Żona doktora Rieux - charakterystyka

Autor Albert Camus
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Żona doktora Rieux to bohaterka pojawiająca się głównie w opowieściach innych postaci. Czytelnik nie poznaje nawet jej imienia. Jest postacią epizodyczną, chociaż miała tak duży wpływ na życie doktora Rieux oraz jego stan psychiczny podczas epidemii. Kobieta pojawia się wyłącznie na początku powieści. Za pośrednictwem myśli na jej temat, czytelnik lepiej poznaje jednak sposób myślenia i system wartości doktora Rieux.

Charakterystyka żony doktora Rieux

Żona lekarza była młodą, piękną kobietą. Miała około trzydziestu lat. Mimo młodego wieku, kobieta zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Żona doktora Rieux przyciągała wzrok mężczyzn. Mimo swojej choroby, zachowała młodzieńczy urok. Wpływał na to zwłaszcza jej promienny uśmiech. Można więc się domyślać, że zachowała pogodę ducha, mimo spotykających ją trudności. Jej uśmiech sprawiał, że nikt nie dostrzegał zmęczenia chorobą, widocznego na jej twarzy.

Autor ujawnia czytelnikowi naprawdę niewiele informacji na temat bohaterki. Nie wiemy nawet, na jaką chorobę cierpiała. Jej stan był jednak na tyle poważny, że doktor Rieux nie mógł samodzielnie leczyć swojej żony. Kobieta musiała wyjechać do sanatorium. Zdążyła to zrobić, zanim w mieście na dobre wybuchła epidemia dżumy. Gdy mąż odprowadzał ją na dworzec, w Oranie można było dostrzec dopiero pierwsze symptomy nadchodzącej tragedii - martwe szczury. Żona doktora wyjechała, zanim zamknięto bramy miasta i odizolowano Oran od świata zewnętrznego. Małżeństwo zostało rozdzielone, podobnie jak wiele rodzin i par.

Doktor Rieux musiał skupić się na walce z chorobą. Wspierała go tylko matka, która przyjechała do miasta, żeby pomóc mu w prowadzeniu domu pod nieobecność synowej. Żona doktora Rieux cierpiała samotnie. Jej stan wciąż się pogarszał, a jej mąż nie mógł jej towarzyszyć. W końcu kobieta zmarła w sanatorium, gdy jej mąż przebywał w zamkniętym mieście, na pierwszej linii walki z dżumą.

Śmierć żony była dla doktora osobistą porażką, ponieważ nie mógł w żaden sposób pomóc ukochanej ani nawet być przy niej w ostatnich chwilach. Doktor Rieux nie potrafił cieszyć się z otwarcia miasta i końca epidemii, ponieważ stracił nie tylko tysiące anonimowych mieszkańców miasta, ale też własną żonę. 


Przeczytaj także: Stary astmatyk - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.