x

Autor Albert Camus
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Sędzia Othon to jeden z bohaterów powieści Alberta Camus Dżuma. Pod wpływem epidemii dżumy w Oranie, Othon zmienił swoje podejście do życia. Zaczął podchodzić do innych z większą empatią i był w stanie zaangażować się walką z chorobą.

Charakterystyka sędziego Othona

Othon był sędzią śledczym. Ze względu na stanowisko, które zajmował, wzbudzał respekt mieszkańców. Obawiał się go zwłaszcza przestępca Cottard. Othon był zasadniczy, dzięki czemu tak dobrze sprawdzał się w swojej pracy. Musiał być surowy, żeby wydawać sprawiedliwe wyroki. Wygląd sędziego pasował do jego stanowiska i charakteru. Nosił eleganckie, ciemne ubrania. Można było odnieść wrażenie, że wybiera się na pogrzeb.

Niestety, sędzia Othon miał problem z oddzielaniem życia zawodowego od prywatnego. Nawet w czasie wolnym, nie był w stanie zmienić swojego podejścia do drugiego człowieka. Wciąż pozostawał w roli sędziego. W taki sam sposób zachowywał się, gdy spędzał czas z rodziną. Rzuciło się to w oczy szczególnie Jeanowi Tarrou, który spisywał notatki z zadżumionego miasta. Sędzia Othon miał żonę i dwójkę dzieci. Regularnie jadał z nimi w hotelowej restauracji. Podczas obiadu zachowywał się jednak bardzo sztywno i oficjalnie. Można było odnieść wrażenie, że uczestniczy w służbowym spotkaniu, a nie spędza czas z rodziną.

Przestrzeganie prawa było dla sędziego wręcz obsesją. Musiała wydarzyć się tragedia, żeby przewartościował swoje życie. Zachorował synek sędziego - mały Filip. Chłopiec był w ciężkim stanie, dlatego podano mu eksperymentalne serum, opracowane przez doktora Castela. Niestety, mimo wysiłków lekarzy, dziecko zmarło.

Sędzia zaczął dopuszczać do siebie emocje i zrozumiał, jak ważne są więzi rodzinne. Początkowo robił wszystko, żeby wydostać się z obozu kwarantanny. W końcu postanowił tam jednak wrócić i zaangażował się w walkę z epidemią, pracując w administracji obozu. Miał nadzieję, że nie umrze już więcej niewinnych dzieci. Sędziemu nie udało się przetrwać epidemii. Był jedną z ostatnich ofiar dżumy. Zaraził się, gdy już otwierano bramy miasta. Choroba bardzo szybko postępowała, dlatego Othon zmarł przed zniesieniem stanu epidemii w mieście.


Czytaj dalej: Żona doktora Rieux - charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:24:00

Opracowanie stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują poezja.org. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Inne opracowania