Poezja
Wiersze
Opracowania lektur
Matura ustna
Portal literacki
Autor:
Adam Mickiewicz
Epoka literacka:
Romantyzm
Dziady cz. II - opracowanie
Dziady cz. II - streszczenie
Dziady cz. II - plan wydarzeń
Dziady cz. II - zjawy
Dziady cz. II - charakterystyka bohaterów
Widmo złego Pana - charakterystyka i przewinienia
Rodzaje duchów w Dziadach cz. II i ich charakterystyka
Zjawy w Dziadach - charakterystyka, przewinienia i nauka moralna, jaką przekazuje uczestnikom
Pouczenia moralne przekazane przez duchy w Dziadach cz. II
Dziady cz. II - opracowanie tematów
Dziady cz. II - motywy literackie
Realność i fantastyka w Dziadach
Moralność ludowa w Dziadach
Funkcja obrzędu dziadów w II części Dziadów
Dziady cz. II - prawdy moralne
Dziady - opis obrzędu wywoływania duchów
Dziady cz. II - czynności magiczne Guślarza
Moralizatorski charakter Dziadów cz. II
Sens moralny dramatu Dziady cz. II
Elementy dramatu antycznego i szekspirowskiego w II cz. Dziadów
Jak w kontekście treści utworu można interpretować motto Dziadów cz. II: "Są dziwy na niebie i na ziemi o których ani śniło się waszym filozofom"
Wesele i Dziady cz. II - porównanie
Dziady cz. II na maturze ustnej - pytania jawne odpowiedzi
Sprawiedliwość i moralność w kulturze ludowej. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Relacje między światem realnym i fantastycznym. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Kara za popełnione winy jako podstawa sprawiedliwości ludowej. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów część II Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Dziady cz. II - wypracowania, rozprawki, prace pisemne
Napisz zaproszenie na spektakl pt. Dziady II, który przygotowuje Twoja klasa. Użyj dwóch argumentów, którymi przekonasz kolegów i koleżanki do obejrzenia przedstawienia.
Która refleksja dotycząca moralności, zawarta w Dziadach cz. II jest dla ciebie najważniejsza? Uzasadnij swój wybór.
Napisz przemówienie, w którym przekonasz słuchaczy, że wobec ludzi potrzebujących pomocy powinniśmy kierować się współczuciem i życzliwością. Odwołaj się do II części Dziadów Adama Mickiewicza oraz innego utworu literackiego
Czy „Dziady” A. Mickiewicza mogą podobać się współczesnemu czytelnikowi? Rozprawka
Dramat Dziady cz. 2 stanowi swoisty kodeks tradycyjnych wartości. Napisz rozprawkę o tym, czy mogą one obowiązywać we współczesnym świecie
Napisz list do mieszkańców w imieniu Widma Złego Pana
Dlaczego dzisiejsza młodzież powinna znać Dziady Adama Mickiewicza?
Kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże - zinterpretuj myśl w oparciu o Dziady Mickiewicza
Co to znaczy być prawdziwym człowiekiem? W oparciu o Dziady cz. II
Aby wejść do nieba człowiek musi przez całe swoje życie pozostać człowiekiem. Rozprawka w oparciu o Dziady
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...co to będzie co to będzie.". Napisz opowiadanie o wydarzeniach w cmentarnej kaplicy, których jesteś przypadkowym świadkiem
Dziady cz. II i inne lektury - wypracowania
Na czym polega prawdziwe człowieczeństwo? Napisz rozprawkę w oparciu o Opowieść wigilijną i dowolny inny tekst literacki
Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury
Rola duchów, widm i zjaw w utworach literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Obyczaj i tradycja w życiu społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zasady moralne mieszkańców wsi. Omów zagadnienie na podstawie Chłopów (tomu I – Jesień) Władysława Stanisława Reymonta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Moralna odpowiedzialność za czyny. Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Napisz opowiadanie o spotkaniu Balladyny z bohaterem innej lektury. W czasie spotkania obie postacie opowiadały o czynach które popełniły i które wywołały w nich poczucie winy
Duchy, zjawy, upiory w literaturze romantycznej. Opisz funkcje tego motywu na wybranych przykładach
Tradycja narodowa i jej znaczenie w historiografii. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kroniki polskiej Galla Anonima. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Jaką postawę należy przyjąć wobec człowieka potrzebującego? Napisz rozprawkę, w której rozważysz ten problem. Odwołaj się do przytoczonego fragmentu, całej przypowieści oraz do wybranego tekstu z lektur obowiązkowych.
Czy duchy wywołane przez Mickiewicza (Dziady cz. II) i Dickensa (Opowieść wigilijna) mogą wzbudzić refleksje we współczesnym nastolatku?
Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Zobacz także
Pan Tadeusz - opracowanie
Kordian - opracowanie
Balladyna - opracowanie
Nie-Boska komedia - opracowanie
Konrad Wallenrod - opracowanie
Zemsta - opracowanie
Ballady i romanse - opracowanie
Cierpienia młodego Wertera - opracowanie
Lilla Weneda - opracowanie