Wdowa (Balladyna) – charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

Wdowa jest bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego “Balladyna”. Jest ona matką tytułowej bohaterki oraz jej siostry, Aliny, które rywalizują między sobą o rękę rycerza Kirkora.

Charakterystyka Wdowy z Balladyny

Wdowa kochała obie swoje córki równie mocno i pragnęła dla nich życia lepszego niż to, którego sama zaznała. Mieszkała razem z nimi w wiejskiej okolicy. Matka Balladyny jest znachorką i leczy okolicznych mieszkańców.

Po ślubie starszej córki z Kirkorem Wdowa przeprowadza się wraz z nią od zamku, opuszczając wieś. Balladyna wstydzi się jednak swojej starej, prostej matki, nie pasującej do jej nowego życia, rozkazuje więc zamknąć ją w wieży. Córka przestaje także przyznawać się do niej i nazywa Wdowę mamką - osobą, która tylko ją wykarmiła, nie urodziła.

Wdowa cierpi z powodu zniknięcia Aliny, ale nie ma świadomości, że to Balladyna ją zamordowała i boleśnie przeżywa to, że starsza się od niej odwróciła. Zdesperowana, próbuje nawet popełnić samobójstwo, a piorun wypala jej oczy. Ostatecznie Wdowa staje przed swoją córką, która ma osądzić winy, jakich sama dopuściła się wobec matki. Wdowa nie chce jednak zdradzić imienia niewdzięcznego dziecka, które ją skrzywdziło, co sprawia, że zostaje wzięta na tortury, w trakcie których umiera, nie wypowiedziawszy imienia córki.

Wdowa jest prostą kobietą, której życie skupia się na swoich dzieciach. Pragnie dla nich dobrego, dostatniego życia, którego symbolem okazuje się dla niej być rycerz Kirkor. Jest ona także osobą pomocną, co przejawia się tym, że jako znachorka dba o swoich sąsiadów i leczy ich, gdy upadają na zdrowiu.

Wdowa podąża za swoją starszą córką, by zawsze być przy niej i służyć jej pomocą. Nie wyobraża sobie siebie w innej roli, macierzyństwo jest bowiem sensem jej życia. Matka nie odwraca się od swojej córki nawet wtedy, gdy zaczyna się ona wypierać jej i ostatecznie zamyka ją w wieży. Jest więc ona przykładem niezniszczalnej wręcz miłości macierzyńskiej, która przetrwa wszystko.


Przeczytaj także: Goplana – charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.