domu z kochankiem, co łamie jej matce serce. Ciało młodszej siostry odnajduje później Filon, który zakochuje się w niej. Uważa on bowiem, że Alina reprezentuje doskonałe piękno.

Alina jest dokładnym przeciwieństwem Balladyny, nie tylko z wyglądu, ale i z charakteru. Jest ona osobą dobrą, miłą i przy okazji trochę też dziecinną. Alina wierzy w opowieści matki o księciu z bajki, który odmieni jej życie. Ważna jest dla niej prawdziwa miłość i w jej imię gotowa byłaby poświęcić względy Kirkora. W trakcie jego odwiedzin zaczyna jednak szybko się w nim zakochiwać. Nie jest to jednak motywowane jego bogactwem, co z kolei w stronę rycerza pcha Balladynę. Jej uczucia są proste i bezkrytyczne, bierze ona ludzi takimi, jacy są, bez wątpliwości, co może czynić ją nieco naiwną osobą, nie dostrzegającą wad innych ludzi, nawet gdy są one bardzo widoczne.

Alina jest także bardzo pracowita - pomaga swojej starej matce, a w trakcie zbierania malin bez problemu wyprzedza starszą siostrę. To także dobra, wierna córka. Deklaruje ona bowiem, że po ślubie z Kirkorem zaopiekowałaby się ona starą, słabą matką i zapewniła jej godne życie aż do końca jej dni. Alina jest więc oddana swojej rodzinie, gdy los się do niej uśmiecha, pamięta o matce i siostrze, chce dla nich jak najlepiej. Jest przeciwieństwem egoistycznej Balladyny i nie podejrzewa jej o złe zamiary, za co płaci najwyższą cenę i zostaje przez nią zabita.

Alina symbolizuje więc piękno charakteru i piękno ciała, jest uosabiane ze wszystkim tym, co dobre i szlachetne. Dziewczyna jest także bardzo religijna - przed zbieraniem malin modli się do Boga, ukazując mu swoje czyste i szlachetne serce. Nie ma w niej grzechu i zawiści, gdyby Balladyna zdobyła rękę Kirkora, zapewne cieszyłaby się szczęściem siostry.

Alina jest przykładem tego, że piękne i czyste marzenia nie mają szans z prozą życia. Jej los pokazuje, że w rzeczywistości wygrywa brutalność, siła i determinacja, nie zaś dobroć i szlachetność. Nie miała ona szans w starciu z silniejszą, pozbawioną skrupułów siostrą, w której Alina nie widziała wad i kochała ją gorąco.


Przeczytaj także: Kirkor – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.