Realność i fantastyka w Dziadach

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

W „Dziadach” Adama Mickiewicza dwa światy – realny i fantastyczny – łączą się i wzajemnie uzupełniają, tworząc wielowymiarową rzeczywistość dramatu. Widzenia, sny oraz zjawy pozwalają na ukazanie najgłębszych myśli i obaw bohaterów, jednocześnie wyjaśniając wiele skomplikowanych sytuacji w świecie realnym. Każda z części utworu przedstawia tę relację w nieco inny sposób, co nadaje „Dziadom” głębi i uniwersalności.

Spis treści

Dziady cz. II

Druga część dramatu przenosi czytelnika w świat ludowych wierzeń i obrzędu dziadów, podczas którego zmarli mogą komunikować się z żywymi. Kaplica staje się miejscem spotkania dwóch rzeczywistości – realnej i duchowej. Dusze czyśćcowe proszą o pomoc zgromadzonych, co dla mieszkańców wsi jest naturalnym i oczywistym elementem życia. W czasie obrzędu pojawiają się różne duchy, reprezentujące różne prawdy moralne. Widmo złego pana, cierpiące głód i pragnienie, ponosi karę za swoje okrucieństwo wobec chłopów. Nieme widmo, podążające za pasterką Zosią, symbolizuje niespełnioną miłość i konieczność pokuty za zmarnowane życie. Te zjawy pokazują, że świat duchów jest nierozerwalnie związany z losem ludzi za życia – każdy czyn, zarówno dobry, jak i zły, ma swoje konsekwencje w zaświatach.

Dziady cz. IV

Czwarta część dramatu koncentruje się na spotkaniu księdza i dzieci z Pustelnikiem, który okazuje się być duchem Gustawa. Mimo że ksiądz początkowo traktuje go jako zwykłego człowieka, stopniowo odkrywa prawdę o jego nadprzyrodzonej naturze. Gustaw co roku musi przeżywać na nowo swoje cierpienie i samobójczą śmierć, będąc jednocześnie upiorem i odnośnikiem do przesłania moralnego. Postać Gustawa obrazuje dramat jednostki rozdartej między miłością romantyczną a rzeczywistością. Ksiądz, mimo swojego racjonalistycznego podejścia, wierzy w możliwość kontaktu z zaświatami i w to, że duchy mogą przestrzegać żywych przed powtarzaniem ich błędów. Również dzieci są ważnymi postaciami w dramacie, ponieważ według tradycji romantycznej, widzą więcej niż dorośli i dlatego od razu zwraca ich uwagę nieokreślony status ontyczny przybysza. 

Dziady cz. III

Trzecia część dramatu skupia się głównie na wątkach patriotycznych, opisując rzeczywistość represji po upadku powstania listopadowego. Płaszczyzna realna jest tu niezwykle wyrazista – Mickiewicz przedstawia los młodych Polaków, którzy są brutalnie aresztowani i oskarżani w niesprawiedliwych procesach. Opisuje, jak więźniowie byli przesłuchiwani i deportowani na Syberię, co oddaje tragiczny obraz prześladowań polskiej inteligencji i młodzieży. Te wydarzenia, mające historyczne tło, unaoczniają dramat narodu polskiego pod zaborami. Jednak nawet w tej części pojawia się wiele elementów świata fantastycznego. Wątki te wprowadzają wizje i doświadczenia duchowe bohaterów. Przykładowo Ewa widzi Matkę Boską i Chrystusa, co symbolizuje jej niewinność i czystość. Ksiądz Piotr, dzięki swojej pokorze, uświadcza widzenia przyszłych losów Polski – naród ma podzielić los Chrystusa i poświęcić się dla innych narodów.

Najbardziej dramatyczne przeżycia duchowe dotyczą Konrada, którego pycha zostaje ukazana w postaci ogromnego kruka. Po wygłoszeniu Wielkiej Improwizacji, bohater mdleje i zostaje opętany przez złe duchy, które walczą o jego duszę. Płaszczyzna fantastyczna w tym fragmencie obrazuje dramatyczne skutki duchowej walki o człowieczeństwo. Egzorcyzmy przeprowadzone przez księdza Piotra ratują Konrada, jednak ukazują, jak wielkie niebezpieczeństwo niesie ze sobą pycha i duchowe zaślepienie. Akcja III części kończy się wizją sprawiedliwości w zaświatach – Doktor i Pelikan, współpracownicy Senatora, zostają pośmiertnie ukarani. Jako upiory pojawiają się na cmentarzu, pokutując za swoje czyny, co symbolizuje triumf moralności nad okrucieństwem.


Przeczytaj także: Moralność ludowa w Dziadach

Aktualizacja: 2024-12-17 08:41:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.