Autor Albert Camus
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Doktor Richard to jeden z bohaterów epizodycznych powieści Alberta Camus „Dżuma”. Jest jedną z kilku lekarzy, których losy autor przedstawił w powieści. Mimo takiego samego wykształcenia i podobnych kwalifikacji, ich podejście do epidemii znacznie się różniło. Sposób prowadzenia narracji ma zapewnić jak największą obiektywność, dzięki czemu czytelnik może poznać punkt widzenia bohaterów bez zbędnego oceniania.

Charakterystyka doktora Richarda

Richard cieszył się szacunkiem w Oranie. Zajmował wysoką pozycję wśród pracujących w mieście lekarzy. Świadczy o tym chociażby stanowisko, które mu powierzono. Doktor Richard pełnił funkcję przewodniczącego syndykatu lekarskiego, działającego w Oranie. Na doktorze Richardzie spoczywała więc duża odpowiedzialność. To syndykat był odpowiedzialny za podjęcie skutecznych działań w obliczu rozpoczynającej się epidemii.

Gdy w mieście zaczęły pojawiać się martwe szczury, powinno to wzbudzić zaniepokojenie Richarda. Lekarz zachowywał jednak spokój. Gdy pojawiły się ofiary w ludziach, doktor Rieux udał się do syndykatu. To właśnie on domyślił się, że mają do czynienia z dżumą. Doktor Richard był jednak sceptykiem. Uważał, że doktor Rieux wyciąga zbyt daleko idące wnioski. Oskarżał go nawet o niepotrzebną panikę.

Doktor Richard zwlekał więc z podjęciem zdecydowanych działań. Z jednej strony, jego opanowanie było zaletą, ale z drugiej - można uznać je za obojętność w stosunku do zdrowia mieszkańców miasta. Doktor Richard uwierzył w istnienie dżumy w Oranie, dopiero gdy odnotowano kilkaset zgonów. Wtedy jednak w pełni zaangażował się w walkę z epidemią. Doktor Richard odkupił więc swoją początkową nieufność i obojętność.

Doktorowi nie udało się przetrwać epidemii. Zmarł podczas ostatniej fali dżumy. Był to czas, gdy chorowało stosunkowo niewiele osób, ale dżuma powodowała szybką śmierć. Richard zmarł w momencie, gdy prefektura znosiła kolejne obostrzenia, a życie w mieście powoli wracało do normy. Doktor Richard padł więc ofiarą choroby, w której występowanie w Oranie początkowo nie wierzył.


Przeczytaj także: Pani Rieux - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.