Autor Albert Camus
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Stary astmatyk to jeden z bohaterów epizodycznych powieści Alberta Camus „Dżuma”. Odgrywa jednak w utworze ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Czytelnik może uczyć się od niego nonkonformizmu i przestrzegania wyznawanych przez siebie wartości.

Charakterystyka starego astmatyka

Stary astmatyk należał do stałych pacjentów doktora Rieux. Był już mężczyzną w podeszłym wieku. Różnił się od pozostałych bohaterów pod względem pochodzenia - urodził się w Hiszpanii. Doktor Rieux leczył starego astmatyka wyłącznie w ramach wizyt domowych. Taka forma leczenia nie była przypadkowa, była to jedyna możliwość udzielenia pomocy mężczyźnie. Pacjent od wielu lat nie wstawał z łóżka. Nie wynikało to jednak ze złego stanu zdrowia.

Gdy stary astmatyk skończył pięćdziesiąt lat, stwierdził że przestanie wstawać. Uważał, że w życiu zniósł już wystarczająco dużo wysiłku. Rzucił więc pracę kramarza, z której utrzymywał się przez całe życie. Stary astmatyk sam wysłał się na emeryturę, na którą w swoim mniemaniu zasłużył. Od tego momentu minęło już dwadzieścia pięć lat, a mężczyzna nie zmienił swojej decyzji. Wciąż spędzał całe dnie w łóżku, przez co nabawił się reputacji ekscentryka, a nawet dziwaka. Odmierzał czas, przekładając ziarnka grochu z jednego garnka do drugiego.

Mimo nietypowego stylu życia, doktor Rieux lubił towarzystwo starego astmatyka. Mężczyźnie łatwo było zachować dystans do świata i wydarzeń w mieście, ponieważ obserwował je z bezpiecznej odległości, całe życie spędzał w domu. Miał jednak kontakt ze światem zewnętrznym, ponieważ goście zawsze dzielili się z nim najnowszymi wiadomości z Oranu. Pacjent chętnie dzielił się swoimi poglądami. Zdobył nie tylko sympatię doktora Rieux, ale też Jeana Tarrou, który uważał go wręcz za świętego.

Staruszkowi udało się przetrwać epidemię dżumy. Nie zachorował, być może dzięki temu, że postanowił spędzić całe życie w domu. Rozmowa starego astmatyka z doktorem Rieux jest jedną z ostatnich scen utworu, co podkreśla rolę, którą pacjent odgrywa w powieści. Staruszek, w przeciwieństwie do wielu innych bohaterów, nie zmienił się z powodu epidemii, ale pozostał sobą.


Przeczytaj także: Doktor Richard - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.