Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Autorką charakterystyki jest: Paulina Słoma.

Balladyna i Alina to siostry, bohaterki tragedii Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Kobiety, mimo więzi łączącej je od najmłodszych lat, posiadają zupełnie inne cechy charakteru, które uwidoczniły się w momencie przyjazdu do ich domu Kirkora.

Balladyna była starszą siostrą Aliny. Miała ciemne włosy oraz czarne oczy. Była blada i smukła. Choć różniła się od siostry wyglądem, w początkowych partiach utworu trudno zauważyć, by posiadała zupełnie odmienny od siostry charakter. Charakteryzowała się co prawda nieco ciętym językiem, ale nie stanowiła zagrożenia ani dla swojej starej matki, ani dla Aliny. Planowała związek z Grabcem. Dopiero wystawiona na próbę ukazała swoje prawdziwe oblicze.

Po przybyciu Kirkora do chatki, którą zamieszkiwała wspólnie z siostrą i matką, zapałała chęcią zdobycia przywilejów, bogactwa i luksusów, jakie mogłoby zapewnić jej małżeństwo z księciem. Pierwszą z jej zbrodni było kłamstwo i manipulacja. Chcąc zrobić dobre wrażenie na gościu i swojej rodzinie sprawiała pozory osoby bardzo podobnej do swojej siostry, jednak już od początku postawiła sobie za cel zdobycie władzy. Już w trakcie rywalizacji w konkursie malin, jaką zlecił siostrom Kirkor, uwidoczniły się w niej takie cechy jak zawiść, niecierpliwość, lenistwo i wybuchowość.

Balladyna nie tylko nie potrafiła przegrywać, ale przede wszystkim była zdolna do zabicia własnej siostry, by osiągnąć swój cel. Przebywając już na zamku Kirkora nie wahała się korzystać z jego bogactw, swoją chciwość zasłaniając pozorowaną miłością do męża. Była kobietą wyrachowaną i żądną władzy. Potrafiła wykorzystywać ludzi dla osiągnięcia swoich celów – jej największym marzeniem była nieograniczona władza. To dążenie do władzy doprowadziło ją do śmierci. Gdy wszystkie spiski Balladyny wyszły na światło dzienne, kobieta, do końca utrzymując o swojej niewinności, została uderzona przez piorun, na który się zarzekała, i zginęła.

Alina – młodsza siostra Balladyny – różniła się od niej pod każdym względem. Miała jasną, różaną cerę i piękne, fiołkowe oczy. Wyglądała więc na osobę o wiele weselszą i sympatyczniejszą niż jej siostra. Z usposobienia była to kobieta nieco naiwna, dziecinna i obdarzona wrażliwością. Jej prawdomówność i szczerość nadawały jej cechy dziecka.

Z równie dziecinną radością podjęła się wyzwania, jakie zlecił siostrom Kirkor. Książę zauroczył Alinę od momentu jego odwiedzin w leśnej chatce, jednak było to zauroczenie niewinne – zupełnie różne od fascynacji jej siostry, która w Kirkorze widziała przede wszystkim możliwość poprawienia swojego statusu. Nie planowała nigdy – tak jak zrobiła to Balladyna – wyrzec się swojej rodziny; nie wstydziła się również własnego pochodzenia.

Zbieranie malin przychodziło jej z łatwością, ponieważ traktowała konkurs jako uczciwą rywalizację, a przy okazji możliwość do spędzenia czasu na łonie natury. Inaczej niż Balladynę, nie zaślepiły jej ambicje. Z tego powodu mogła w skupieniu zbierać maliny i, zupełnym przypadkiem, udało jej się prześcignąć siostrę. Widząc gniew Balladyny oferowała jej nawet swoją pomoc – chciała pokazać siostrze miejsce, które obfituje w maliny oraz podzielić się z nią swoimi zbiorami. Nagła przemiana Balladyny przestraszyła ją. Choć niczym nie zawiniła, poniosła śmierć z ręki własnej siostry.

Siostry zostały przedstawione na zasadzie kontrastu – mniejsze znaczenie miał jednak ich wygląd zewnętrzny. Początkowe fragmenty utworu eksponują przede wszystkim różne osobowości kobiet. Alina była młodą dziewczyną, która nie żywiła urazy, cechowała się uczynnością, wrodzoną dobrocią, wrażliwością oraz przywiązaniem do rodziny. Balladyna – choć pozornie towarzyszka i przyjaciółka siostry – zaślepiona była ambicjami. Na drodze do ich spełnienia nie tylko odwróciła się od rodziny, ale również stała się wyrachowaną intrygantką i morderczynią.

Mimo tego, że Balladyna prezentowała wszystkie cechy postaci negatywnej, trudno określić Alinę jako postać wzorową i godną naśladowania. Przede wszystkim charakteryzowała się ona naiwnością – Balladyna bardzo łatwo mogła ją wykorzystywać. Nie rozumiejąc wielu z intryg i manipulacji starszej siostry Alina stanowiła bardzo łatwy cel. Prawdopodobnie nie poradziłaby sobie również na dworze Kirkora – szczególnie dlatego, że władca często wyjeżdżał, a wówczas zamek zarządzany był przez służbę i straż. Z drugiej jednak strony byłaby o wiele lepszą żoną niż Balladyna. Ta traktowała swojego męża przede wszystkim jako narzędzie do wzbogacenia się i podniesienia swojego własnego prestiżu. Nie wahała się źle o nim mówić ani nawiązywać romansów, jeżeli mogły zapewnić jej one korzyści.

Historia Balladyny i Aliny wskazuje na to, że niektóre cechy charakteru wpływają na niekorzyść bohaterów. Alina mogłaby uniknąć intryg siostry, natomiast Balladyna całego zła, które wyrządziła innym ludziom i sobie. Starsza siostra była postacią wyjątkowo nikczemną – nie starała się walczyć ze swoimi słabościami. Alina natomiast charakteryzowała się ogromną, wyidealizowaną szlachetnością, która bardzo szybko ją zgubiła.


Przeczytaj także: Kordian - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.