Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Fon Kostryn to jeden z bohaterów dzieła “Balladyna” autorstwa Juliusza Słowackiego. Jest on dowódcą warty w zamku Kirkora - męża tytułowej bohaterki. Fon Kostryn jest więc rycerzem, pochodzi z niemieckiego rodu. Jest też kimś wysoko postawionym, kto postanawia się zbuntować przeciwko swojemu władcy i ostatecznie ginie w wyniku zawiązanych przez siebie intryg.

Charakterystyka Kostryna

Fon Kostryn nawiązuje romans z Balladyną po tym, jak Kirkor wyjeżdża, by walczyć za króla Popiela III. Zna on sekret swojej kochanki, która zamordowała swoją siostrę, by wyjść za Kirkora. Obserwuje on bowiem jej wizytę u Pustelnika, którego Balladyna prosi o pomoc w usunięciu krwawego znamienia - pamiątki zbrodni. Razem z Balladyną zabijają posłańca Kirkora, stając się wspólnikami w intrydze. Fon Kostryn następnie pokonuje wojska Kirkora, a mąż Balladyny ginie wówczas na polu walki. Po bitwie Balladyna pozbywa się rycerza, trując go. Tak kończy się życie Fon Kostryna.

Fon Kostryn jest człowiekiem sprytnym, nieszczerym i idącym po trupach do celu. Zdobywa to, czego pragnie - władzę, żonę swojego władcy, pozycję w zamku. Jest pewny siebie i nie waha się osiągać założonych celów. Żądza władzy jest w nim wyjątkowo silna - by zdobyć tron, zamordował Kirkora, któremu służył.

Kostryna można określić mianem karierowicza - szybko i bezwzględnie pokonuje kolejne stopnie w hierarchii społecznej. W tym celu nawiązuje z Balladyną romans, co świadczy o jego zepsuciu moralnym. Jest ona bowiem zamężna i to z Kirkorem, któremu Fon Kostryn służy. Nie przeszkadza to jednak rycerzowi, nie przejmuje się jakimkolwiek kodeksem moralnym, ponieważ liczy się dla niego tylko jego cel, a jest nim tron.

Fon Kostryn nie ma skrupułów, wykorzystuje przeciwko swoim wrogom i rywalom wszelkie ich słabości. W przypadku Balladyny była to wiedza o jej zbrodni. Fon Kostryn nie wahałby się przed pogrążeniem kochanki, gdyby miało mu to przynieść upragnioną władzę. Jest więc on człowiekiem bezwzględnym, egocentrycznym i niegodnym zaufania. Zaślepia go ambicja i żądza władzy, nic innego nie liczy się dla niego. Ostatecznie ginie oszukany przez Balladynę, która zna jego pragnienia i pozbywa się go przy pomocy zatrutego kawałka chleba. Fon Kostryn kończy więc swoje życie marnie i niewspółmiernie do ogromnych ambicji, jakie nim rządziły w czasie życia.


Przeczytaj także: Grabiec – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.