Fon Kostryn – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Fon Kostryn jest jednym z bohaterów „Balladyny”, dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego. Pełni funkcję dowódcy warty w zamku Kirkora - męża tytułowej bohaterki. Fon Kostryn jest więc rycerzem, pochodzi z niemieckiego rodu. Jest też kimś wysoko postawionym, kto postanawia się zbuntować przeciwko swojemu władcy i ostatecznie ginie w wyniku zawiązanych przez siebie intryg.

Charakterystyka Kostryna

Fon Kostryn pochodzi z książęcego rodu germańskiego, jednak los zmusił go do zamieszkania wśród „Lachów”, swoje położenie rozpatruje w kategorii „bycia sługą w obcym kraju”. Uosabia „żywioł niemiecki”, postrzegany przez Słowackiego jako „podstępny i kierujący się nieszlachetnymi pobudkami”. Korzystając z okazji, Kostryn nawiązuje romans z Balladyną. Dzieje się to po tym wyruszeniu Kirkora na walkę za króla Popiela III. Zbliżenie się do żony swego władcy jest dla niego kwestią kalkulacji politycznej. Dostrzega w Balladynie doskonałego sojusznika w jego własnych dążeniach. Jego romans z nią nie jest jedynie relacją opartą na pożądaniu – to przede wszystkim strategiczny ruch, który ma na celu umocnienie jego pozycji i zdobycie większej kontroli nad sytuacją na dworze. W relacji tej jednakże istnieje też pierwiastek ryzyka, gdyż Balladyna już raz udowodniła, że nie cofnie się przed zbrodnią, by osiągnąć swój cel. Kostryn jest jednak na tyle przebiegły, że nie tylko nie obawia się tej kobiety, ale wręcz świadomie wchodzi z nią w komitywę.

Zna on sekret swojej kochanki, która zamordowała swoją siostrę, by wyjść za Kirkora. Jego wiedza o tej zbrodni daje mu przewagę nad Balladyną, sprawiając, że może ją szantażować i kontrolować. Przypadkowy świadek jej wizyty u Pustelnika, gdy Balladyna prosi o pomoc w usunięciu krwawego znamienia, Fon Kostryn zdaje sobie sprawę, jak wielką władzę może zdobyć, mając nad nią przewagę w postaci tej wiedzy. Tym samym staje się dla niej nie tylko sojusznikiem, ale także potencjalnym zagrożeniem. Wspólne zabicie posłańca Kirkora, który miał donieść o zdradzie Balladyny, jeszcze bardziej splata ich losy. Od tego momentu są nie tylko kochankami, ale również wspólnikami w zbrodni. 

Fon Kostryn następnie pokonuje wojska Kirkora, a mąż Balladyny ginie wówczas na polu walki. To zwycięstwo daje mu jeszcze większe wpływy i otwiera drogę do dalszej kariery. Zdobycie pozycji władcy wymaga jednak od niego kolejnych eliminacji przeciwników. Kieruje się wyłącznie chorobliwą ambicją, dla jej spełnienia gotów jest podejmować coraz to śmielsze kroki. Wydaje się, że jego plan się powiódł – Balladyna stała się jego sprzymierzeńcem, a jej mąż, główna przeszkoda, został usunięty. Jednak to właśnie w tym momencie jego los zaczyna się komplikować. Balladyna, która sama marzy o władzy absolutnej, nie zamierza dzielić się nią z nikim. Zna ambicje Fon Kostryna i wie, że nie może mu ufać, dlatego decyduje się na ostateczny krok – zabija go, podając mu zatruty kawałek chleba:

„Twój wódz, o pani można i łaskawa, 
Otruty skonał; wielki rycerz ginie 
Od jadu, co się zowie ludomorem. 
Na jego ciele żelaznym kolorem 
Wyszło tysiące plam; skonał otruty.”

Ironią losu jest to, że człowiek, który bezwzględnie eliminował swoich rywali, pada ofiarą podobnej intrygi. 

Fon Kostryn jest człowiekiem sprytnym, nieszczerym i idącym po trupach do celu. Każdy jego ruch jest dobrze przemyślany i nastawiony na osiągnięcie maksymalnych korzyści. Wykorzystuje nadarzającą się okazję, a jego decyzje nie są podyktowane lojalnością czy uczuciami, lecz chłodną kalkulacją i dążeniem do sukcesu. Zdobywa to, czego pragnie – władzę, żonę swojego władcy, pozycję w zamku. Nie boi się ryzyka i nie waha się przed podjęciem działań, które inni uznaliby za niemoralne lub haniebne. Jest pewny siebie i nie ogląda się na konsekwencje swoich czynów. Żądza władzy jest w nim wyjątkowo silna – by zdobyć tron, zamordował Kirkora, któremu przecież służył. 

Kostryna można określić mianem karierowicza – szybko i bezwzględnie pokonuje kolejne stopnie w hierarchii społecznej. Nie jest rycerzem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, lecz raczej politycznym graczem, który nie cofnie się przed zdradą, jeśli przyniesie mu to korzyści. W tym celu nawiązuje z Balladyną romans. Nie przeszkadza jej stan cywilny rycerzowi, który nie przejmuje się jakimkolwiek kodeksem moralnym. Jest to postać pozbawiona honoru. Fon Kostryn nie ma skrupułów, wykorzystuje przeciwko swoim wrogom i rywalom wszelkie ich słabości. W przypadku Balladyny była to wiedza o jej zbrodni. Świadomość tego, że Balladyna dopuściła się morderstwa, daje mu przewagę, którą skutecznie wykorzystuje, manipulując nią i wymuszając jej współpracę. Nie ma w nim ani cienia lojalności – jego jedyną motywacją jest władza. Fon Kostryn nie wahałby się przed pogrążeniem kochanki, gdyby miało mu to przynieść upragnioną władzę. 

Fon Kostryn kończy więc swoje życie niewspółmiernie do ogromnych ambicji, jakie nim rządziły w czasie życia. W ten sposób historia zatacza koło – człowiek, który manipulował innymi, sam pada ofiarą manipulacji i umiera, oszukany przez kogoś równie bezwzględnego jak on sam.


Przeczytaj także: Grabiec – charakterystyka

Aktualizacja: 2025-03-31 00:06:02.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.