Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Albert Camus
Epoka literacka:
Współczesność
Dżuma - opracowanie
Dżuma - streszczenie
Dżuma - plan wydarzeń
Charakterystyki bohaterów
Bernard Rieux
Jean Tarrou
Rajmond Rambert
Joseph Grand
Cottard
Ojciec Paneloux
Othon
Żona doktora Rieux
Stary astmatyk
Doktor Richard
Pani Rieux
Wszyscy bohaterowie Dżumy
Bohaterowie Dżumy, a...
Na podstawie kazań ojca Paneloux określ jego zmianę w stosunku do epidemii
Rieux i Edelman - ocena postaw lekarzy
Dżuma - opracowanie tematów
Dżuma - problematyka
Dżuma - motywy literackie
Dżuma - główne wątki
Dżuma - czas i miejsce akcji
Dżuma – kompozycja, styl, język
Dżuma jako powieść-parabola - cechy
Dżuma - Różne postawy człowieka wobec zła
Dżuma jako powieść o złu - motyw zła w powieści
Egzystencjalizm w Dżumie
Uniwersalizm Dżumy
Czym dla bohaterów Dżumy jest wolność?
Wyjaśnij dosłowne i metaforyczne znaczenie tytułu powieści Dżuma
Omów postawy ludzi w sytuacji zagrożenia w oparciu o Dżumę
W człowieku więcej rzeczy zasługuje na podziw niż pogardę - wyjaśnij znaczenie słów z Dżumy
Dlaczego Dżuma jest opowieścią także o czasie współczesnym i ludziach dzisiaj? W wypracowaniu odwołaj się do odpowiednich fragmentów lektury i postaw bohaterów.
Dżuma na maturze - rozprawki
Jaką postawę przyjmuje człowiek w obliczu cierpienia innych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dżumy Alberta Camusa oraz do wybranych tekstów kultury
Dżuma na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Motyw cierpienia niezawinionego i jego znaczenie dla przesłania utworu. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa.
Trudne wybory w sytuacjach krańcowych. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Powinności moralne człowieka w obliczu zagrożenia. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Człowiek w obliczu zła. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst
Pytania egzystencjalne w obliczu doświadczenia cierpienia i śmierci. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw oblężonego miasta. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Człowiek wobec cierpienia i śmierci. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Ludzka solidarność w obliczu zagrożenia. Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Czy możliwa jest przyjaźń w sytuacjach skrajnych? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Dżuma i inne lektury - wypracowania
W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do Małego Księcia oraz innego utworu literackiego
Walka dobra ze złem w literaturze. Przedstaw motyw analizując wybrane tematy.
„Człowiek coraz bardziej bytuje w lęku” – Jan Paweł II. Dramat ludzkiej egzystencji w wybranych utworach XX w
Pomyślność własna czy dobro wspólnoty? Która z tych racji jest ważniejsza? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu III części Dziadów Adama Mickiewicza, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury
Dwie perspektywy wyścigu w walce o życie – wojenna i powojenna. Omów zagadnienie na podstawie książki Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Przypowieść i jej funkcje w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jakie są sposoby walki ze złem i moralnym upadkiem człowieka? Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Cierpienie i heroizm jako dwa aspekty postawy człowieka w zmaganiu z losem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Co skłania człowieka do poświęceń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Dziadów cz. III, do całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
„Jest zawsze miejsce na nadzieje”. Zaprezentuj utwory, w których odnajdziemy motyw nadziei i wiary w sens pokonania trudności
Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Ile człowiek jest gotów poświęcić dla innych? Omów zagadnienie na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Motyw cierpienia niezawinionego. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zobacz także
Bajki robotów - opracowanie
Ferdydurke - opracowanie
Rok 1984 - opracowanie
Tango - opracowanie
Akademia pana Kleksa - opracowanie
Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - opracowanie
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - opracowanie
Cudzoziemka - opracowanie
Stary człowiek i morze - opracowanie